Македонија под српска окупација

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Теоријата има сведоштва од современиците на случувањата, има јасна културолошка и јазична врска помеѓу словенските народи. Постојат археолошки докази кои ја потврдуваат тезата за населување на Словените, па дури и постојат и генетски врски кои докажуваат миграции на Словени од север кон југ. Теоријата за населувањето на Словените од централна и источна Европа на Балканот е затворен случај.
А теоријата за словенскиот карактер на бугарите е затворен случај или е сеуште во фаза на еволуција?
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
248
Поени од реакции
505
Која неспорлива конекција бе брале? Денешните грци најголем процент се албанци, власи, македонци, шака грчки остатоци(под знак прашалник), африканци и по некој понд кој чур го знае со кого не е помешан. Имале конекција:facepalm:
Реално почистокрвни грци ќе најдеш во Италија, него во самата Грција. Ама пување малку не е наодмет!
Чисти глупости, на крајот на денот ела објасниго јазикот, како го задржале јазикот, ајде објасни.
Автоматски споено мислење:

А теоријата за словенскиот карактер на бугарите е затворен случај или е сеуште во фаза на еволуција?
Нема сериозен историчар што би го оспорил славјанското потекло на модерните Бугари. Јас не разбирам како неможе да ви влезе во дебелата глава дека еден народ може да го носи името на друг народ кој го владеел и потоа се консолидирал во еден идентитет.

Не е сложен концепт, или разговараме со луѓе со IQ на собна температура.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Чисти глупости, на крајот на денот ела објасниго јазикот, како го задржале јазикот, ајде објасни.
Кој јазик? Да стане Платон ништо нема да разбере што збори еден денешен атињанин на пример!
 
Член од
18 јуни 2021
Мислења
248
Поени од реакции
505
Кој јазик? Да стане Платон ништо нема да разбере што збори еден денешен атињанин на пример!
Да станат Цар Самоил или Аспарух нема да ти го разберат јазикот... што ти е поентата, свесен си дека јазик еволуира и се менува без притоа да го изгуби потеклото.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Чисти глупости, на крајот на денот ела објасниго јазикот, како го задржале јазикот, ајде објасни.
Автоматски споено мислење:



Нема сериозен историчар што би го оспорил славјанското потекло на модерните Бугари. Јас не разбирам како неможе да ви влезе во дебелата глава дека еден народ може да го носи името на друг народ кој го владеел и потоа се консолидирал во еден идентитет.

Не е сложен концепт, или разговараме со луѓе со IQ на собна температура.
Види не е сложно да научиш дека твоето неможе се пишува како не може, ама ете тебе не ти влегува у глава!
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Да станат Цар Самоил или Аспарух нема да ти го разберат јазикот... што ти е поентата, свесен си дека јазик еволуира и се менува без притоа да го изгуби потеклото.
За Аспарух сум сигурен дека нема да разбере, јбг сепак не е ова кутригурски дијалект, колку и да еволуирал!
Автоматски споено мислење:

Ох вау, кога ќе си во агол, евтина дистракција.
Поентата е колку ти влегува во глава.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
А теоријата за словенскиот карактер на бугарите е затворен случај или е сеуште во фаза на еволуција?
На современите да. Што мислите да постигнете со преиспитување на светските консензуси на историјата со кој се согласни 99% од сите историчари?
Автоматски споено мислење:

Чисти глупости, на крајот на денот ела објасниго јазикот, како го задржале јазикот, ајде објасни.
Автоматски споено мислење:



Нема сериозен историчар што би го оспорил славјанското потекло на модерните Бугари. Јас не разбирам како неможе да ви влезе во дебелата глава дека еден народ може да го носи името на друг народ кој го владеел и потоа се консолидирал во еден идентитет.

Не е сложен концепт, или разговараме со луѓе со IQ на собна температура.
Сеуште чекам некој да почне да објаснува како всушност Французите се Германци, а Русите Швеѓани. Мислам 2 од најголемите народи и најпозанти на планетава прошле низ идентичен процес и никој не го оспорува тоа, ама Бугарите.....е не може на тие Татари да пројде тоа. Но нормално е, кога сакаш да се дистанцираш од некого по секоја цена, па ќе измислуваш и некакви расни разлики.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
На современите да. Што мислите да постигнете со преиспитување на светските консензуси на историјата со кој се согласни 99% од сите историчари?
Автоматски споено мислење:

Но нормално е, кога сакаш да се дистанцираш од некого по секоја цена, па ќе измислуваш и некакви расни разлики.
-Тоа на што се согласни "сите" историчари може да се подведе под исто равенство на денешната согласност на сите "невладини" организации. Никој не пишувал историја за свои пари, па да инсистира на вистина.
-И сега викаш дека тоа дистанцирање на Македонците од Бугарија и бугарштината е само резултат на српска пропаганда?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
-Тоа на што се согласни "сите" историчари може да се подведе под исто равенство на денешната согласност на сите "невладини" организации. Никој не пишувал историја за свои пари, па да инсистира на вистина.
Епа бујрум, пробај да докажуваш, т.е да го оспоруваш словенството на денешните Бугари и општо постоњето на словенскиот бугарскиот етност. Мислам, ова е историскиот еквивален како да пробуваш да докажеш дека земјата е рамна плоча.


-И сега викаш дека тоа дистанцирање на Македонците од Бугарија и бугарштината е само резултат на српска пропаганда?
Измислување на некакви си расни разлики со народ кој е културно, јазично, историски и генетски најблизок може да е само продукт на комплекс. Пак ќе прашам, дали Французите се Германци, а Русите скандинавци?
 
Последно уредено:

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
А теоријата за доаѓање тука е потврдена со реални докази? Исти к*рац бајки :toe:
Заселуването на словените во 6-7 век не е теориjа а докажан факт, прифатен од цела светска историска фела. Има го во десетки летописи од тоа време, исто и археологиjта го потвардува. Само разни букефалисти си измислуват филмови, зашто по нив ако си автохтонен имаш имотен лист за некоjа териториjа.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Епа бујрум, пробај да докажуваш, т.е да го оспоруваш словенството на денешните Бугари и општо постоњето на словенскиот бугарскиот етност. Мислам, ова е историскиот еквивален како да пробуваш да докажеш дека земјата е рамна плоча.



Измислување на некакви си расни разлики со народ кој е културно, јазично, историски и генетски најблизок може да е само продукт на комплекс. Пак ќе прашам, дали Французите се Германци, а Русите скандинавци?
- Изгледа тие се рамноземјаши, не сум организирал јас друштва на братство со Татарстан и форуми за докажување на татарското потекло на бугарите! Макар што и со тоа упикување се јалнаш изгледа, ама нека оди! Јас не сум невладин, никој не ме плаќа да докажувам нешто, а најмалку да монтирам словенство на бугарите. За твое инфо, сега кај нив е на мода и тракијанство.
- Аха сега е комплекс, не е пропаганда? До скоро тврдевте дека е пропаганда и влијание на социјализмот. А тоа за генетиката, смешно нешто. Кога ќе се спроведе вистинско генетско испитување, ќе помислам, засега сум резервиран на таа тема!
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
- Изгледа тие се рамноземјаши, не сум организирал јас друштва на братство со Татарстан и форуми за докажување на татарското потекло на бугарите! Макар штоп и со тоа упикување се јалнаш изгледа ама нека оди! Јас не сум невладин, никој не ме плаќа да докажувам нешто, а најмалку да монтирам словенство на бугарите. За твое инфо, сега кај нив е на мода и тракијанство.
- Аха сега е комплекс, не е пропаганда? До скоро тврдевте дека е пропаганда и влијание на социјализмот. А тоа за генетиката, смешно нешто. Кога ќе се спроведе вистинско генетско испитување, ќе помислам, засега сум резервиран на таа тема!
Дај бе среди си ги малце мислите. Се губиш, скокаш од тема во тема, па сега ми преврлуваш и некакво тракијство. Нека тврди и таму кој што сака, историската наука е согласна за потеклото на денешните Бугари уште многу пред да постојат невладини организации. Се друго е псевдоисторија и лечење комплекси.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.451
Поени од реакции
4.555
Историски континуитет мора да се базира на нешто, на некоја (идеално повеќе) нишка која се задржала низ вековите, и која може да се следи од денес наназад до времето кое се смета за почеток на една култура и народ.

Грците имаат неоспорлива, континуирана конекција до античките Хелени, и тоа не се вади од томбола, тоа се базира на јазик, култура, историја. Бугарите имаат несомнена поврзаност со средовековните бугарски држави, тоа е базирано врз јазик, историски докази итн.

Модерните Македонци, немаат НИТУ ЕДНА; НУЛА поврзаност со Античките Македонци, прво јазикот, модерните Македонци зборуваат славјански јазик, додека античките Македонци зборувале грчки дијалект, верувале во хеленски божества, имале неоспорливо хеленска култура која ја рашириле низ светот до толку што периодот од историјата кога вистинските Македонци биле доминантни се вика Хеленистички период.

Модерните Македонци, дури и да имаат 99% грчка ДНК, неможат да бараат континуитет со античките хелени, затоа што самиот факт дека славјанската култура станала доминантна кај нив, е момент кој крши било каков континуитет, и започнува нова историска гранка.

Додека се согласувам дека модерните македонци генетски се најверојатно многу поблиски до грците одшто се до Русите и Пољаците, но барање на континуитет врз ДНК е абсурд, и нешто што нацистите би предложиле, континуитет на еден народ се бара преку култура а не крв.

Исто така не ја потценувај способноста на славјаните да напаѓаат, крадат, расселуваат и убиваат. Во периодот кога славјаните влегуваат на балканот, регионот е драстично ненаселен, единствено градовите држат стабилна популација, и славјаните доааѓаат во таква бројка, што еден византиски извор ја опишува ситуацијата како византиските градови се како грчки острови во море од славјани, така да тука е видно зошто славјанската култура издоминирала низ вековите и модерните македонци се славјани а не хелени.
Денешните грци имаат повеќе конекција со словените отколку со хелените. Античките Македонци биле едно, грците друго, не за џабе толкава омраза имале грците кон Античките Македонци и воделе толку војни... А и до средината на 19 век, по формирањето на грчката држава, Античките Македонци биле сметани за најдолно од најдолното, за варвари кои ги освојувале и напаѓале грчките градови држави, за најголеми непријатели на хелените, после им текна да сменат политика и да ги присвојуваат како грци кога виделе дека тоа ќе им користи во ширењето на територија. Бугарите имаат поврзаност со средновековните бугари ама немаат поврзаност со вистинските бугари.

Модерните Македонци не се и никогаш не можат да водат потекло од хелените, тие живееле доста понајуг од Македонија, врската единствено е можна со оние кои живееле во Пелагонија и Егејска Македонија, а тие не биле хелени.
Денес настрано е од умот да се кажи дека еден народ е чистокрвен и потекнува од една цивилизација во минатото, дека нема ни капка друга крв во него, дека не хомогена смеса, како што правите вие грците и гркоманите, си го присвојувате ексклузивно правото да располагате со античката историја и цивилизација..
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Дај бе среди си ги малце мислите. Се губиш, скокаш од тема во тема, па сега ми преврлуваш и некакво тракијство. Нека тврди и таму кој што сака, историската наука е согласна за потеклото на денешните Бугари уште многу пред да постојат невладини организации. Се друго е псевдоисторија и лечење комплекси.
Некако ми избегнуваш со одговорот со пропагандата и влијанието на социјализмот.
Ти читаш ама не дочитуваш, тоа со невладините беше паралела со твоите 99% историчари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom