Македонија во иста временска зона со Грција и со Бугарија?

Дали треба да одиме еден час понапред?


  • Вкупно гласачи
    206

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
I mnogu od lugeto sto se od 8:00 , i so CEST+2 vo zimo denski ke odat na rabota, oti kako so pisav od 10 noemvri do 25 februar ke bide denje vo periodot od 7:00 - 7:45, ama vo zamena , nema da bide crna temnica vo 16:30 ,nego ke ima use sonce, i mrak ke paga vo 17:30, vo februar vo 18:30, vo mart veke okolu 19:00....
Poise ne zamaram....
Fakt e deka ili treba da se ukine zimskovo smetanje, (CET+1) ili treba da se smeni zonata, na EET+2, a vo leto za letno smetanje da bide EEST+3...
TOLKU
Статистикава ти е погрешна...
Тие што тргаат, тргаат пред да ти изгрее
Тие што се враќаат, враќаат после заоѓање...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Ти си дегенот тука. Географски , сме во права зона.
Статистички, ја сум во право. Политички, исто така сум во право. Така да, единствениот што се прави будала си ти....
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Географски сме во цет +1/КРАЈ.
Тоа што си МРЗА нема релевантен исход.
А тоа што ќе се истормозиш- малце да се опамтиш.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Za menjavanje na zonata ne sum siguren, ama koga togas ke se ukine zimskovo ebano smetanje a.k.a CET+1 . Pamti mi go zborot .
Oсвен што правеа референдум во некој држави во еу, и одлучија да не се мења летно/зиме. Не знам само зошто мислиш дека ова те прави паметен....
Во лето боље да изгрево во 4 од сабајле, оти така ја избегаваш жештината што трае до 11 саат навечер/ Тогаш ќе виде во 9....
Не ми продавај памет, очигледно ти фали...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Во лето боље да изгрево во 4 од сабајле, оти така ја избегаваш жештината што трае до 11 саат навечер/ Тогаш ќе биде во 9....
Не ми продавај памет, очигледно ти фали...
И апсолутно е реално, и има норма...Ја ти објаснив за просекот.
Ама тебе кур те боли..
 
Член од
3 март 2020
Мислења
12
Поени од реакции
12
Zestinata nema veza, Spanija e pekol zesko pa kasno se stemnuva, maroko e pekol zesko pa kasno se stemnuva, francia e prilicno toplo i tamu kasno se stemnuva, italija e zesko i tamu pokasno se stemnuva, alzir e zesko i tamo kasno se stemnuva , singapur e pekol zesko i cela godina kasno se stemnuva, santiago cile e pekol zesko kasno se stemnuva, buenos aires ,e pekol zesko kasno se stemnuva, majami pekol zesko kasno se stemnuva
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Да да да...сигурно...не направи како екватор да сме....
1- си го прегази сопствениот збор
2-алжир е у пустина, единствена разлика е што знае брзо да се лади
3-не се согласувам за франција и делумно за шпанија. Северниот брег е прилично ладен
4- ниту за италија. Немаш видено мапа за температура...
И ќе ти дадам уште еден аргумент- фотоволтаици. Пикот на потрошувачката е околу 11 саатот- и тогаш сакаш да ти биде сончево пладне,а не во 13 часот за максимално производство....
 
Член од
3 март 2020
Мислења
12
Поени од реакции
12
Znaci da ne zamaram vise I onaka temata e stara, ke pisam use ednas
Zestinata i ne e nekoe opravduvanje zosto ne bi smenile casovna zona
Pik na potrosuvacka isto
Samo zatoa sto svetski sili kako francija,germanija itd. se vo CET+1/CEST+2 ne znaci deka i nie kako prilicno malo drzavice treba da bideme ista zona so niv
Ako razdvizenosta vo utrinski saati 4:30-6:30 e neznacitelna i mala, a vo popladnevni saati 19:30-21:30 daleku pogolema ,ne gledam pricina zosto sonceto tolku rano da izgreva i denot tolku rano da pocnuva 80% od godinata , prakticno gubenje na dnevna svetlina.
Toa sto ti imas omraza kon Grcija ili Bugarija od politicki pricini isto taka ne e opravduvanje zosto da ne smenime zona so cel da dobieme saat plus na pladne preku cela godina koga razdvizenosta na narodot e nesporedlivo pogolema
Od mene tolku
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Не добиваш ништо практично саат плус навечер. Не во деловниот сектор, не во енергетскиот сектор, само лично задоволство. Ништо што може да се материјализира во реална добивка.
Освен ако немаш намера да седиш до никое време...што те прави неадкватен за податоци...
И тоа што ти НЕМАШ проблем е твоја работа, не значи дека немањето политчки проблем е под релеванта причини, бидејќи како што е наведено, политички причини се апсолутно оправдани.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
12
Поени од реакции
12
Koj politicki pricini, i onaka grcite ni go zacukaa otpozadi, ni smenija ime, bugarite poleka go prisvojuvaat parce po parce narodot, ostanatite sto se ovde polovinata se robovi za mizerni primanja, koja ekonomija, koj energetski sektor, drzavava i onaka e vo propast, del lugeto pa si teraat odmor po gayreece, ako nistp drugo bar za svoj keif, za obicniot prosecen drzavjanin na drzavava ke bide poarno eden cas ponapred. Poise ne komentiram
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Koj politicki pricini, i onaka grcite ni go zacukaa otpozadi, ni smenija ime, bugarite poleka go prisvojuvaat parce po parce narodot, ostanatite sto se ovde polovinata se robovi za mizerni primanja, koja ekonomija, koj energetski sektor, drzavava i onaka e vo propast, del lugeto pa si teraat odmor po gayreece, ako nistp drugo bar za svoj keif, za obicniot prosecen drzavjanin na drzavava ke bide poarno eden cas ponapred. Poise ne komentiram
Мислиш само за тебе. Ова мене гарант ќе ми пречи...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Строго против.
Македонија е на 1 час и 25 минути од Гринич, Бугарија е веќе на 2 часа од Гринич, затоа тие не се во средноевропско време, а ние сме. Оние 25 минути повеќе нè приближуваат до СЕТ отколку до СЕТ+1
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Повеќе има логика западноевропските држави да се поместат отколку ние, мора да се прошири ГМТ зоната да се вклучат повеќе држави, погледнете ја разликата помеѓу Лондон и Амстердам, Осло, Франкфурт на пример, ќе видете дека е помалку од еден час, најдобро е како во САД да има временска зона недискриминирачки па дури и да поминува низ Западна Германија.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Повеќе има логика западноевропските држави да се поместат отколку ние, мора да се прошири ГМТ зоната да се вклучат повеќе држави, погледнете ја разликата помеѓу Лондон и Амстердам, Осло, Франкфурт на пример, ќе видете дека е помалку од еден час, најдобро е како во САД да има временска зона недискриминирачки па дури и да поминува низ Западна Германија.
Nema logika toa sto go kazuvas nedeskriminiracki zoni, ostaj ti vo SAD sto se zabegani, ako vidis na mapata neznam koj budala im gi prael zonite , pogledni im gi sojuznite drzavi Severna Dakota, Juzna Dakota, Nebraska i Indijana i ke vidis deka toa cepenje na pola nema nikakva logika, ali oni si znaat za toa , nego ne ti e losa logikata poise zemji da se priklucat na UTC+0/UTC+1 , ko na primer Spanija,Francija,zemjite od beneluks, ama onda oni se povrzani i so Svajcarija i Germanija , a Svajcarija i Germanija tocna zona im e CET+1/CEST+2, taka da nema ni toa logika za niv, a najlogicno e nie da se pomestime na EET+2,EEST+3 i ke se izednacime so niv, kako sto kaj niv vo leto denot e do 22:00-23:00 , taka i kaj nas ke bide do 21:50 posto evropa nikogas nema da ukine 2 godisna promena na saat (DAYLIGHT SAVING) , ako slucajno se odlucat da ukinat, ova ke bide od najgolema korist zanas bidejki nema da zavrsuva denot vo 16:30 vo dekemvri i ke imame cas podolg den napladne od Noemvri do Mart (Ako degenive u parlamentot ne odlucat permanentno da ne trtnat vo CET+1)

Inaku evropski drzavi koj sto se enormno vo gresna zona i kadesto pladneto vo leten period im e posle 13:00 se
Island,Irska,Norveska,Danska,Finska,Estonija,Letonija,
Litvanija,Romanija,Bugarija,Grcija,Holandija,Belgija,
Luksemburg,Germanija,Svajcarija



Od svetot
Rusija so da ti raspravam 80% se vo pogresna zona od site vremenski zoni so gi imaat,Mongolija,KINA NA PRVO MESTO,
Singapur,Jugoistocna Avstralija,Nov Zeland,
Afrika ,Libija,Alzir,Maroko,90% od zapadna afrika,,Juzen Sudan,Uganda
S. Amerika 70% od sojuznite drzavi u Kanada i Sad se u gresna zona
Meksiko,Dominikanska republika,haiti,
Od J.Amerika, Chile,Argentina,Paragvaj,

70% od svetot ziveat u pogresni zoni i si praat kako im e keif , yet vo Severnodonija se ushte dilema dali sme u vistinskata zona i dali treba da se smeni i normalno glupi opravduvanja od tipot ekonomijata ke se vlosela, mnogu kasno ke se stemnuvalo......LOL
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Сојузот на стопански комори на Македонија ги повикува своите членови да дадат свое мислење, во врска со иницијативата за менување на временската зона на Македонија, односно изедначување на временската зона со онаа на Грција и на Бугарија.




Министерство за економија доставило допис до ССК, согласно заклучокот на Влада во врска со поместувањето на времето во Македонија односно усогласување на временската зона како што е во соседните земји Грција и Бугарија.

Имено, Министерство за економија во соработка со МАНУ, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј", Стопанските комори на Македонија и Бирото за метрологија треба да достави информација со анализа од економски, финансиски и други соодветни аспекти за предностите и негативностите во врска со поместувањето на времето во Македонија.
Ако отидеме еден час понапред, во зоната со Бугарија, Грција, Турција, Романија и други земји, работното време од 8 до 16 часот, кое го прифативме како европски стандард, ќе биде идентично како од 7 до 15 часот. Сега сме во зоната со цела Средна и Западна Европа, освен со Велика Британија и со Португалија.

Сметањето на времето во земјава е регулирано со закон, донесен во 1996 година, во чиј прв член се вели дека се сместуваме во средноевропската временска зона. Тоа значи и дека промената би била исклучиво политичка работа, некој, на пример Владата, ќе треба да предложи измени на овој закон, а Собранието да ги изгласа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom