Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.773
Поени од реакции
4.246
Тачи: Независноста ќе се прогласи утре


Косовскиот премиер Хашим Тачи потврди денеска дека независноста на Косово ќе биде прогласена утре, денот кога, според него, „ќе биде имплементирана волјата на граѓаните на Косово“, јави АФП.
„Утре ќе биде спокоен ден, ден на заемно разбирање и ден на ангажирање на државата за исполнување на волјата на граѓаните на Косово“, изјави Тачи по средбата во Приштина со религиозни претставници.
Тачи повика прославите да се одвиваат со „достоинство... на денот на прогласувањето на независноста, на големиот ден, на историскиот ден... денот на благодарноста за суверено и независно Косово“.
Без да ги посочат изворите, неколку весници во Приштина денеска објавија дека прогласувањето на независноста ќе се случи околу 15 часот по локално време со звуците на „Одата на радоста“, химната на Европската унија, посочува АФП.
САД и неколку големи држави од ЕУ во изминатите седмици ја изразија намерата да ја признаат независноста на Косово брзо по нејзиното прогласување.
Властите во Белград, со поддршка на Русија, и косовските Срби кои се околу 10% од населението на Косово, се спротивставуваат на едностраната независност на покраинатa.

http://www.a1.com.mk/vest.aspx?VestID=89753
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.161
Поени од реакции
4.130
Од утре МК нема да е држава со најголема невработеност во Европа.Таа "чест" ќе му припадне на Косова.

п.с.Дарданчо земи воздух малце и дај ми линк да прочитам дека буџетот на Косово е 2 милијарди евра.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.773
Поени од реакции
4.246
Од утре МК нема да е држава со најголема невработеност во Европа.Таа "чест" ќе му припадне на Косова.

п.с.Дарданчо земи воздух малце и дај ми линк да прочитам дека буџетот на Косово е 2 милијарди евра.
Tolku e be , 1,5 miliardi znam , no so se pomosta sto doagja od EU i SAD , stignuva, primer so 2 miliard dollari ke se pomogne na administracijata , sudstvoto ... i za nekolku meseci ke ima i donatorska konferencija , sto znaci uste nekoja miliardicka ... ete
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.337
И сеуште, никој не кажа дали Македонија ќе има корист или штета со признавањето на Косово.
Не бистрам политика многу, не се правам паметен и пак ќе кажам дека ми е исто дали Косово е независно или не.
Околу признавањето: ДА или НЕ?
Да објаснеше некој од вас којшто многу ја бистри политикава, а богами и анализи прави што е позитивно, а што негативно за нас, а и најповолно.
 

Crni Bombarder

Shipwrecked
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Tolku e be , 1,5 miliardi znam , no so se pomosta sto doagja od EU i SAD , stignuva, primer so 2 miliard dollari ke se pomogne na administracijata , sudstvoto ... i za nekolku meseci ke ima i donatorska konferencija , sto znaci uste nekoja miliardicka ... ete
Epa gitla vo Kosovo da si zivees.Bar tamu nema da se zalis kolku sme losi nie Makedoncite.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Трн ... памтиш шо велеше за Косово,дека никогаш нема да е независно :),блеах.


едит:Абе едно мене ми е интересно,на вас поубаво ви е Косово (албанците) да патат,одколку на славо македонците да ви е токму...ебаго.
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Епа драги Косоварчиња, колку пати уште ќе добиете независнот? Досега 3-4 пати веќе независни станувате, е аман де, што сторивте? Во -крајот- на седмицата, -почнувате- држава, кој почнува бре од крај?Цел свет знаел за Косово, Америка, Британија, Франција, слушам проблем си имаат луѓето со масовна несоница-Косово нема независност. Брзо независност да не ме фати и мене несоница, а деновиве рано треба да станувам.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Абе сеедно нас ни е дали ке биде самостално Косово, само работата е дане се отвори нова војна на Балканот...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.538
Поени од реакции
878
Трн ... памтиш шо велеше за Косово,дека никогаш нема да е независно :),блеах.
За жал, сеуште мислам така...Единствен извор на електрична енергија во Косово, доаѓа од Србија...Најголемиот дел за излез кон Европа, е преку Србија...Ќе биде тешко за Косоварите сега...пак се зависни, ама овој пат, не територијално, туку се зависни од ресурси...

Е сега, мене, а и на Македонија, повеќе и одговара независно Косово, затоа што голем дел од извозот, Македонија го пласира во Косово...Од економски гледна точка, одговара.

Плус, вчера Тачи и Груевски ја договорија границата.

П.С. На Македонците не им е убаво никој да страда. Ниту Албанците, ниту Србите...Туку како што гледам, обратно е...Албанците и Србите сакаат да ја вмешаат Македонија во ѓурултијава...за да може Македонците да страдаат!
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Колкото по-б'рзо се решат "нерешените в'проси" на Балканите - по- добре. Според мен за Македонија ништо, ама ништо нјама да се промени в краткосрочен период. като цјало с'м по-скоро "за" признаване, отколкото "против". Сега вече косовските лидери нјама да могат да извиват р'цете на САшт и ЕУ, че не могат да л'жат вечно албанците в областта, че оште не е момент. С'рбите ште се з'бјат јако, това е сигурно и нај-пот'рпевши ште сме б'лгарите, штото нај-много ги уважаваме като с'сед и сме с нај-много сантименти к'м тјах. пак ште се п'тува през Рум'нија, ама там полицајте дерат по-малко от ср'бските (и нашенските де).
daj be prevod na makedonski
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.132
Поени од реакции
273
Значи Русија, Кина и Индија најавуваат контрамерки за сите оние што ке го признаат Косово... Е сеа ние како што сме газолижачи имам осеќај дека кога ќе го признаеме Косово ке наебеме...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom