Македонија да го повлече признавањето на Косово?

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Кристина Галах, портпаролот на високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана, ги повика Приштина и Скопје да ги надминат меѓусебните недоразбирања што ескалираа по откажаната посета на косовскиот претседател Фатмир Сејдиу на Македонија.

Медиумите на Косово и денеска ги коментираат и анализираат односите меѓу Приштина и Скопје по откажаната посета на Сејдиу.

Дел од нив одат дотаму што предвидуваат дека заладените релации можат да доведат дури и до повлекување на македонското признавање на Косово.

Весникот „Коха диторе“ во тој контекст ја пренесува изјавата на Јануш Бугајски од Центарот за меѓународни и стратегиски истражувања од Вашингтон дека „односите меѓу Приштина и Скопје се заладиле поради одлуката на Сејдиу да ја откаже посетата на Македонија“.
„Сегашната ситуација ја отвора можноста Македонија да ја повлече одлуката за признавање на Косово“, вели Бугајски.

Извор: А1 http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=109437

Како може Косово да бара нејзини представници да се пречекуваат државнички, кога Косово не е официјално држава, зошто не е членка на ОН. Како стојат работите, никогаш и нема Косово да стане права држава, оти Кина и Русија никогаш нема да дозволат влез на Косово во ОН, се` до зајакнувањето на Србија и промената на меѓународните услови, кога ќе може да дојде до враќање на Косово во границите на Србија:toe: Меѓународно правно, Косово е се` уште дел на Србија, а Србија никогаш нема да се откаже од Косово. Косоварите секогаш ќе живеат во страв од повторно враќање во прегратките на Београд :toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Нема потреба. Ќе си остане признаено а Сејдиу ќе треба малку да се симне на земја и да не изигрува Џек. Ако сака добрососедски односи.
 
N

n/a

Гостин
Апсолутна глупост би било да се повлече признавањето на Косово.
Некои работи `едноставно нели` :) не се на пиши-бриши комбинација.
Со признавањето,Македонија доби симпатии и емпатии,во зависност од гледната точка.
Еквидистанцата и можноста да се избега од проблемот пропаднаа во истиот момент.
Соодветно,мислам дека никој и не би сакал признавањето па одпризнавањето на одредена држава во учебниците за дипломати да биде запамтено како `Мacedonishe specialitet`. :)
Доволно си играа веќе со Тајван,
нема потреба од реприза.
:toe:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
...
Како може Косово да бара нејзини представници да се пречекуваат државнички, кога Косово не е официјално држава, зошто не е членка на ОН. Како стојат работите, никогаш и нема Косово да стане права држава, оти Кина и Русија никогаш нема да дозволат влез на Косово во ОН, се` до зајакнувањето на Србија и промената на меѓународните услови, кога ќе може да дојде до враќање на Косово во границите на Србија:toe: Меѓународно правно, Косово е се` уште дел на Србија, а Србија никогаш нема да се откаже од Косово. Косоварите секогаш ќе живеат во страв од повторно враќање во прегратките на Београд :toe:
Каква врска има тоа. Швајцарија се до 2002 не беше членка на ОН, дали заради тоа не беше држава.
Штом е признаено од Македонија значи за Македонија е држава.

Инаку сериозна држава не смее да прави такви авантури со отпризнавање. До толку барем сме сериозни. Тоа се само шпекулации.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Gluopost i uste edna A1 provokacija...JAs nevidov nitu edna izjava na instituciite so koja vakvo nesto bi mozelo da se naseti...
Dosadno mi e da se povtoruvam megutoa od avion se gleda deka A1 so polna pare raboti na vlosuvanje na meguetnickite odnosni vo drzavata...
Ocigledno na nekoj i tekako mu godi lovenje vo matna voda...
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Toa bi bilo najdobro mozno resenie koe e voedno i pravno podrzano i tuka nikoj nisto ne moze da ni kaze nisto.

Kosovo drzava na narko dileri i sverceri na belo robje i heroin. Ama ajde vi se molam!!!!!!!
 
А

Адриано

Гостин
ставете анкета да го видиме јавното мислење на кајганџиите!
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
More od tupive nisto poveke ne bi me iznenadilo....

E sega nas ni preostanuva samo da gi pretpostavuvame i nagagjame posledicite. :toe:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
ЦЦЦ Косово ја одбра Македонија како жртва за да покаже заб и да се постави како валидна држава со суверенитет.

До кој степен дојдовме значи.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
ЦЦЦ Косово ја одбра Македонија како жртва за да покаже заб и да се постави како валидна држава со суверенитет.

До кој степен дојдовме значи.
Sami sme krivi, mislish nekoj ke ja zeme makedonija ozbilna posle menuvanje na zname i ime, ramkovniot 2001? I pak ubedlivo naj golemeto gazo lizenje kaj aspirantite za EU clenstvo.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Koi posledici nie sme pravi i dokolku go povleceme priznavanjeto spored megjunarodnoto pravo i tocka.
Abe vikam, nas nisto drugo osven nagagjanje ne ni preostanuva.
Vremeto ke pokaze.
Kako i da e, daj Boze gluposta da ne otide do tolku u p.m. :toe:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
“Вечер’’ реторички напиша дали треба да има отпрознавање на Косово, а после тоа започна хистеријата.

“Македонија е пред добивање на визната либерализација, пред решение за името и членство во НАТО и има најдобри резултати во регионот во ова кризно време. Тоа е премногу добро за воинствениот косовски вкус. Пријателите од 2001 година, Бранко Црвенковски и Али Ахмети, ќе го нарушат примирјето за да ја довршат работата. Дали по оваа провокација на Сејдиу треба да се преиспита одлуката за признавање на Косово?’’

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=3F19D961F543E843A20FF03BA6A33FF4

Веднаш почнаа да шпекулираат “Коха Диторе’’ и поранешниот албански лобист Јануш Бугарсјки, па српската Б92 едвај дочека да се накалеми на шпекулациите и да ги цитира, итн. Едни со други се цитираат и надаваат на проблемот кој што го нема.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
ЦЦЦ Косово ја одбра Македонија како жртва за да покаже заб и да се постави како валидна држава со суверенитет.

До кој степен дојдовме значи.
Сакале неќеле мора да признаеме сами им се наместивме......:kesa:

.....да беа попаметни тие таму од протоколот и на време се си испланираа, без она пишман аџија, па за свеченоста за инагуарацијата на преседателот ги поканееа сите па кој дошол дошол важно си поканил, па да ги оставеше во небрано и српскиот и косовскиот председател сами да се мозгаат кој ќе дојде....
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Сакале неќеле мора да признаеме сами им се наместивме......:kesa:

.....да беа попаметни тие таму од протоколот и на време се си испланираа, без она пишман аџија, па за свеченоста за инагуарацијата на преседателот ги поканееа сите па кој дошол дошол важно си поканил, па да ги оставеше во небрано и српскиот и косовскиот председател сами да се мозгаат кој ќе дојде....
Daj dosta veke so toa ropskiot mentalitet, mora ova mora ona nema nisto sto se mora.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom