Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Со ништо од ова што спомна не можеш да излечиш дијабет, посебно дијабет 1 којшто е автоимуна болест. Твоето другарче не ја убило бактеријата со маслата, туку развил имунитет, а имал среќа да не го здрви сепса. Некои соеви на МРСА, се резистентни на све и луѓе гинат ако не им се даде добра антибиотска терапија. А западната медицина се покорува на научниот етод, што е во самиот кор на практикувањето. Со тоа што некој прави научни истражувања, под дифолт спаѓа у западна медицина, бил у склоп на некоја корпорација или работел у некоја независна научна институција.

Ортомолекуларната медицина нема врска со наука.
Не спомнав лечење нигде, него осетно подобрување на регулација на инсулин, квалитет на живот - и неуропатијата.

За бактериите, и што може а што не, еве неколку графи - за грам негативни изолати, споредба на антибиотици вс есенцијални масла. Со минимални инхибиторни вредности наведени



25 микрограма од есенцијално масло од цимет 90% инхибиција, 30 капки = 1 милилитар, - или на кратко ~ 1/2 капка.



"A study involving passaging bacteria up to fifty times with sequential exposure of oregano and cinnamon essential oils was reported. Out of the 48 clinical isolates and 12 reference strains under study, only Serratia marcescens, Morganella morganii, and Proteus mirabilis treated with oregano increased their resistance to this essential oil. No resistance to cinnamon bark oil was reported"



Дечкото го маткаа со месеци, пиеше сеакви антибиотици и не му помогнаа, после 2 неделен третман сега може да диши и нема веќе ни приближно исти респираторни проблеми. Истото и за луѓе кои имаат IBS, IBD и разноразни бактерии/габични инфекции.

И како бонус,


[DOUBLEPOST=1489706718][/DOUBLEPOST]
Дали е исто турмерик и куркума?
Да. Сем ако не го купуваш како суплемент, тогаш не е исто.[/quote]
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
па прошетај до Систина, Ремедика, Филип Втори, како во нормалниот цивилизиран свет со најмалку две три картици во џеб како во Европа -ти сакаш да биде безплатен преглед, а да бидеш сместен како во Хилтон хотел и јас би сакала така да биде, а каде има во нормален цивилизиран свет така!?!!! што лупеташ :pos:
а тоа со Мој Термин, би го вградила во сите системи не само во здравствена услуга, туку и во судство, банкарство, општина, па да се растрчат сите вака како докторите...чекај бе докторе кафе да допиеме, не можам морам да идам ми одбија 10% оти закаснив два три пати на мој термин...јаааааа така треба !:D
So ogled na visokite davacki kon drzavata osobeno poslednive 10ina godini, da duri i drzavnoto zdravstvo treba da bide avion, mlada devojko ... ako si ti kapitalistka, kerka na kapitalisti ne se site cel narod kapitalisti pa ko sto vikas so po 2-3 kartici vo dzeb i pravo vo Sistina !
90% od narodot go tvrdi ona sto jas go govoram za zdravstvoto, a vie nikako ne sakate da gi spustite portokalovite ocila, abe i da imam pari ne sakam i nema da gi davam vo privatno zdravstvo alo na vakvi davacki kon drzavata treba drzavnoto zdravstvo da ni bide hotel Hilton i tie vrabotenite tamu treba da rabotat nesto, a i kade se tie ultramodernite space-shuttle aparati na dr. Nino Todoroff !
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нема поента и да се реплицира, сто посто сум сигурна дека зад јузеров е госпоѓа Тодорова или некој од потесната фамилија.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Можеби е лично џелатот. :vozbud:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
So ogled na visokite davacki kon drzavata osobeno poslednive 10ina godini, da duri i drzavnoto zdravstvo treba da bide avion, mlada devojko ... ako si ti kapitalistka, kerka na kapitalisti ne se site cel narod kapitalisti pa ko sto vikas so po 2-3 kartici vo dzeb i pravo vo Sistina !
90% od narodot go tvrdi ona sto jas go govoram za zdravstvoto, a vie nikako ne sakate da gi spustite portokalovite ocila, abe i da imam pari ne sakam i nema da gi davam vo privatno zdravstvo alo na vakvi davacki kon drzavata treba drzavnoto zdravstvo da ni bide hotel Hilton i tie vrabotenite tamu treba da rabotat nesto, a i kade se tie ultramodernite space-shuttle aparati na dr. Nino Todoroff !
...капиталистка бев пред 17 години кога беа и твоите исто, сега сум само објективна и вашата реакција е само дека немате ама баш никакви арументи освен демек сум била Тодорова? бреее, а што ако сум Зечица?
менува ситуација а? ајде оди во Хилтон хотел без пари оти е државен, бог да чува од дипломиран клозетар очекував повеќе ?! ...
а инаку- ДА ! сум против некои работи во ова здравство ,сакам да се скинат сите додатоци и за трето дете, и за инвитро и за нега за болен што има бре да се дава пари нека сите си работаат,што има бре да се дава пари оти била самохрана мајка што ми чуе што не се омажила како треба па се развела со деца кои не знае ал се нејзини или туѓи и што има бре да не се плаќа на матичен лекар, секое идење мора бре да се плаќа има бре, луѓе што идат секој месец по десет пати, а бе нека плати брее и нека иде секој ден...
ееееее еб_ти ова здравство :drk:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Покрај амбулантното возило расипано кај наплатна и последното со 2 сега веќе починати, повторно возило се расипало
http://www.slobodenpecat.mk/naslovna/shahpaska-todorov-gi-dovel-vo-rizik-i-bebinata-vo-vozilata-na-itnata-pomosh-video/
Откако завршија два човечки живота во возило на Итната медицинска помош кое што се расипално на пат од Крива Паланка кон скопските клиники, деновиве во ризик е доведен и живот на бебе!“, изјави Шахпаска.
„Превезувано е бебе од Охрид во Скопје, според информациите што ги имаме, во старо возило на Итната медицинска помош, кое што се расипало на Стража. И поради тоа, скандалозно, бебето на Стража било префрлувано во друго возило на Итната помош.
Во старо возило на Итната помош и завчера е пренесувано и друго бебе, исто така од Охрид во Скопје.
Ова се случува поради тоа што набавените 69 возила на Итната помош, до коишто се сликаше Никола Тодоров, немаат приклучок за инкубатор за бебиња! Иако овие возила ги чинат граѓаните 4.5 милиони евра!
Се расипуваат и новите возила, поради нередовно одржување, според информациите што ги имаме, и како што е сведок јавноста во Македонија, тоа веќе одзеде два живота на граѓани од Крива Паланка.
Ова е уште еден аларм за несовесните здравствени политики што мора да бидат спречени. Поради ваквите политики, според Европскиот здравствен индекс (ЕХЦИ) Македонија е втора држава во Европа по лоши здравствени резултати.
Несоодветните возила на Итната помош за коишто се дадени милиони евра пари на граѓаните и негрижливото одржување на возилата покажува уште еднаш дека Никола Тодоров беше министер за тендери, а не за здравство.

Меѓувреме, проблем со лековите за ретки болести
http://sdk.mk/index.php/makedonija/itna-nabavka-na-lekovi-baraat-patsientite-retki-bolesti/
проблеми на дијабетичарите
http://novatv.mk/namesto-insulinski-pumpi-detsata-so-dijabetes-so-zastaren-tretman/
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Тие 260 убија, па за едново е проблем. Да е до нив тие на пат би го оставиле, нема да им е првпат.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Аман, добро, свесни сме сите за состојбите во државава, знаеме како би требало да изгледа здравство, да функционира судство и др.....Абе спомнете го и ова душиче, 4 ри годишното детенце изедено од диви кучиња, дај тргнете од уста Тодоров, досадни сте веќе...умираат луѓе и од други работи...сте се фатиле ко слеп за стап за него..па јасно ни е веќе кого сакате и која партија ја милувате АМА малку реално согледување на факти, споредби на минато и сегашност...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Аман, добро, свесни сме сите за состојбите во државава, знаеме како би требало да изгледа здравство, да функционира судство и др.....Абе спомнете го и ова душиче, 4 ри годишното детенце изедено од диви кучиња, дај тргнете од уста Тодоров, досадни сте веќе...умираат луѓе и од други работи...сте се фатиле ко слеп за стап за него..па јасно ни е веќе кого сакате и која партија ја милувате АМА малку реално согледување на факти, споредби на минато и сегашност...
Тодоров ни сам не знае колку носи на душа. Ти знаеш? Споредби на минато и сегашност, море мрш таму, наместо да гледа сега како е и кој е виновен таа со минатото споредува. Што не е подобрено минатото неписмена една? Кој е виновен што фондот не дава пари за операции? Јас? Ти?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Тодоров ни сам не знае колку носи на душа. Ти знаеш? Споредби на минато и сегашност, море мрш таму, наместо да гледа сега како е и кој е виновен таа со минатото споредува. Што не е подобрено минатото неписмена една? Кој е виновен што фондот не дава пари за операции? Јас? Ти?
Што е Тодоров крив што има непрофесионални доктори, неписмени, не хумани, неодговорни...не може он да ги тестира..па сите тие се постари од него, што значи кога они учеле медицина, он бил у татина муда...си има он луѓе кои треба да ја следат таа работа ама тие затајуваат и кријат неписмени и некултурни како тебе на пр. поради икс причини(ме мрзи да ти пишувам)....
Кој е виновен бе за детенцето што почина, Тодоров ли пак ке го кривиш?
Што не подразмислиш и за таа проблематика...неписмен еден(ова во твој стил).[DOUBLEPOST=1489936799][/DOUBLEPOST]
...капиталистка бев пред 17 години кога беа и твоите исто, сега сум само објективна и вашата реакција е само дека немате ама баш никакви арументи освен демек сум била Тодорова? бреее, а што ако сум Зечица?
менува ситуација а? ајде оди во Хилтон хотел без пари оти е државен, бог да чува од дипломиран клозетар очекував повеќе ?! ...
а инаку- ДА ! сум против некои работи во ова здравство ,сакам да се скинат сите додатоци и за трето дете, и за инвитро и за нега за болен што има бре да се дава пари нека сите си работаат,што има бре да се дава пари оти била самохрана мајка што ми чуе што не се омажила како треба па се развела со деца кои не знае ал се нејзини или туѓи и што има бре да не се плаќа на матичен лекар, секое идење мора бре да се плаќа има бре, луѓе што идат секој месец по десет пати, а бе нека плати брее и нека иде секој ден...
ееееее еб_ти ова здравство :drk:
Знаеш што не ми се допаѓа со новите реформи во здравството(има и други), тоа што му се одземени многу ингиренции на матичниот лекар, тоа што не може он да препишува антибиотик, да се става ампуларна терапија...порано беше многу поубаво, не се шетаа пациентите толку, матичниот можеше да даде упати за било каков спец.преглед.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Што е Тодоров крив што има непрофесионални доктори, неписмени, не хумани, неодговорни...не може он да ги тестира..па сите тие се постари од него, што значи кога они учеле медицина, он бил у татина муда...си има он луѓе кои треба да ја следат таа работа ама тие затајуваат и кријат неписмени и некултурни како тебе на пр. поради икс причини(ме мрзи да ти пишувам)....
Кој е виновен бе за детенцето што почина, Тодоров ли пак ке го кривиш?
Што не подразмислиш и за таа проблематика...неписмен еден(ова во твој стил).
Значи и тебе и таа погоре ве скриле и ве вработиле така неписмени. Вие треба да бидете пример за другите, да знаат што ќе им се случи на сите непрофесионални доктори. Одма треба да бидете избркани, а верувам ќе бидете наскоро.
Туку за Тодоров. Само едно прашање. Кој требаше да даде пари за операција на Тамара?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Значи и тебе и таа погоре ве скриле и ве вработиле така неписмени. Вие треба да бидете пример за другите, да знаат што ќе им се случи на сите непрофесионални доктори. Одма треба да бидете избркани, а верувам ќе бидете наскоро.
Туку за Тодоров. Само едно прашање. Кој требаше да даде пари за операција на Тамара?
Прашај ја мајката на Тамара..тоа душиче девојче немаше ни да издржи операција, и сто операции да и беа направени, никогаш немаше да биде како нормално дете,имаше премногу болести и преголемо искривување на кичмениот столб...а и сестричката нејзина беше болна, има проблеми со срцето....уствари греота да ги користам нив за партиски препукувања, греота..поштеди ме од такви прашања.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Аман, добро, свесни сме сите за состојбите во државава, знаеме како би требало да изгледа здравство, да функционира судство и др.....Абе спомнете го и ова душиче, 4 ри годишното детенце изедено од диви кучиња, дај тргнете од уста Тодоров, досадни сте веќе...умираат луѓе и од други работи...сте се фатиле ко слеп за стап за него..па јасно ни е веќе кого сакате и која партија ја милувате АМА малку реално согледување на факти, споредби на минато и сегашност...
...не се труди да им објасниш, не гледаш како мршјадци седат на гранка и штом некое парче се фрла во етерот околу несакан случај во здравството веднаш го земаат парчето во уста и ти го фрлаат овде, би се сложила со нив доколку меѓу вакви докажани/недокажани информации укажат и некоја позитивна работа, ама нема ! оти тие кога пишуваат тие всушност ,,работаат,, само за негативности ;)...
а то сирото детенце што починато поради каснување од глутница кучиња не одговара ниту по локацијата ниту по интрвенцијата на интензивна за да биде спомнато, ама ако вецето во интезнивна во моментот снема тоалетна хартија биди сигурна дека ќе шибнат фотографија на твитер и веднаш овде...еве видете и чудете се !
П.С.
првиот имаше шанса да добие позитивно мнение во почетокот од мене, но во тек на пишување ми стана јасно неговото коментирање, а овој вториот скроз изгубен случај, шљаем на псуење и погрдни зборови изгледа тепан уште како бебе и без мајчино млеко што има вакви реперкусии, како и да е највероватно на нештата двајцата сигурно не се македонци (y)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
...не се труди да им објасниш, не гледаш како мршјадци седат на гранка и штом некое парче се фрла во етерот околу несакан случај во здравството веднаш го земаат парчето во уста и ти го фрлаат овде, би се сложила со нив доколку меѓу вакви докажани/недокажани информации укажат и некоја позитивна работа, ама нема ! оти тие кога пишуваат тие всушност ,,работаат,, само за негативности ;)...
а то сирото детенце што починато поради каснување од глутница кучиња не одговара ниту по локацијата ниту по интрвенцијата на интензивна за да биде спомнато, ама ако вецето во интезнивна во моментот снема тоалетна хартија биди сигурна дека ќе шибнат фотографија на твитер и веднаш овде...еве видете и чудете се !
Во право си потполно:)
Поздрав:)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
:facepalm::facepalm::facepalm: Еве ви го здравството. Монструми. Немало да издржи остајте нека умре не мора да пробувате. Од кај знаеш ма ти дали ќе издржи или не, сигурно немаше да ја оперираат пијандури. Ама на Тодоров не му се даваа пари, затоа што таа беше никој и ништо. Убијци маму ви ебам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom