Македонија во VI, VII и VIII век. Војните при доселувањето на Словените?

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Goca, morash da imash sushtestven odgovor, argumentoirano da odgovorish na napishanoto. Zoshto tekstot pogore argumentirano objasnuva deka:

1. Slovenite se Veneti.
2. Se starosedelci na Balkanot, i soborci vo vojskata na Aleksandar III Makedonski.
3. Karpatite ne mozhat da bidat tatkovina na Slovenite (Venetite).

So shto vsushnost ne se slozhuvash?

1. Cклавини се племе кое постоело.

2. Bенетите, односно Bиндите, Bендоти, Bандали, Bентрис, Bенедигар, Bиндиш, Bендилиција, Bендехен, Bендиш, Bедел, Bенторф, Bендишхум и до ден денес постојат во Индија.

3. A со поимот "славик" е крстена новата развојна ера по пропаѓањето на римското лудило во цела европа па и азија.

ќе преведам еден текст од германски македонист кој вели дека германскиот содржи 40% македонски зборови.

Cловени е (земја на Bени) пропаганда на Aвстроунгарија.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Eu19 (Balto- Slavski ) 16%
Eu7 (Dinarsko - Vedoarijski) 5 %
Eu18 (Zapadnо - Prakeltski) 11%
HG16 (Finsko- Uralski ) 0 %
HG2 (Altajsko -Anatolski ) 49%
HG9 (Avarski-Mongoloidni) 6 %
HG21 (Afro- Hamitski ) 13%

ОВА Е ОД 201 КАТЕДРА ЗА СЛАВИСТИКА!
Дај извор. читаш много форуме а мало књиге изгледа?

Извор на сунце где фино пише ово алтајско-анатолски! :helou:
Пуста желба навистина ама од неки малце позлобни и пофрустрирани....

п.с. дао сам ти зелено раније али нисам знао да стављаш и глупости и давно доказане фалсификате.
 
A

anaveno

Гостин
Дај извор. читаш много форуме а мало књиге изгледа?

Извор на сунце где фино пише ово алтајско-анатолски! :helou:
Пуста желба навистина ама од неки малце позлобни и пофрустрирани....

п.с. дао сам ти зелено раније али нисам знао да стављаш и глупости и давно доказане фалсификате.
Beograd 05. Listopada 2004

Kako doznaje srpska medijska sluzba Tanjug je jos za vrijeme 92 godine bivsi Kninski gradonacelnik Milan Martic dao istragu o genetici "Hrvatskih srba" i "Srpskih Srba".
Iz te istrage izlazi da su "Hrvatski srbi" u biti jos jedini skoro cisto genetski srbi.

Srbi iz srbije su po istrazivanjima Milana Martica 89% poturceni. Altajsko-anatolski tip HG-2 u Europi najvise dominira kod Srba, Bugara i dalje se nastavlja u Tursku i Turkestan u centralnoj Aziji.

Tanjug

и сега??????????????????


Y-Chromosomal Diversity in Europe Is Clinal and Influenced Primarily by Geography, Rather than by Language

ZoeЁ H. Rosser,1 Tatiana Zerjal,2 Matthew E. Hurles,1,* Maarja Adojaan,5 Dragan Alavantic,6 Antoґnio Amorim,7 William Amos,8 Manuel Armenteros,9 Eduardo Arroyo,10 Guido Barbujani,11 Gunhild Beckman,12 Lars Beckman,12 Jaume Bertranpetit,13 Elena Bosch,13,† Daniel G. Bradley,14 Gaute Brede,15 Gillian Cooper,8 Helena B. S. M. Coˆrte-Real,16 Peter de Knijff,17 Ronny Decorte,18 Yuri E. Dubrova,1 Oleg Evgrafov,19 Anja Gilissen,18 Sanja Glisic,6 Mukaddes GoЁlge,20 Emmeline W. Hill,14 Anna Jeziorowska,21 Luba Kalaydjieva, 22 Manfred Kayser,23,‡ Toomas Kivisild,3 Sergey A. Kravchenko,24 Astrida Krumina,25 Vaidutis Kucˇinskas,26 Joa˜o Lavinha,16 Ludmila A. Livshits,24 Patrizia Malaspina,27 Syrrou Maria,28 Ken McElreavey,29 Thomas A. Meitinger,30 Aavo-Valdur Mikelsaar,4 R. John Mitchell,31 Khedoudja Nafa,32 Jayne Nicholson,3 Sшren Nшrby,33 Arpita Pandya,2 JuЁri Parik,5 Philippos C. Patsalis,28 Luıґsa Pereira,7 Borut Peterlin,34 Gerli Pielberg, 5
Maria Joa˜o Prata,7 Carlo Previdereґ,35 Lutz Roewer,23 Siiri Rootsi,5 D. C. Rubinsztein,36 Juliette Saillard,33 Fabrıґcio R. Santos,2,§ Gheorghe Stefanescu,37 Bryan C. Sykes,32 Aslihan Tolun,38 Richard Villems,5 Chris Tyler-Smith,2 and Mark A. Jobling1

Oвие горе наведените сигурно не се форумџии, туку ГЕНЕТИЧАРИ.

Eти ти го гугл, па барај си повеќе за тоа.

Jас не сум ви крив што ХГ2 ви е таков.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Па нећу сад да се препирем с тобом. Дај ИЗВОР где пише да је то алтајско-анатолијски "ген" па ћемо даље да дискутујемо. Као што видиш на овој табели коју си сам поставио, (нисам те ја терао да је поставиш):

1) Турци по овом испитивању имају највише ХГ9, бар колико видим. А Турци су иначе највећа мешавина етничких група можда и на целом свету, измешанији су и од американаца.

Такође објасни како тог турског гена највише имају и северни швеђани и готландери ?!? Ево ти табела па сам погледај. :nesum:

2) Нема ништа од оних звучних израза "Balto- Slavski,Zapadnо - Prakeltski, Finsko- Uralski, Altajsko -Anatolski,Avarski-Mongoloidni
Afro- Hamitski"

И сега?

Eu19 (Balto- Slavski ) 16%
Eu7 (Dinarsko - Vedoarijski) 5 %
Eu18 (Zapadnо - Prakeltski) 11%
HG16 (Finsko- Uralski ) 0 %
HG2 (Altajsko -Anatolski ) 49%
HG9 (Avarski-Mongoloidni) 6 %
HG21 (Afro- Hamitski ) 13%

Где си ово нашао, који ти је извор за ово горе? :helou: Или признај да шириш глупости на интернету па да се вратимо на главну тему или дај ИЗВОР, много просто.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
A koi se Jugosloveni vleguvaat vo ova istrazuvanje, koe ako dobro te razbrav, e na praveno '92?
 
A

anaveno

Гостин
Где си ово нашао, који ти је извор за ово горе? :helou: Или признај да шириш глупости на интернету па да се вратимо на главну тему или дај ИЗВОР, много просто.
Aлооо, ТАНЈУГ не ли е извор? 100% e СРПСКИ.

Под сликата имаш од кој генетски извештај е тоа, го има и на гугл. Aко си некадарен да го најдеш, да ти го пратам во пдф?
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Алоо... ТАНЈУГ је новинска агенција не извор, притом српска агенција, а ти си овде поставио неки хрватски фалсификат, зар не видиш да то горе није ни српски језик? Камо ИЗВОР са тањуговог сајта?

Погледај мало боље ту табелу коју си сам ставио она те потпуно побија :pos2:

едит: опет да питам пошто си мудро избегао питање:

1) Турци по овом испитивању имају највише ХГ9, бар колико видим. А Турци су иначе највећа мешавина етничких група можда и на целом свету, измешанији су и од американаца.

Такође објасни како тог турског гена највише имају Норвежани, северни швеђани и готландери ?!? Ево ти табела па сам погледај.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Питај анавена он ће све да ти објасни научно :pos2:
генетскиот код е наука

во форумот можеш да сретнеш мислења различни од анавена , но тоа незначи дека нивните мислења се исправни зошто тебе ти се допаѓаат
 
A

anaveno

Гостин
Алоо... ТАНЈУГ је новинска агенција не извор, притом српска агенција, а ти си овде поставио неки хрватски фалсификат, зар не видиш да то горе није ни српски језик? Камо ИЗВОР са тањуговог сајта?

Погледај мало боље ту табелу коју си сам ставио она те потпуно побија :pos2:

едит: опет да питам пошто си мудро избегао питање:

1) Турци по овом испитивању имају највише ХГ9, бар колико видим. А Турци су иначе највећа мешавина етничких група можда и на целом свету, измешанији су и од американаца.

Такође објасни како тог турског гена највише имају Норвежани, северни швеђани и готландери ?!? Ево ти табела па сам погледај.
бре објаснување...

Tие нордијците да не отишле со чартер лет до скандинавија? Tие денес се таму. Aма од каде дошле? Hемало порано чартери.

Kолку се измешани турците, имаш извештаи на гугл за нив, па види си дали се баш најизмешани.

A нешто што е на хрватски е фалсификат по дефиниција? Tака ве учи САНУ? Hовинските агенции пренесуваат секакви вести, па така и таа. A Танјуг нека си направи архива за вакви работи.

И што побива таа табела? - дека според историјата во србија се населиле татаро-монголи, па потоа турци. Tаа само го потврдува тоа. Hајблиски крвни браќа ви се турците и бугарите. Kакви славси, нема славси.

P.S. според гените ти треба ваква сликичка..
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Нема никакве везе хрватски него ниси дао извор, а тврдиш да је то ТАНЈУГ. Где је вест са сајта ТАНЈУГ? Ти тврдиш да је ТАНЈУГ али као што и сам добро знаш то је најобичнија лаж, између осталог и због језика а не само због тога. То се не зове САНУ него здрав разум, најпростија логика.

Табела побија твоју тврдњу да је ХГ2 "турски" јер Турци имају највише ХГ9 /шта год то било јер немам појма о генетици нити се правим да имам појма, али ето то пише на табели/ Осим тога национални ген је глупост не постоји таква ствар, не постоји ни "македонски ген".

Притом ХГ2 имају највише Норвежани и Швеђани ето то пише на табели, не знам како то да тумачим али то је истина, тако пише. Одакле су дошли, из Монголије и Татарстана можда? :helou: Није ли било доста глупости, бар за овај топик?

Не треба бити нарочито паметан па закључити да је турска нација најизмешанија у Европи, културно и етнички, за гене не знам. Али ове године сам опет био у Истанбулу и знам о чему говорим, то може да види свако, није никакава тајна ни мистерија.

Хоћеш ли коначно да ми кажеш одакле си скинуо оне анатолијско-анадолијске податке, да даш извор или ћеш и даље да се правиш луд и тонеш све дубље и дубље у будалаштине?

Сликичка, добар ти је фазон :helou: И личи мало на мене стварно, баш га погоди :helou:

п.с. Наравно да су нам Бугари најближи јер смо најближе комшије. Ни ви нисте далеко, не бој се ништа. Да узмемо заједничко истраживање то би и сам видео, иначе то је био и закључак овог истраживања /био сам вредан па сам га и прочитао за разлику од тебе/ - да гени имају везе са територијом, географски блиски народи су генетски ближи од језички блиских народа који нису географски повезани. То је сасвим логичан закључак. Срби су генетски ближи са Албанцима, Бугарима, Мађарима, него са Пољацима, и Естонцима, наравно. Културно и језички друга је прича. А ти мислиш да си неки посебан кур? :pos2:
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
генетскиот код е наука
во форумот можеш да сретнеш мислења различни од анавена , но тоа незначи дека нивните мислења се исправни зошто тебе ти се допаѓаат
У праву си у суштини.

Види, ја сам најобичнији аматер за гене и никад се не бих упустио у расправу кад је та ствар у питању али у случају anaveno и гени и најобичнији аматер као што сам ја види да је у питању bullshit и ништа друго. Други можда мажу или лажу боље од њега, па нисам то уочио, не знам. Ја сам анавену дао зелено за неке постове где мислим да је у праву, ево питај га ако мислиш да није тако.
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
183
Поени од реакции
0
Sinisa, ne se zamaraj so anaveno. On e ... znaes sto :smir:

HG2 e staro ime na haplogroup I. Eve i malku info za taa grupa:

Haplogroup I (the letter I, not the number 1) can be found in most present-day European populations, most commonly in Scandinavia, Sardinia, and the Slavic & Bulgarian populations of the Western Balkans in southeastern Europe.
Vaka ali mislam skandinavcite i sardinicte ne se bas turko-altaj, no anaveno znae podobre.
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
...Во северните Византиски територии(Македонија во етнички граници,Србија,северна Бугарија)населението било многу ретко заради многуте војни и слабата економска состојба.тогашното Византиско население било составено од денешните Грци кои биле доминантни,Римјани,денешниве Албанци,Имало Роми и Египјани населени од египет и Индија за време на походите на Александар Велики,имало и остатоци од античките Македонци кои веќе мигрирале кун источните големи центри на старото Александрово царство Вавилон,Александрија,суза и други..
za vakvi filmoj choek da si prajt morat da zel neshto jako...kazi kaj imat da napram nekoj film deka sum na mars
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
У праву си у суштини.

Види, ја сам најобичнији аматер за гене и никад се не бих упустио у расправу кад је та ствар у питању али у случају anaveno и гени и најобичнији аматер као што сам ја види да је у питању bullshit и ништа друго. Други можда мажу или лажу боље од њега, па нисам то уочио, не знам. Ја сам анавену дао зелено за неке постове где мислим да је у праву, ево питај га ако мислиш да није тако.

генетскиот код ја покажува разликата помеѓу расите
белците помалку или повеќе (се работи за днк и рнк ) се слични
генерално , но секој поединец има посебна структура
додека крвната група зависи од повеќе фактори
мислам дека ова ти е познато , го потенцирав бидејки генетскиот код е еден од клучните фактори кој нашите посвојувачи ( грците ,бугарите ,албанците , србијанците ) не го прифаќаат , затоа што се лузери (античките македонци и денешниве се ист народ ) светската историја го потврдува истото Анавено со право сака да посочи кон вистината
и повеќето од нејзините изјави се прецизно точни .
ретко кој во форумов има логично и разумно согледување

не мислам со ова ништо лошо , секој има право да си каже што сака , но дали е вистина или не , тоа е друго прашање ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom