Македонија на Јутјуб

Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
17
До сите вас, да издејствуваме Јутјуб да го користи името Македонија во врска со нашата држава.

Преку глава ми е од тоа глупо ФИР, па мораме да се здружиме и да ги репортираме сите видеа кои содржат лошо и навредувачко за Македонија и Македонците.

Скоро сите видеа за Македонските претставници на Евросонг се такви.

Погледнете


И сите други

http://www.youtube.com/results?search_query=F.Y.R.+Macedonia+Eurovision&aq=f

Да се здружиме и да му кажеме на оние идиоти дека нашата држава се вика Македонија. Мора да издејствуваме заедно.

До модераторите:

Темата ја ставив овде со цел се повеќе членови да ја прочитат, ако вие сметате дека треба да биде преместена преместете ја каде што ќе виде адекватно. Фала.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.576
Темата е за овој форум, ти благодарам што ја отвори.

Само не знам дали е подобро да ја закачиме. Да видиме како ќе се одвива, па можеби ќе ја закачиме подоцна.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
17
Nema problem Misirkov. Ako nekoj ima predlog sto mozeme da storime slobodno neka kazuva tuka. Sekakvi sugestii se dobredojdeni.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.040
Поени од реакции
14.880
Не можеш да издејствуваш таква работа, тој што го аплоудира видеото си става име како што сака, нема шанси да ти успее.

Ако пишува ФИРОМ кај youtube, во нивната редакција, тогаш може само да се реагира и издејствува нешто.
 
С

сашенко

Гостин
Toa за клиповите од евровизија нема шанси брат.На евровизија не пишува како FYROM и тие што ги ставаат клиповите на youtube не грешат ништо.Да се буниме на евровизија да не пишува како Македонија па после на youtube со нашето име да бараме да бидеме ставени на тие клипови ама вака нема шанси.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.102
vazhno e da probame( da gi iscrpime site mozhni nachini) ponekojpat UPORNOSTA se isplakja (videte gi gejcive samo)
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Toa за клиповите од евровизија нема шанси брат.На евровизија не пишува како FYROM и тие што ги ставаат клиповите на youtube не грешат ништо.Да се буниме на евровизија да не пишува како Македонија па после на youtube со нашето име да бараме да бидеме ставени на тие клипови ама вака нема шанси.
А дали треба некој да ги потсети дека FYROM не е точната скратеница за привремената референца? Или они по дифолт уклучуват кепс лок, онака несакајки...?

http://unterm.un.org/dgaacs/unterm.nsf/WebView/5DAA91633F2A4F8285256DC700440A6B?OpenDocument
 
С

сашенко

Гостин
А дали треба некој да ги потсети дека FYROM не е точната скратеница за привремената референца? Или они по дифолт уклучуват кепс лок, онака несакајки...?

http://unterm.un.org/dgaacs/unterm.nsf/WebView/5DAA91633F2A4F8285256DC700440A6B?OpenDocument
YouTube неможе тоа да го смени.На евровизија така не пишува и тие што ги ставаат клиповите на youtube си ги пишуваат според евровизија.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.876
Не можеш да издејствуваш таква работа, тој што го аплоудира видеото си става име како што сака, нема шанси да ти успее.

Ако пишува ФИРОМ кај youtube, во нивната редакција, тогаш може само да се реагира и издејствува нешто.
Кај редакцијата на јутјуб веќе се издејстува
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.576
И јас мислам дека нема шанса кај индивидулани корисници, сем рутински да ги пријавуваме за навредливи клипови кои се против политиката на youtube.

Hо тогаш единствената опција што ни останува е да ги преплавиме со видеа во кои што пишува “Македонија’’ во насловот (и во содржината), и во ки го има сонцето од Кутлеш на црвена основа, лавот, и силуетата на обединета Македонија (мешу други атрибути).

Истовремено, постоечките видео клипови, како тоа од Евровизија, да се дуплираат и да се стави МАКЕДОНИЈА во насловот (но не и тие видео клипови што се пропагандни против нас).
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.876
Еднаш имаше иницијативи за пријавување на пропагандните клипови против нас, со цел да се издејствува тие да бидат тргнати, но сето тоа замре со тек на време
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.576
Останува произведување свои клипови со Македонија во насловот и другите атрибути -- во ненормални количества!
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.985
Поени од реакции
2.152
Неможеме ништо да направиме ако некој што качил видео и не напишал како FYROM во насловот или објаснувањето на видеото или пак во таговите и коментарите. Јас од околу 20-30 видеа што имам качено на youtube и коментари што имам пишувано во врска со името сум пробувал на многу луѓе да им објаснам што уствари значи FYROM и зошто не именуваат така ама нема некој фасцинантен резултат.
 
H

HITCH

Гостин
Ме насмеа за момент! Не можеш да му кажеш некому како да си го крсти клипот, ама слободно можеш да му го „бутнеш“. Како се „бутка“ клип од You Tube? Го пријавуваш и ни кажуваш нас сите да го пријавиме. Го прегледуваат и ако има основано право за да се тргне клипот го тргаат. Клипот се бара по наслов, ако се наиде на несоодветен наслов, односно навредлив, го пријавуваш за навреда по етничка основа (во нашиов случај). Не е можно да се проверат сите наслови, затоа работиме заеднички. Кој прв наиде на референцата или несоодветен клип, пријавува кај останатите. Мислам дека има тема во ЧДА каде што се пријавува, истото важи и за фб. :smir:

Инаку, You Tube рече Македонија! Имавме и кампања додека беше Политика!

Значи, не може You Tube сам да брише видеа, мора некој да ги пријави! Колку повеќе луѓе го пријават клипот толку поголеми се шансите да го тргнат. Видеава јас ги приијавив, истото треба да го сторат сите оние кои имаат You Tube канал. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom