Македонија е 12та најмизерна земја во светот

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Можеби во предвид ги земаат и географската положба на земјата, ресурсите, климата...

Пример. Од Шпанија очекуваат да е еден од лидерите во Европа а тие имаат проблеми со невработеност, нешто што не би смеело да се деси таму со оглед каде се наоѓаат и нивната историја и можеби заради тоа се построги према нив во оценувањето.

А од друга страна се да речиме Сирија која има лоша клима, географска положба, и нивната оценка е малце полоша од Шпанија поради фактот што не се очекува премногу од земја како неа.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Аргентина е помизерна од Сирија,а Палестина е помалку мизерна од Шпанија :rolleyes: Баш ме интересира кој сака да живее во Палестина и Сирија,а не би по ниедна цена во Шпанија..нека крене два прста.[DOUBLEPOST=1422980712][/DOUBLEPOST]
Настрана од оваа статистика, ФАКТ е дека сме меѓу петте најмизерни држави во Европа. Конкуренција ни се Босна, Албанија, Романија и Бугарија. Косово не го споменувам, затоа што не е држава, Исто така е ФАКТ дека сме број 1 во СВЕТОТ по незапосленост. Значи, БРОЈ ЕДЕН. ПРВИ, најдобри, шампиони.
Исто така спрема некои статистики, поприлично релевантни, спаѓаме во топ 3 најнеинтелигентни нации во Европа, во тешка и равноправна борба со Босна и Албанија за таа ласкава титула.
1.Молдавија,Грузија,Ерменија,Белорусија..ни па Русија не е нешто подобра + Србија..Хрватска класа подобра ни малку розово..листата е подолга..
2. Лажеш,не сме први гугл имаш ај провери.Во регионов Босна е со повеќе незапосленост,значи не сме први.
3.Кко успеа да го измериш тоа?
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Аргентина е помизерна од Сирија,а Палестина е помалку мизерна од Шпанија :rolleyes: Баш ме интересира кој сака да живее во Палестина и Сирија,а не би по ниедна цена во Шпанија..нека крене два прста.[DOUBLEPOST=1422980712][/DOUBLEPOST]

1.Молдавија,Грузија,Ерменија,Белорусија..ни па Русија не е нешто подобра + Србија..Хрватска класа подобра ни малку розово..листата е подолга..
2. Лажеш,не сме први гугл имаш ај провери.Во регионов Босна е со повеќе незапосленост,значи не сме први.
3.Кко успеа да го измериш тоа?
1. Молдавија има сомнителен државен статус, а овие бившосоветските држави не ги рачунам во Европа. Сериозно ја споредуваш Русија со Македонија? :) Во Србија е за нијанса подобро, во Хрватска е доста подобро од Македонија.
2. Еј, супер. Не сме први по незапосленост, втори сме. Пред нас е протекторат во кој не се знае ни кој јаде ни кој пие. Браво ние.
3. Познавам многу луѓе како тебе. :sekc:
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Искрено изненаден сум што dragonsky ти си ја отворил темава, познавајќи те и од фб сум можел да видам дека се работи за интелегентна личност. Ме чуди да мислиш дека сме 12-та најмизерна земја во светот.

Факт е дека во Европа сме мизерни, некаде на дното. Друштво ни прават уште 5-6 земји од Балканот и Источна Европа.

Ама да веруваме на истражување кое не става како 12-ти најмизерни во светот е лудост.

3.1 милиони деца под 5 годишна возраст умираат секоја година од глад.
Милиони умираат од маларија, сида и немање чиста вода.
Во еден куп Азиски, Африкански и Јужно Американски земји голем дел од популацијата нема ни основна медицинска нега.
Во околу 20 земји во светот моментално има крвави граѓански војни. (сечење глави, палење луѓе)
Само во Индија, околу 300 милиони луѓе живеат со помалку од 30 денари дневно.

Ако се погледне целата човечка популација од 7 милијарди, просечниот македонец живее подобро од најмалку 80% од светот. Западните земји не учествуваат премногу во вкупната светска популација.

Да, подобро ќе било да сум се родел во Шведска. Ама кога ќе размислам каков е светов и каде се сум можел да се родам, јас сум пресреќен што судбината ме ставила во Македонија.

Мора да се стремиме да го кренеме животниот стандард во нашата земја, да се стремиме кон најуспешните кон кои сме мизерни ако се споредуваме.

Ама од друга страна и премногу самите се мразиме и омаловажуваме. Се сереме секоја можна прилика. За се.
0 самопочит како народ. Преголема огорченост во нас.

Некое дете во Кина во моментов работи и робува за чинија ориз, додека јас комотно си пишувам постови на форум.
Ти држи вода постот но верувај не сме далеку од таа беда. За максимум 10 години ќе сме таму. А тогаш нема назад.
 
M

Moon Child

Гостин
Аргентина е помизерна од Сирија,а Палестина е помалку мизерна од Шпанија :rolleyes: Баш ме интересира кој сака да живее во Палестина и Сирија,а не би по ниедна цена во Шпанија..нека крене два прста.[DOUBLEPOST=1422980712][/DOUBLEPOST]

1.Молдавија,Грузија,Ерменија,Белорусија..ни па Русија не е нешто подобра + Србија..Хрватска класа подобра ни малку розово..листата е подолга..
2. Лажеш,не сме први гугл имаш ај провери.Во регионов Босна е со повеќе незапосленост,значи не сме први.
3.Кко успеа да го измериш тоа?
Ja sporeduvas Bosna, drzava sto skoro edna decenija bese vo voena sostojba, so Makedonija?
E bravo be, kolku za informacija zivotot vo Bosna e los no e poeftin od MKD i jas mislam deka platite im se nesto povisoki.
Mojot soprug e od Doboj, taka da znam.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Ja sporeduvas Bosna, drzava sto skoro edna decenija bese vo voena sostojba, so Makedonija?
E bravo be, kolku za informacija zivotot vo Bosna e los no e poeftin od MKD i jas mislam deka platite im se nesto povisoki.
Mojot soprug e od Doboj, taka da znam.
А додека Босна била во војна на Македонија ружи и цветале? Па и ние бевме во војна и уште една војна имавме на граница,т.е. две..имаме комшии по секоја цена што сакаат да не уништат,име не ти признава,нација,вера..Ја не споредив никој со никого,него му викам на оној погорниот да не лаже дека сме 1 во свет по процент на невработени,има статистика за тоа па видете.
 
M

Moon Child

Гостин
А додека Босна била во војна на Македонија ружи и цветале? Па и ние бевме во војна и уште една војна имавме на граница,т.е. две..имаме комшии по секоја цена што сакаат да не уништат,име не ти признава,нација,вера..Ја не споредив никој со никого,него му викам на оној погорниот да не лаже дека сме 1 во свет по процент на невработени,има статистика за тоа па видете.
Ti ubavo se cuvstvuvas vo Makedonija? Srekjen si? Srekjni se 90% od lugjeto sto gi poznavas?
Ako se, togas se druzis samo so onie lobotomiranite stabski mozocinja pileski.
Ne zboruvam jas samo za nevrabotenbost, zboruvam za dusevna i psihicka mizerija na Makedonecot. Za negovata nesrekja, bespomosnost i bezizlezie.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Ti ubavo se cuvstvuvas vo Makedonija? Srekjen si? Srekjni se 90% od lugjeto sto gi poznavas?
Ako se, togas se druzis samo so onie lobotomiranite stabski mozocinja pileski.
Ne zboruvam jas samo za nevrabotenbost, zboruvam za dusevna i psihicka mizerija na Makedonecot. Za negovata nesrekja, bespomosnost i bezizlezie.
Што ти е гајле тебе за нас.Битно ти си се добро ситуирала у Монтенегро.(Немој сега причи за бубрези да ми продаваш како е таму најјнај молим ти се.)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Што ти е гајле тебе за нас.Битно ти си се добро ситуирала у Монтенегро.(Немој сега причи за бубрези да ми продаваш како е таму најјнај молим ти се.)
епа чорба Цитро. Со ЦГ, Бих и Косово добивавме помош за неразвиени подрачја. Пред распадот 1989-1990 со невработеност Мк и Цг бевме околу 21-22%. Сега која е разликата? Оттука до Сириус. Невработени Цг МК 16% и 28%, џини инд. 24 и 43, сиромашно нас. 8.5% и 26%, бдп-то е поголемо, hdиндекс 51ва и 84та, ...не знам кој друг комплексен показател од кој зависи како се живее да го напишеме...Се бориме со Бих и Косово да не испаднеме од лига.
Кога единица мерка за храброст ни е задник -треба да имаш гс...-, шта речи... :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2009
Мислења
655
Поени од реакции
557
Глупа е листава мора да признаете, мада добро е што не пишале Македонија.
Отсекогаш сум сакал да ја посетам Аргентина (уште неостварена желба), дури со едно другарче 2000 година, се распрашувавме
за да идеме гурбет таму, ама ако ја консултирам листата гледам дека сум имал среќа што не сум отишол. Ништо, подобра опција ми е Палестина.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
Штета тамам си реков дека у нешто сме први,и гледај оп разочарување.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Dodeka site zboruvaat kako makedonija se izdiga so sve i sesto investicii plaati pogolemi neznam so neznam kako vezat vezat za makedonija ...gotovo cinis veke uk sme...pred tv kanalite i pred site a vnatre vo nea sto se slucuva??
MIZERII narodot plaka za lekovi za hrana za smetki da si plati edvaj kraj so kraj skrpuva za samostalen zivot stan ili kuka moze samo da se zonuva edvaj eden kredit vagaat za edna soba da si popravat ...
ama ne eeeee sega ke se spasime nie be ke vlezeme vo eu investicii pogolemi plati sobrata roj neznam so koj rezil breeee....
samo sto za zal nikoj ne smee da zbori nema pravo da si kaze nisto molcat site za da ne gi snajde poloso bog da cuva ....eeehh mojata cudesna zemja moite cudesni politicari i investiii
....pa ke bide najmizerna otsekogas e bilo i ke ostane toa e faktot!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom