Македонија со најлошо здравство во цела Европа

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Па затоа и реков дека се звиси од самиот човек. Јас во тој момент би реагирала како сестрите, ни на крај памет не би ми биле финансиите или колку тежи бетонскиот блок.
Сестрите во нашиве болници земаат повеќе од 200 евра....
Ubavo vaka ama realnosta drugo kazuva. Toa covek do covek poveke na kaj mojata teza vleci sudejki deka kadarot ni bega. Izgleda poveke sakaat veke koga bi im pagjal betonski blok da im padni za 2000+ otkolku za 200+. Ti na primer sto preferiras povekje? Ili ne ti se bitni parite?
 

buntovnicka12

ма што ве вртам сите
Член од
4 февруари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ubavo vaka ama realnosta drugo kazuva. Toa covek do covek poveke na kaj mojata teza vleci sudejki deka kadarot ni bega. Izgleda poveke sakaat veke koga bi im pagjal betonski blok da im padni za 2000+ otkolku za 200+. Ti na primer sto preferiras povekje? Ili ne ti se bitni parite?
Што да кажам...се уште го чекам животот да дојде во Мк;)
 

buntovnicka12

ма што ве вртам сите
Член од
4 февруари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
0
Pa mozis kako za pocetok da ni kazis sto preferiras povekje. Da se frlis nad nekoe tamu bebe za 2000+ ili za 200+.
Надвор од темата, но кога запнуваш веќе, еве да ти кажам...СЕ разбира дека бебето ќе го спасувам....пари се заработуваат а еден згаснат живот поради моја алчност ќе ми ја изгори душата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Надвор од темата, но кога запнуваш веќе, еве да ти кажам...СЕ разбира дека бебето ќе го спасувам....пари се заработуваат а еден згаснат живот поради моја алчност ќе ми ја изгори душата.
Oti nadvor od temata?
A ovie sto begaat za pogolema plata nema da im izgori dusata radi pusta alcnost? Sigurno od niv site ne se specijalisti za plasticna hirurgija otsek zgolemvanje na cicki. Valjda ima nekoj od niv pedijatar?
 

buntovnicka12

ма што ве вртам сите
Член од
4 февруари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
0
Oti nadvor od temata?
A ovie sto begaat za pogolema plata nema da im izgori dusata radi pusta alcnost? Sigurno od niv site ne se specijalisti za plasticna hirurgija otsek zgolemvanje na cicki. Valjda ima nekoj od niv pedijatar?
Бегале и ќе бегаат. Кога би имала и јас шанса за во друга држава, веднаш би отишла, овде стана тотален хаос..штом дишењето е опасно по здравје, да не правиме моабет со кого се од тн политичари и министри си имаме работа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Бегале и ќе бегаат. Кога би имала и јас шанса за во друга држава, веднаш би отишла, овде стана тотален хаос..штом дишењето е опасно по здравје, да не правиме моабет со кого се од тн политичари и министри си имаме работа.
Bebinjata koj gi eba taka? 2000+ si se 2000+. Ebi ti griza na sovest.
P. S sega vidov taze si ti tuka. Aj pominigo prvo adminskiot filter.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Новиов министер за смрт од една страна болниците во Штип, Битола, Тетово, Охрид, Куманово да не праќаат родилки во Скопје за да не дојде до пренатрупување.

Десет минути покасно, породилни одделенија негде не се ни потребни?!!, не се ни рентабилни?!, пошо немало ни 30 породување дневно.
Не било ништо страшно од Неготино да патуваат по 15 км или од Демир Капија по 30 до Кавадарци или од Ресен до Охрид/Битола по 40км.

Така не е пренатрупано.

Оди разбери го.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Siromašni Hrvati uskoro će se liječiti kao u Africi

они го уврдуваат модрлот на основно и допунско здравстено осигурување, за второто ќе се доплаќа.
Основниот проблем во здравството, немање на кадар ги погодува и нив, со таа разлика што тие се на повисок ниво на плати и цени, па ако не можат да ги задржат своите доктори ќе ангажираат од држави со пониски плати од регионот, блгарски, романски а и наши.
Од друга страна светската здравствена организација прави напори за спречување на одлив на доктори од најсиромашните држави, така да нам ни се заканува недостиг на доктори но и неможност за ангажирање на доктори од држави со уште помали плати од кај нас....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
У таа децката клиника за белодробни у Козле, за разлика од многу други места у нашево здравство секогаш сум налетувал на зачудувачки добар однос и здравствена услуга. Има една лекарка, свака и част...
Ова важи и за порано и за сега. Не е до власта.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
И понатаму проблем со лекови. После 20ти многу тешко се наоѓаат.
Снемува лекови на рецепт во аптеките: Граѓаните и фармацевтите се револтирани
Граѓани реагираат дека ако порано можеле истиот лек да го најдат и на 20, сега го нема ни на 10 во месецот. Најупотребувани се лековите за смирување, срце и за притисок, пишува „Независен весник“.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom