Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
10
На Србија ја заболе главата кога рекода дека Косово станува независна држава :( Памтете ми го зборот ако има војна меѓу Србија и Косово ќе има меѓу Нас Македонците и Албанците ,а од другата страна ќе не претиснат и грците :(
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.910
Поени од реакции
31.252
07.09.2006 00:00
Агим Чеку
Косовскиот премиер Агим Чеку доаѓа на 19 септември во прва официјална посета на Македонија. Ќе се сретне со својот македонски колега и домаќин Никола Груевски.
Веста ја потврдуваат од Приштина, но и од кабинетот на премиерот велат дека начелно се договориле за средбата. Покрај што ова ќе биде средба на запознавање, се очекува на неа да се разговара за соработката особено на економски план.
И шефот на дипломатијата Антонио Милошоски вчера најави дека владата ќе ги продолжи контактите со косовските власти. Средби со УНМИК и косовските претставници ќе има и на состанокот во Софија, каде идната седмица се поканети и соседните земји на расправата околу преговорите за финалниот статус на Косово.
По Чеку, во посета на Скопје ќе дојде и Хашим Тачи, лидерот на косовската опозиција, кој, според извори во неговата партија, исто така ќе се сретне со Груевски.Ova jasno kazuva: Makedonskiot premier go precekuva Kosovskiot premier i toa pred 2 godini. Protokolot na edna drzava e strikten, da Makedonija go smetase Ceku kako NELEGITIMEN, nego kje go primese nekoj drzaven sluzbenik od ponizok rang, zamenik minister ili minister ili sef na nekoja delegacija izbrana od parlamentot. kaj nezavisni drzavi Pretsedatel prima pretsedatel, premier premier, ministar ministar. Srbija e resena po DIPLOMATSKI pat da vodi bitkata za Kosovo, toa znaci deka nikogas nema da ja dobie zatoa sto ni vo najfantasticnite predviduvanja nema Amerika ili Germanija ili Francija ... da rece "Ups izvinete sme zgresile vo priznavanjeto se premislivme, zgresivma... " Najgolemata Amerikanska baza vo Evropa e na kosovo. Toa kazuva deka Amerika go smeta Kosovo za stratesko vazen partner. Samo kako primer za sovetot za bezbednost na ON, kooga 1999 godina SRJ bese napadnata od NATO toa bese von procedurata na ON i sovetot za bezbednost. I dali nekoj odgovarase zaradi toa? dali nekoja NATO zemja ili NATO e kaznet-a ?? a sovetot za bezbednost i den denes postoi IAKO ocigledno se pokaza deka i mimo negovi odluki se vrsat akcii. Drugo, i da ne e kosovo vo ON, Amerika ili nekoja druga zemja kje gi zastapuva nivnite interesi kje otvara diskusii i prasanja od niven interes vo ON. A toa Srbija ne moze da go spreci osven demonstrativno da gi napusta sednicite kade takva tema kje se otvori.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
kaj zivees ti ziti se da ne si slucajno na nekoja bajka ili vo nekoj bunker na stalin pa ne znaes sto se desava nadvor alooo udri ednas so glava vzid i soci se so realnosta kosovo veke e drzava i sekoj den se priznava od po edna drzava ....
Да не си ти случајно во некој од бункерите на Енвер Хоџа, па добиваш информации дека Косово и Метохија е независно...? Тоа што САД и компанија го признале незначи ама баш ништо...
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
Да не си ти случајно во некој од бункерите на Енвер Хоџа, па добиваш информации дека Косово и Метохија е независно...? Тоа што САД и компанија го признале незначи ама баш ништо...
jas sum vo belata kuka vnatre ..a toa sto SAD rekle toa cista spekulacia na vistinata :D znam deka ti e tesko i ne znaes sto zboruvas te sfakam
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
jas sum vo belata kuka vnatre ..a toa sto SAD rekle toa cista spekulacia na vistinata :D znam deka ti e tesko i ne znaes sto zboruvas te sfakam
Ако си ти во белата куќа, тогаш таа не е веќе бела... :pos2: Но кога ќе сватат Америте кого подржувале и со какво племе си имале работа, тогаш и за нив ќе биде касно...
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.704
Ако си ти во белата куќа, тогаш таа не е веќе бела... :pos2: Но кога ќе сватат Америте кого подржувале и со какво племе си имале работа, тогаш и за нив ќе биде касно...
Важно, не баш на време, ама малку покасно открија кое племе (ова е само пропорционална доза за тебе, бидејќи има многу срби кои заслужуваат почит) го подржувале 50 години и каква контаминација претставувале тие (читај погоре) за Балканот.
А очигледно ти си тој што се криеш по бункерите и манастирите на Младиќ, или пак си двојна личност како Караџиќ, па не ти е јасно дека Косово не е веќе окупиран дел од српскиот режим
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.053
Напротив, според уставот на поранешна Југославија, републиките (не покраините) имаа право на отцепување.

Космет беше и легално-правно се уште е дел од Република Србија. Билатералното признавање на Космет од други држави не го менува тој факт.

Нешто со сила земено, не е легитимно. А копија од катастарот -- тапиите на земјата - се во Србија.

Работата ќе се смени АКО и се даде легитимитет на ионака нелегалната војна прку која Космет е оттргнат од Србија. Тоа може во ОН или ако самата Србија се сложи.

Во ОН, реков веќе, нема шанса, а Србија не се сложува.
Prvoto boldirano - mislam deka so amandmanite na ustavot od `974 im se dozvoli i na pokrainite da imaat pravo na samoopredeluvanje i pogolemi ovlastuvanja, ama ne sum najsiguren.

Vtoroto boldirano - procedurata odi vaka - Kosovo bara priem, SB treba da preporaca do GS priem, a GS da glasa.
Sega, Rusija ne se soglasuva, nema priem i nema preporaka za priem.
A ako RF nekogas se soglasi, togas se glasa vo GS na OON bidejki nema da se slozi Srbija, a dovolno e 2/3 da glasaat za.
Zatoa i seuste ne bara Kosovo priem. Znae deka e rano.

Treto, moe mislenje, nie de fakto go imame priznato Kosovo, de jure ne seuste oti uslovite na terenot taka ni nametnuvaat. Zatoa i albanskiot faktor koga e vo pozicija ne kenka za priznavanje posto poto, a koga e vo opozicija samoz a toa trubi.
kako sto bese slucajot so DUI i DPA. Ednite serea deka priomarno e priznavanje, a drugite deka ima vreme ke bide, dojdoa na vlast t.e se smenuija na vlast se smenija i zamenija prikaznite. sega DUI tvrdi deka ima vreme, a DPA deka priznavanjeto e primarno i prioritet.
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Важно, не баш на време, ама малку покасно открија кое племе (ова е само пропорционална доза за тебе, бидејќи има многу срби кои заслужуваат почит) го подржувале 50 години и каква контаминација претставувале тие (читај погоре) за Балканот.
А очигледно ти си тој што се криеш по бункерите и манастирите на Младиќ, или пак си двојна личност како Караџиќ, па не ти е јасно дека Косово не е веќе окупиран дел од српскиот режим

Изгледа дека тебе не ти е јасно нешто, а тоа е дека со сила земање на туѓа територија не трае долго... Ни Турците иако биле 500 години па не останале овде засекогаш, а на вас не ви давам повеќе од 5 години... Злото ќе го снема и правдата ќе победи...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.053
Delija, Ali pasha, smirete strasti.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.704
Изгледа дека тебе не ти е јасно нешто, а тоа е дека со сила земање на туѓа територија не трае долго... Ни Турците иако биле 500 години па не останале овде засекогаш, а на вас не ви давам повеќе од 5 години... Злото ќе го снема и правдата ќе победи...
Благодарение на добронамерните препораки на Гарфилд, се осудив да ти позајмам една реченица:
... Злото го снема и правдата победи... (малку преправена:smir:)
Барем јас така мислам!
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Благодарение на добронамерните препораки на Гарфилд, се осудив да ти позајмам една реченица:
... Злото го снема и правдата победи... (малку преправена:smir:)
Барем јас така мислам!
Денес има секој право да мисли по свое и како му одговара ... (за жал)... :smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.053
Se e perspektiva.

Se raspadna Jugoslavija bidejki imase moznost da bide silna clenka na EZ, seg EU.
se isklavme za da bideme samostojni, i toa vo procesite za povtorno vleguvanje vo federacija t.e zaednica t.e unija kade drug gazduva, a ne nie.

Mozevme toa i pomudro...ama balkane moj, budi mi sila i dobro mi stoj peese Azra!

Zloto??? Definirajte?

Za nekoi terorist, za nekoi borec za sloboda, neli :)
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Se e perspektiva.

Se raspadna Jugoslavija bidejki imase moznost da bide silna clenka na EZ, seg EU.
se isklavme za da bideme samostojni, i toa vo procesite za povtorno vleguvanje vo federacija t.e zaednica t.e unija kade drug gazduva, a ne nie.

Mozevme toa i pomudro...ama balkane moj, budi mi sila i dobro mi stoj peese Azra!

Zloto??? Definirajte?

Za nekoi terorist, za nekoi borec za sloboda, neli :)

Ех! Брате кај ме потсети сега на Азра... Одма си ја пуштив Балкане мој... Азра и ред други рок групи од нашата ни бифша, за мене се легенди и песни на мојата младост и секогаш ме фаќа носталгија и убави мисли, поминати тинејџерски години со тие песни...

Не верувам дека Али Паша има такви спомени... Затоа што (освен ако не е млад) , сигурен сум дека он не поминувал седенки со гитара на разни одмори и летувања...

Што е ЗЛО...??? Злото си е зло, без разлика од кого е направено. Тоа неможе да се оправдува само затоа што некој од твојот народ го направил, а во исто време да се напаѓа другиот... Секој треба да почне од себе... Прво да биде доблесен своите да ги осуди, па потоа да збори за другите...
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Што е ЗЛО...??? Злото си е зло, без разлика од кого е направено. Тоа неможе да се оправдува само затоа што некој од твојот народ го направил, а во исто време да се напаѓа другиот... Секој треба да почне од себе... Прво да биде доблесен своите да ги осуди, па потоа да збори за другите...

Еве, ти давам јас шанса да почнеш прв. Иако јас болдираното го имам направено на многу наврати, тебе ти е редот. Бујрум, покажи се, мушки и искрено :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom