Македонија во иста временска зона со Грција и со Бугарија?

Дали треба да одиме еден час понапред?


  • Вкупно гласачи
    206

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Од чисто географска гледна точка да, таа ни е зоната. Правилно треба да сме така со Грција и Бугарија, но поради Југославија која што е најмногу во CET и ние сме во таа зона. Секој што бил на запад преку зима или лето одма сфаќа колку кај нас рано се разденува и стемнува. Ама сепак од бизнис гледна точка подобро ни е да седиме во CET. И онака 90% од бизнисот го работиме со земји во таа зона.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Никаде во светов ( колку шо ми е познато ) не е црна темница во 16:30 ( во зима ) , и не се разденува во 4 и пол ( во лето ) . Само кај нас е така и тоа одсекогаш ме нервирало . Не е нормално да е така . Точно е дека заради Југославија сме во оваа временска зона , но веќе 30 год. не сме во таа држава и требаше уште одамна да ја смениме зоната . Грција која територијално е позападно од нас е во СЕТ+1 , и најнормално е и ние да бидеме таму .
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Никаде во светов ( колку шо ми е познато ) не е црна темница во 16:30 ( во зима ) , и не се разденува во 4 и пол ( во лето ) . Само кај нас е така и тоа одсекогаш ме нервирало . Не е нормално да е така . Точно е дека заради Југославија сме во оваа временска зона , но веќе 30 год. не сме во таа држава и требаше уште одамна да ја смениме зоната . Грција која територијално е позападно од нас е во СЕТ+1 , и најнормално е и ние да бидеме таму .
Тоа се решава со укинување на зимско и летно сметање. Нема никаква логика да не сме во иста зона со скоро цела Европа.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Хммм сега гледам карти со должина и временски зони. Ние всушност не сме толку off ако сме воопшто. Повеќе влечеме накај најправилниот +1 и границата со Бугарија е всушност цртата каде што од прилика се приближуваш поблиску до +2. Всушност Бенелукс, Франција и Шпанија се во грешна зона. Ние сме баш на граница, но сеуште во правата така што зоната ни е таман како што треба.

1640779717247.png
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Хммм сега гледам карти со должина и временски зони. Ние всушност не сме толку off ако сме воопшто. Повеќе влечеме накај најправилниот +1 и границата со Бугарија е всушност цртата каде што од прилика се приближуваш поблиску до +2. Всушност Бенелукс, Франција и Шпанија се во грешна зона. Ние сме баш на граница, но сеуште во правата така што зоната ни е таман како што треба.

Прегледај го приврзокот 317811
Реално во Холандија во лето 10 саат уште не е 100% стемнено, ја имаш онаа светло сина боја. Ми требаа 2-3 месеци дури да се навикнам. Во тек на зима е топ до кај 6 се гледа, доаѓаш кај нас и оп у 4 и нешто ноќ и те пука депресија
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
Реално во Холандија во лето 10 саат уште не е 100% стемнено, ја имаш онаа светло сина боја. Ми требаа 2-3 месеци дури да се навикнам. Во тек на зима е топ до кај 6 се гледа, доаѓаш кај нас и оп у 4 и нешто ноќ и те пука депресија
У Шведска и Норвешка немаш ноќ преку лето, додека преку зима немаш сонце некои добри 4 - 5 месеци. Во Стокхолм кај 2 поручек е ко кај нас во 10 навечер.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Во време кога нема фамилија која нема некого во германија, италија и слични некој предлага време исто со бугарија, украина, турција... никогаш нема да се смени...
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.683
Поени од реакции
866
Тоа се решава со укинување на зимско и летно сметање. Нема никаква логика да не сме во иста зона со скоро цела Европа.
Нека е и така . Тогаш воопшто не треба да менуваме во зимско сметање на времето ( со враќање на саатот за еден час ) . Треба цело време да сме во летно сметање на времето . Ако сме цело време на летно , во зима ќе се стемнува во 17:30 што е ок .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom