Македонија во Северноатланската алијанса - НАТО

Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Во моменти кога земја членка на НАТО и ЕУ (Италија) е оставена на цедило од истите сојузи во оваа криза, па и‘ помагаат „само“ Русија, Кина и Куба, да славиш влез во НАТО како влез во „многу побезбедна зона на живеење“, да славиш добивање зелено светло за добивање на датум за отпочнување преговори за влез во ЕУ, како „организација која носи економски просперитет“, значи само едно: дека си туп, глуп, марионетски и неупотреблив.......политичар.

Истото славење денеска ќе го правеа било која партија и било кои политичари да беа на власт. Независно дали ќе беа ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО-народна, Обединети за Македонија, Достоинство. или дали ќе беа Бранко, Љубчо, Бучко, Хари Костов, Брат Љубе, Стојанче Ангелов, Филип Петровски, Грујо, Мицко...
ДА, со една мала забелешка, оние што си ги наброил не се македонски партии, тоа што во своето име скоро сите имаат “македонска“ не ги прави македонски, тоа се користи како инструмент на Македонците да им се продава муда за бубрези.
Северџаните во СДСс не се ништо поглупи од Северџаните во ДПсНЕ, последните децении имаат јака меѓусебна конкуренција.

Да се слави “погреб“ на својата земја е случај за стручни лица, чекам некој од нив да излезе со дијагноза.

Единствено нешто што во даденава ситуација делува смирувачки е веста дека единиците за рбх-војна на РФ ќе вршат дератизација и дезинфекција на базата Авиано!

Кој ќе им ја соопшти таа вест на Северџганиве, дека ОТАНово исто како и ЕУропска се минато?
 
Член од
16 август 2015
Мислења
232
Поени од реакции
287
Najmnogu me nervira koa na vesti ili eve i tuka ke procitam ,, Makedonija stana clenka na NATO" Makedonija ova Makedonija ona bla bla...
Makedonija e odamna clenka na NATO bidejki toa e region vo Grcija.Makedonija za nas poveke ne postoi , ustavno takva zemja ne postoi sfatete go toa. Najveke me iritira licemerie na lugje koi izlegoa da glasaat za SEVERNA , glasaat redovno za SDS i pak si go upotrebuvaat imeto od koe tie se otkazaa i im go predadoa na Grcite. Ma aj vi se molam ....upotrebuvajte Severna Mk , pokrijte si go kodot MK na kolite so nalepnicite NMK i posetete si kurs za albanski za vtoriot sluzben jazik bidejki toa e vashata realnost. Ne meshajte FYROM SO RSM , da mozam bi go vratil gordo FYROM i toa so bese pred vladeenjeto na komunjarive. I posakuvam samo neuspeh na ovaa vestacka nova drzava vo koja ziveam bidejki zemjata vo koja sum roden poveke ne postoi.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Najmnogu me nervira koa na vesti ili eve i tuka ke procitam ,, Makedonija stana clenka na NATO" Makedonija ova Makedonija ona bla bla...
Makedonija e odamna clenka na NATO bidejki toa e region vo Grcija.Makedonija za nas poveke ne postoi , ustavno takva zemja ne postoi sfatete go toa. Najveke me iritira licemerie na lugje koi izlegoa da glasaat za SEVERNA , glasaat redovno za SDS i pak si go upotrebuvaat imeto od koe tie se otkazaa i im go predadoa na Grcite. Ma aj vi se molam ....upotrebuvajte Severna Mk , pokrijte si go kodot MK na kolite so nalepnicite NMK i posetete si kurs za albanski za vtoriot sluzben jazik bidejki toa e vashata realnost. Ne meshajte FYROM SO RSM , da mozam bi go vratil gordo FYROM i toa so bese pred vladeenjeto na komunjarive. I posakuvam samo neuspeh na ovaa vestacka nova drzava vo koja ziveam bidejki zemjata vo koja sum roden poveke ne postoi.
Точно го делам истот мислење, се работи за еден голем дел од популацијата кои се ставени во машина и се немоќни. Многу од нив се уценети со нивната егзистенција, имаат семејства а никој не сака па ни да им вети дека ќе ги заштити. Ете затоа велам дека нема опозиција, а дека ДПсНЕ цело време активно учествува во етноцидот врз Македонците, тие како опозиција требаше да излезат и да им ветат заштита на сите Македонци кои ќе се спротивстават на квислиншкиве групации, тие направија спротивно, станаа нивни колаборационисти.
Она што е сигурно и што го знам е, дека нема да опстане проектот Северџистан, толку многу Македонци се против што е веќе минато и повторно нема никој да и ги пренесе вестите на северџганијава!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Кога ги гледам Северџганиве како се радуваат затоа што ОТАНово влегло во Македонија се прашувам до толку ли забегале, и и им нема лек?


People sleep in spaces at a temporary homeless shelter at Cashman Center in Las Vegas, Nevada, March 29, 2020.

секој си добива свој простор 2 х 1м каде ке си се сместува убаво и ќе чека (што директно не ги водат у тоа ФЕМА камповите, иоанака се работи за кампери, така се гледа на овие луѓе таму, зошто толку мора да се крие целта?)

Да очекуваш од земја која вака се грижи за своите граѓани да те брани од некого мора да си загрозен од самиот себе (си изгубил врска со секоја реалност) инаку не гледам рационално објаснување на така нерационална одлука.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Кога сме веќе кај Нато/ЕУ мислењата, да не ги прескокнуваме и креаторите на мислења, секој на свој начин.

Читајќи ја Јорданка, страв ми е и за Апасиев.Така и Стојанче Ангелов смена поларитет пред некоја година.Идолите се мртви.
92939004_2323559087942880_2897083937983561728_n.jpg

Screenshot_20200414_175033.jpg Screenshot_20200414_175123.jpg

Шо се смени во меѓувреме, Јоцке?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Кога сме веќе кај Нато/ЕУ мислењата, да не ги прескокнуваме и креаторите на мислења, секој на свој начин.

Читајќи ја Јорданка, страв ми е и за Апасиев.Така и Стојанче Ангелов смена поларитет пред некоја година.Идолите се мртви.
Прегледај го приврзокот 244745

Прегледај го приврзокот 244746Прегледај го приврзокот 244747

Шо се смени во меѓувреме, Јоцке?
Некој и ги ококорил очите.
НИЕ НЕ ЗАСЛУЖУВАМЕ ДРЖАВА, одамна сум рекол, па нека мисли кој што сака, нема да ја промени реалноста.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.168
Поени од реакции
8.468
Aj ova MKD Skopje znaeme sto znaci ama ona mod me interesira ako nekoj znae, anyone????
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
MOD - Ministry of defence

Министерство за одбрана на Скопје.
Резили по не снам кој пат.
Гаси светло.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.455
Поени од реакции
47.298
1590234689024.pngСпоред договорот во графата националност стои Македонец/граѓанин на Република Северна Македонија , при што второто е за надворешна употреба и не ја наведува етничката припадност на тој што аплицирал, пошто нели, тој може да си е и Албанец, нешто за што се погрижија Беса со индијанските амандмани на денот кога се носеше новиот устав.

Нема љутење, се е според договорот.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Прегледај го приврзокот 252488Според договорот во графата националност стои Македонец/граѓанин на Република Северна Македонија , при што второто е за надворешна употреба и не ја наведува етничката припадност на тој што аплицирал, пошто нели, тој може да си е и Албанец, нешто за што се погрижија Беса со индијанските амандмани на денот кога се носеше новиот устав.

Нема љутење, се е според договорот.
море мамицата мамина.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Реално, сега треба да стои North Macedonian. И во Канада има милион народи, па стои Canadian. Во Белгија се Фламанци, Валонци... па пишува Belgian, според државата. Можеби не ни се допаѓа North Macedonian, ама тоа е реалноста.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.157
Поени од реакции
2.821
Што е овие денови што на нашата територија прелетуваат авионите од НАТО? Дали е чисто заплашување и демонстрирање сила??? Не ми гледа дека е тоа?

Ова е истата ситуација како во СР Југославија 1999 година да нè потсетат на звукот со кој живеевме додека ја бомбардираа, каде гинеа цивили и се пушташе осиромашен ураниум, (некаде околу 40.000 проектили) од кој до ден денешен страдаме сите...

Направете разлика за колку е зголемена стапката на болни од (рак, тумор, леукемија, срцеви и мозочни удари, луѓе што одат на дијализа) од 1999 па се до ден денес...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom