Македонија, земја на информатичари, „.gov.mk“ сајтови хакнати.

Статус
Затворена за нови мислења.

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ме интерессира какво мислење имате за тоа што владата запнала „Македонија, земја на информатичари“, а воедно како што тргнала работава сите „.gov.mk“ сајтови ќе бидат хакнати...
Најнова вест е тоа дека пред неколку дена беше хакнат сајтот на општина Чаир, а претпоставувам дека се сеќавате дека беше хакнат и сајтот на претседателот...

Па, искажете го вашето мислење за овој „проблем“.

Исто така, кга сме кај хакнувањето сајтови, погледнете го сајтот на Бујото и админ панелот на Бујото (еве и сликовито).
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Алоо дригари епа чим сакаат војна овие албанскиве хакери што чекаат Dark Security,нека хакнат и тие некој аблански сајт
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Нормално дека ќе ги хакнат кога користат готови енџини (Друпал/џумла) за кои и дете мало да погугла ќе најде дупка
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Вирусни се. Не кликајте на линковите.
Кхм... у кој смисол вирусни ? Јас на линукс не приметив ништо :toe:
Ако се стварно вирусни ондак моедратор/админ нека ги тргне тие линкови од првиот пост :toe:
 
R

Reve0ke

Гостин
Нормално дека ќе ги хакнат кога користат готови енџини (Друпал/џумла) за кои и дете мало да погугла ќе најде дупка
Нема многу разлика дали ќе користиш готови или ќе направиш свој енџин денска се се пробива.
 

x7Monster

kajgAnster!
Член од
4 декември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
6
Не се вирусни, така со глава руши ѕид.А тоа со готовите енџини нема веза, ајде хакни ти јумла можи ли? Абе коа не знаете што се запезувате.Тие користат разни техники, р00т атак,сиќуел инјекции,лфи атакови и многу други чудби.
 

x7Monster

kajgAnster!
Член од
4 декември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
6
Ревоке да те прашам едно прашање? Од кај заклучи дека кајгана и идивиди може да се хакнат.Провери за дупки у темплејт/страната , проба да хакнеш со експлоит или нешо друго или така само да набилдаш постови?
ПС:Прати ми по линк страна што си ја соборил.
 
R

Reve0ke

Гостин
Ревоке да те прашам едно прашање? Од кај заклучи дека кајгана и идивиди може да се хакнат.Провери за дупки у темплејт/страната , проба да хакнеш со експлоит или нешо друго или така само да набилдаш постови?
ПС:Прати ми по линк страна што си ја соборил.
А кој си ти па на тебе да ти одговорам на тоа прашање.
 

x7Monster

kajgAnster!
Член од
4 декември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
6
Па знам зошто, бидејќи немаш појма ништо во врска со хакирање.Ти како прво незнаеш да кракнеш MD5 хаш линк.Ајде назад во темата.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Се јавија хакерите папапа :vozbud:
Абре деца, кајгана не ја хакнуваат пошто админот секогаш навреме ја крпи кога ќе излезат пачови и ги има превземно сите мерки за безбедност.

Идивиди е рачно правен така да не му ја знаат структурата и малце потешко иде хакнувањето (тука се гледаат вистинските хакери)

Ај ТИ ком мк иста приказна со кајгана.

Така да не ми кењајте дека се многу добри хакери тие што ги пробиваат џумлите/друпалите, не БРЕ обични деца се собрале и нашле туторијали на нет, ито исклучиво хакнуваат одредени верзии што се ранливи или користат додатоци што имаат дупки.

Мислам бев појасен, хак3р4иња :smir:

едит

мд5 хеш исклучиво со речник се пробива (така да веројатноста е премногу мала да се пробие), ја знам целата структура.
Ако сакаш ќе ти го дадам алгоритмот како се прави мд5 хеш (погуглај го има некаде сигурно) и пак нема да можеш да го пробиеш
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom