Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
...значи ќе има за дваесет дечиња терапијата- инекциите со хормон за раст што рекоа дека три месеци истите нема да ги добијат? замисли да мое или твое дете спаѓа во тие деца што нема да го добијат лекот за разлика од тие што ќе го добијат, што би правел? или е важно што фатиле еден вработен што земал плата, а не идел на работа?
па, па па ептен се поправи здравството :sramezliv:
Шо читам?! Е ова ти е релативизирање, класичен спин. Што пишувам јас таа што ми враќа. Три пати го прочитав постот и уште не можам да сфатам како овие две работи се поврзани.

И да битно е. Ова не е изолиран случај, ова во последниве 10 години е пракса во сите институции. Вработени да седат дома и да земаат плата. И не е само еден вработен.
Кај нас ова е толку често па изгледа за некои се претвори и во нормална работа, ништо сериозно.
Па да немало вакви работи ваљда ќе имало и средства да се набават и доволно лекови.

И да, здравството ни е на ова дереџе баш од такви случаеви како тој "едниот вработен што земал плата а не идел на работа"
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
И да, здравството ни е на ова дереџе баш од такви случаеви "
знаеш од какви случаеви допрва ќе биде? што СЕГА НЕМА кој да го менаџира здравството го оставија така на пола пат, Др.Таравари се занесуваше на кривина, па сега никаде го нема да среди тоа, акцент ставам на ЕЗК (електонска здравствена картица) што е сега најопасна појава, ќе се земало лекови со лична карта и пасош (никаде тоа го нема) и со таа појава веќе нема контрола што и кому се препишува, пациентот може да е во странство доволно да му се однесе негова лична карта кај лекарот и без контрола и одредена квота на препишани лекови да си препише и подигне колку сака лекарства (лекарот веќе не е лимитиран во препишвање на рецепти) со што се отвара нова негативна појава на одлевање на лекарства кои се на позитивна листа во околниот реон претежно во Косово, нашето здравство се исцедува натака :( ...
...не знам што се откажа од министерувањето Др.Таравари кога нема шанса како градоначалник, верувал во негови сограѓани? па каде го дава ДУИ Гостивар и Бејта, се занесува на уште една кривина :facepalm:
а бееее Др.Таравари дојде со фанфари, а ќе си одиш со дајре очигледно :sramezliv:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Што ли е полошо да се зема плата, а воопшто да не се оди на работа или пак да се зема плата за неработење на работното место ?!!
Наградно прашање ... :D
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Виде Таравари дека на здравството му нема спас и дигна раце. Реши градоначалник да станува, така можеби ќе можи нешто да управи во државава.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ако Трававари е ваков шутрак (гледано во политички аспект) и како доктор тогаш тешко на пациентите што лично и воопшто не се сомневам дека е така како што мислам !
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Таравари беше министер повеќе од 100 денови, а не исполни ниту едно од неговите ветувања ... сеуште не се разрешени и избркани непотребните крлежи т.н. економски/финансиски директори или уште наречени менаџери кои ги има на сите клиники, потоа и покрај тоа што вети не ги спои сите клиники заедно како што беа до пред една деценија, потоа иако вети сепак не го укина Тодоровиот "Мој Термин" систем кој функционира веќе некои 4-5 години и е катастрофален систем !
Арно ама опнал толкави табли со толкави букви и на Македонски и на Албански јазик и тоа всушност и му е неговото врвно достигнување како министер за здравство !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Останавме и без Министер за здравство, браво за нашето здравје! :(



,,...Сега е моментот да видам колку тежам и вредам во мојот град. Ако гостиварци мислат дека не треба да продолжам во политиката, јас си имам златен занает, вели министерот за здравство Арбен Таравари..,,
:facepalm:




... никој не оздравел од вакви промени единствени направени во здравството, ниту лечат, ниту се ординираат како лек, ниту пак некој ги чита или му значи кога е болен и животот му е во опасност :(



...што сте прифатиле таква одговорност да бидете министер за здравство? моментално снемува лекови за адисонова болест, снемува тетанична вакцина, нема лекови за хиперплазија на простата,само дваесет пациенти ќе си го добијат лекот за леукемија додека другите 20 не им следи поради високите средства од 3 500 евра месечна терапија оти се немало пари( колку беше платата на СЈО ? :( ), нема да има лекови хормон за раст за 20 деца, никој не се грижи за тендерите кои веќе требале да бидат завршени во поминатите 100 денови, а во продолжеток никој пак не се завзема за решавање на овие витални по здравје проблеми поради локалните избори?
и ќе видиш драг мој екс министре колку „тежиш“ во твојот град ? ле ле лееле :yid:



п.с.
шо уво те боли, важно ја посети УСА како министер :свиркам:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Токму тоа и јас го напишав за Арбен Таравари дека освен двојазичните табли ништо друго не направи, а вети неколку работи, дека пак ќе ги спои сите клиники како што беа порано пред една деценија, потоа дека ќе ги разреши и избрка непотребните економски директори/менаџери по клиниките и дека ќе го укине срањето Мој-Термин, но ништо од ова не направи !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Токму тоа и јас го напишав за Арбен Таравари дека освен двојазичните табли ништо друго не направи, а вети неколку работи, дека пак ќе ги спои сите клиники како што беа порано пред една деценија, потоа дека ќе ги разреши и избрка непотребните економски директори/менаџери по клиниките и дека ќе го укине срањето Мој-Термин, но ништо од ова не направи !
...заклучок?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Како беше она змија да те касне или магаре да ти го о*не работава со политичариве наши !
Еден лош друг дан'бетер за никаде !
... па сега, од змија каснување со серум антивиперинум ќе се преживее, ама магаре ако ни го бабне тешко некој хирург да не сошие :pos:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас сум партиски неутрален навистина не сум дел од ниту една партија барем не во моментов, за во минатото не коментирам ... драга членке бијонс здравството ни е до толку сје*ано што и господ да се симне од небесата не знае од каде да почне да го оправа, а не пак ќе го оправеле некои обични смртници како Тодоров или Таравари или било кој следен министер !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Останавме и без Министер за здравство, браво за нашето здравје! :(



,,...Сега е моментот да видам колку тежам и вредам во мојот град. Ако гостиварци мислат дека не треба да продолжам во политиката, јас си имам златен занает, вели министерот за здравство Арбен Таравари..,,
:facepalm:




... никој не оздравел од вакви промени единствени направени во здравството, ниту лечат, ниту се ординираат како лек, ниту пак некој ги чита или му значи кога е болен и животот му е во опасност :(



...што сте прифатиле таква одговорност да бидете министер за здравство? моментално снемува лекови за адисонова болест, снемува тетанична вакцина, нема лекови за хиперплазија на простата,само дваесет пациенти ќе си го добијат лекот за леукемија додека другите 20 не им следи поради високите средства од 3 500 евра месечна терапија оти се немало пари( колку беше платата на СЈО ? :( ), нема да има лекови хормон за раст за 20 деца, никој не се грижи за тендерите кои веќе требале да бидат завршени во поминатите 100 денови, а во продолжеток никој пак не се завзема за решавање на овие витални по здравје проблеми поради локалните избори?
и ќе видиш драг мој екс министре колку „тежиш“ во твојот град ? ле ле лееле :yid:



п.с.
шо уво те боли, важно ја посети УСА како министер :свиркам:
... јас се извинувам, што пак погрешно пишував и реков „ екс министер за здравство“, односно воопшто не се дало отказ од министер во име на предизборна кандидатура за градоначалник, така да не важи тоа ако гостиварчаните се одлучат за друг ( Бејта сигурно), дека Др.Таравари ќе се врати на „златниот занает“, напротив пак ќе си биде министер за здравство !
значи ЗАКОН_от дозволува вакви позиции да се седи на две столици, ете зошто не ни чини во МКД, треба овие дупки и финеси да се сменат во Законот, а кој да ги смени? кога истиве си ги донесуваат на Собранието преку ноќ :yid:[DOUBLEPOST=1506548149][/DOUBLEPOST]
Јас сум партиски неутрален навистина не сум дел од ниту една партија барем не во моментов, за во минатото не коментирам ... драга членке бијонс здравството ни е до толку сје*ано што и господ да се симне од небесата не знае од каде да почне да го оправа, а не пак ќе го оправеле некои обични смртници како Тодоров или Таравари или било кој следен министер !
...јас можам да го средам и многу други колеги можат кои не се партиски определени ! (y)
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
кога напишав нема лекови, тоа значи нема никаква алтернатива на рецепт без разлика докторот дали контактира со аптеките. Пример? Лосартанот кој го нудат од различни производители до средината на месецот. После тоа, посебно од 20ти едноставно нема, освен "приватно", за 190 денари. По 25ти дури е чудно да побараш било каков лек на рецепт.
живеам на периферија и со години го користам тој лек. Кратко и јасно, нема. Истото се случува и со антибиотиците. моите деца кога беа мали, вакви проблеми немаше.
моите родители беа во здравството, имавме доктор дома, па и не се баш типичен пример за пациенти кои бараат докторска услуга, но јас извесно време, неколку години работев во тоа екс ју па од мое искуство ова го кажувам-можеше, освен за одредени занимања.
не е баш све живо и диво. Напротив, во нашето семејство на прсти да избројам колку пати не пратиле на брис. Дури и по 25 години самостојност, ние скоро половина Скопје сеуште може да одиме на брис само на 2-3 места во Скопје (Пролет, Румунска и веројатно Клиники), нека се и 5 што не е баш саглам за најмалку 600-700.000 пациенти.
Амоксиклавче, ампицилинче...тие се антибиотиците. А со еден стетоскоп на раменици, докторот и не може нешто друго да стори.
сакаш да збориме за боледувањата? За што се користи боледување по дефиниција? Во какво загадено поднебје живееме? И лете и зиме и не само на воздухот. Немој вакви работи. Домашното воспитување и работливоста баш и немаат врска со боледувањата. Посебно ако повторно се закачи бронхит во рок од 1 недела (што и не е ништо чудно со оглед на квалитетот на воздухот).
ова е некој исклучок, тогаш немаше супермени. Жените нормално одеа на работа, на породилно отсуство и нормално се породуваа. Дури и седеа подолго во болница по породувањето.
Тие генерации не се изолирани на пуст остров. Забележи го загадувањето на воздухот, почвите и водите, квалитетот на живот, начинот на исхрана и пред се стресот во државава тогаш и сега. Супермен да се спушти овде, ќе се разболи. Така да она што го напиша за боледувањата (а кое воопшто не е поврзано со она што јас го напишав како денешни проблеми на здравството од кои произлегуваат други проблеми пошироко) во суштина не е точно.
Не знам зошто генерално се обидуваш вината да ја префрлиш врз пациентот кога и сама гледаш дека многу нешта се изменети на полошо.
уште еден проект кој има многу дупки во реализацијата ама тоа понатаму.
... ме интересира дали ситуацијата сега е сменета?... односно нови проекти во овие нови услови на поминати 100 дена од новата гарнитура ? ... сигурно Лосартанот го подигаш сега во последен ден од месецот :свиркам:
п.с.
ситуацијата воопшто не е сменета во нашето здравство напротив стрмоглавно паѓа уште повеќе, за овие 2,3 месеци освен недостаток на лекови за хормон на раст за 20 деца, освен недостаток на лек за адисонова болест, освен недостаток на неколку врсти вакцини, недостаток на цитостатици, денес има недостаток и на инсулин ...грррр грррр , што ме нервира што никој веќе не коментира во овој подфорум зарем цветаат сега рози во здравството ...сите ќутенката :(
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678


... јас не разбирам како може да го менува мислење за толку кратко време,
од една страна министерот Др.Таравари е дециден ,,Нема веќе сини картони и ќе има електронски рецепти!,, ...за да од друга страна се повлече со коментар ; ,, ...од ноември мора да профункционираат повторно електронските здравствени картици -ЕЗК, нема сини картони ниту електронски рецепт??..,,
за да го дополни тоа со взаемен тендер со министерство за внатрешни работи дека за една година личната карта и здравствената картица ќе биде едно??? ...



ме потсети на Шекспир... ЕЗК или сини картони би ор нот ту би, :facepalm: заебанција е сега !
... не само што не се знае како да се менаџира во здравството, туку и тоа што е направено ќе се расипе :несвест:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom