Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
puno
жити се само немој да почнеш да ни држиш предавање кој правел како правел и како треба да се прави... да не почнуваме стара рана ама искрено откако се случи 2001 ништо убаво не видовме ни ние како мекдонци ни вие како албанци... размисли што пишуваш... а дека сте немале права претходно и дека некој кога ке ве слушнел да зборите албански ви викал оди да зборишп во албанија така е апсолутно грешно.... не пробувај да ни переш мозок барем на нас пошто откако знам за себе живеам со македонци и албанци и знам како дишите и вие и ние....
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ова се е наменски и плански направено, следно одење на извршител да ги смени таблите со полиција албанциве ќе излезат ќе се судрат со полицијата, дај БОЖЕ да пукне некој од нивна страна па да не бидат само на ќотек, очекувајте 3-4 септември да има немири... Слично на 97ма, со знамињата.
Мене многу ми е симптоматично, секогаш кога премиерот ќе го нема подолго се менуваат имињата. Не знаел не бил тука.. :eek:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Ова се е наменски и плански направено, следно одење на извршител да ги смени таблите со полиција албанциве ќе излезат ќе се судрат со полицијата, дај БОЖЕ да пукне некој од нивна страна па да не бидат само на ќотек, очекувајте 3-4 септември да има немири... Слично на 97ма, со знамињата.
дете колку години имаш ти? и да се деси тоа ид а почне некој да пука мислиш дека некој ке дојде нешто да превземе ???? да не сакаш да те потсетам на некои поранешни случаеви? еве на пример кале во скопје... што се дешаваше таму? превзеде некој нешто ????? ај освести се каде живееш
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Мене многу ми е симптоматично, секогаш кога премиерот ќе го нема подолго се менуваат имињата. Не знаел не бил тука.. :eek:
Што има врска дали е тука или не е тука во секој случај е незаконски и нема да им помине.
--- надополнето: 31 август 2012 во 21:20 ---
дете колку години имаш ти? и да се деси тоа ид а почне некој да пука мислиш дека некој ке дојде нешто да превземе ???? да не сакаш да те потсетам на некои поранешни случаеви? еве на пример кале во скопје... што се дешаваше таму? превзеде некој нешто ????? ај освести се каде живееш
Прво не сум дете, друго на кале се судрија цивили, овде ќе има судир помеѓу население и полиција во извршување на должност, добро ако мислиш дека имаш тастатура во рацете се осеќаш паметен?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.965
Nazad si zaradi tvoite politi;ari, koi ja kradea ova dr\ava.....
(ne znam kolku pati go spomnav ova)
делумно си во право. Затоа ОНА заборави што им ветуваше на своите платеници, и реши да им помогни на ДПМНЕ и СДСМ во доопљачкувањето.
1. Јас се слагам дека не сум компетентен да кажувам кој албанец чини или не чини......
2. Јас лично не гледам какво пропаст донесела Она....?
3. ти повеќе сакаш да го судиш замисленото или стореното???/
4. на еден адем не е променето, но општата слика е промето, во сите институции најголемиот процент на вработени албанци изнесувало 2.5% максимум...
дома сме зборувале мајчин јазик, ама ако те слушал некој низ институцииве или некоја макеоднска фирма да зборуваш на мајчин јазик веднаш ќе ти велеше - оди во Албанија да зборуваш албански
имало и паушални пресуди, исто како црнците во Сад порано.....
1.Компетентен си да искажеш мислење кој албанец ти чини или не ти чини. Демократија е, имаш право на мислење макар и погрешно.
2.Пропаст? Човечки или материјални жртви? Уништување на културно-историски споменици?
4. Не ме интересира колку албанци се во администрација. Ако се способни да си ја вршат работата. Кога ќе појдам на шалтер мене ми треба да си завршам работа, нема да барам лична карта од службено лице.
Службен јазик во Македонија е македонски, за жал има многу кои не го зборуваат македонскиот јазик.
Ретко ама можно е и посегнуавање по оружје да биде реакција.....
тоа може да биде само акција, по која следеше реакција.
и јас истово се прашувам
Џабе се прашуваш.......:) Ќе се прекрстам во албанско име кога на некоја улица во Тирана ќе пишува Пустинска бура. :)
пред 2001 во сите институции, најголем процент на вработени изнесувал 2.5%,
Тој систем на рамноправност би требало да го реши овој проблем........
Квалитет пред квантитет дечко.
Дали има училиште во Пустец и како се вика?
Дали Македонците во Албанија имаат исти права со албанците во Македонија?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Што има врска дали е тука или не е тука во секој случај е незаконски и нема да им помине.
Минатиот пат беше излезен на 1 недела по лов на инвестиции... намерно прави така за да избегне одговорност.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Што има врска дали е тука или не е тука во секој случај е незаконски и нема да им помине.
--- надополнето: 31 август 2012 во 21:20 ---

Прво не сум дете, друго на кале се судрија цивили, овде ќе има судир помеѓу население и полиција во извршување на должност, добро ако мислиш дека имаш тастатура во рацете се осеќаш паметен?
пријател... незнам дали си дете или не ама некако детски го напиша тоа - извини ако те навредив немав баш таква намера ... на кале се судрија 2 групи. едни албанци други македонци.. се вадеа ножеви и палици... полицијата беше таму.. РЕАГИРАШЕ НЕКОЈ ? што направија полицајците? НИШТО !!!! артан груби лично им ги одврзуваше лисиците на албанците.... и мислиш дека утре ден ако некоја поголема група нападне некое полицаец државата ке реагира???

-- да во право си ке реагира.. ке искочи некој од „големциве“ на теелвизија ке лајат 2 3 дена дека имаат осомничени ке кажат дека наводно ги нашле сторителите (само со иницијали нели) а уствари врска си нема.. како и секогаш така и сега ке биде...

знам дека е жално ама вистинито е...
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
пријател... незнам дали си дете или не ама некако детски го напиша тоа - извини ако те навредив немав баш таква намера ... на кале се судрија 2 групи. едни албанци други македонци.. се вадеа ножеви и палици... полицијата беше таму.. РЕАГИРАШЕ НЕКОЈ ? што направија полицајците? НИШТО !!!! артан груби лично им ги одврзуваше лисиците на албанците.... и мислиш дека утре ден ако некоја поголема група нападне некое полицаец државата ке реагира???

-- да во право си ке реагира.. ке искочи некој од „големциве“ на теелвизија ке лајат 2 3 дена дека имаат осомничени ке кажат дека наводно ги нашле сторителите (само со иницијали нели) а уствари врска си нема.. како и секогаш така и сега ке биде...

знам дека е жално ама вистинито е...
Ајде да почекаме времето да покаже... Што правиме ако си грешка?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Ајде да почекаме времето да покаже... Што правиме ако си грешка?
ако продолжиме со дискусија ке биде ММЕ кој прв почна.... убаво си кажа - ајде да почекаме нека покаже времето...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
делумно си во право. Затоа ОНА заборави што им ветуваше на своите платеници, и реши да им помогни на ДПМНЕ и СДСМ во доопљачкувањето.

1.Компетентен си да искажеш мислење кој албанец ти чини или не ти чини. Демократија е, имаш право на мислење макар и погрешно.
2.Пропаст? Човечки или материјални жртви? Уништување на културно-историски споменици?
4. Не ме интересира колку албанци се во администрација. Ако се способни да си ја вршат работата. Кога ќе појдам на шалтер мене ми треба да си завршам работа, нема да барам лична карта од службено лице.
Службен јазик во Македонија е македонски, за жал има многу кои не го зборуваат македонскиот јазик.

тоа може да биде само акција, по која следеше реакција.

Џабе се прашуваш.......:) Ќе се прекрстам во албанско име кога на некоја улица во Тирана ќе пишува Пустинска бура. :)

Квалитет пред квантитет дечко.

Дали Македонците во Албанија имаат исти права со албанците во Македонија?

Ако мислиш дека македонскиот политичари не знаеја дека ќе има конфликт се лажеш,
Кога Она стана дуи веќе немаше што да се плачка, а конфликт на македонските политичари им годеше и тоа како, 1. ќе се дефокусираше јавноста е немаше да се прашува каде идеа парите од продавањето на државните фирми, 2. имаше огромни профитери после конфликот од македонска страна, 3. ќе има дежурен виновник за економскиот колапс на државата......

јас сепак мислам дека е реакција.........
Јас прашав дали во пустец има било какво училиште и како се вика?


Добро, ајде квалитет пред квантитет, и во јавна хигиена немаше вработени албанци, таму квалитет ли се бара........не е до тоа......
Не се сите генијалци македонците во администреација.....

Кои права ги немаат македонците во Албанија??
Се признати како малцинство, учат на мајчин јазик, имаат градоначалник на општина, имаат двојазични сообраќајни ознаки, имаат право на поставување на знаме...........итн
--- надополнето: 31 август 2012 во 22:43 ---
puno
жити се само немој да почнеш да ни држиш предавање кој правел како правел и како треба да се прави... да не почнуваме стара рана ама искрено откако се случи 2001 ништо убаво не видовме ни ние како мекдонци ни вие како албанци... размисли што пишуваш... а дека сте немале права претходно и дека некој кога ке ве слушнел да зборите албански ви викал оди да зборишп во албанија така е апсолутно грешно.... не пробувај да ни переш мозок барем на нас пошто откако знам за себе живеам со македонци и албанци и знам како дишите и вие и ние....

Тоа најмалку сакам да се случи, да звучам како сакам да ве учам, но сакам само да знаете што мисли еден албанец, можеби и не сум репер ама се трудам да разјаснам некои работи без да повредам никого.....
2001 не треба да биде рана, треба веќе да биде лечена, туку и треба да биде веќе само меморија = лекција за да не се повтори пак, да не ги правиме истите грешки....
Не сакам да звучам како цело време да се жалам, но навистина е дека бевме цело време понижени.....
А за тој случај, му се случи на татко и чичко ми кога отидоа купат нешто во некоја македонска фирма, почна меѓусебе да се консултираат на албански, човекот ги слуша и се нервира и му вика така.........не е лага.....не сакам да те натерам да веруваш, но тоа е вистината......
Мојот татко завршил електротекника и 10 год. не бил вработен......дека немаше албанци со факултети не е вистина.........
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Добро бе луѓе

како сакате 4,000 македонци во Албанија да имаат исто толкави права колку над 500,000 албанци во Македонија?
понекогаш треба реално да гледаме на работиве

мислите да македонците во Албанија беа колку албанците тука и имаа подршка од западните сили немаше да се однесуваат и бараат ова што го бараат албанците тука?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Ако мислиш дека македонскиот политичари не знаеја дека ќе има конфликт се лажеш,
Кога Она стана дуи веќе немаше што да се плачка, а конфликт на македонските политичари им годеше и тоа како, 1. ќе се дефокусираше јавноста е немаше да се прашува каде идеа парите од продавањето на државните фирми, 2. имаше огромни профитери после конфликот од македонска страна, 3. ќе има дежурен виновник за економскиот колапс на државата......

јас сепак мислам дека е реакција.........
Јас прашав дали во пустец има било какво училиште и како се вика?


Добро, ајде квалитет пред квантитет, и во јавна хигиена немаше вработени албанци, таму квалитет ли се бара........не е до тоа......
Не се сите генијалци македонците во администреација.....

Кои права ги немаат македонците во Албанија??
Се признати како малцинство, учат на мајчин јазик, имаат градоначалник на општина, имаат двојазични сообраќајни ознаки, имаат право на поставување на знаме...........итн
--- надополнето: 31 август 2012 во 22:43 ---



Тоа најмалку сакам да се случи, да звучам како сакам да ве учам, но сакам само да знаете што мисли еден албанец, можеби и не сум репер ама се трудам да разјаснам некои работи без да повредам никого.....
2001 не треба да биде рана, треба веќе да биде лечена, туку и треба да биде веќе само меморија = лекција за да не се повтори пак, да не ги правиме истите грешки....
Не сакам да звучам како цело време да се жалам, но навистина е дека бевме цело време понижени.....
А за тој случај, му се случи на татко и чичко ми кога отидоа купат нешто во некоја македонска фирма, почна меѓусебе да се консултираат на албански, човекот ги слуша и се нервира и му вика така.........не е лага.....не сакам да те натерам да веруваш, но тоа е вистината......
Мојот татко завршил електротекника и 10 год. не бил вработен......дека немаше албанци со факултети не е вистина.........
Како бе така ... БАС тути фрути не ќе да ги дискриминарал некој некогаш а ? па сите нивни соработници се Македонци бе брат а вработените им се сите Албанци освен 2 жени постари којшто се од времето кога немало албанци економисти па морале македонки да вработат не е битно тоа сега битно ако биле дискриминирани Албанците они никогаш немало како фирма да проработат а се многу јака фирма ГОРСКА им се едни од соработниците на пример .... друго увозникот на Смирноф , узвозниците на Конверс , увозниците на орбит .. сите тие работат од ВРЕМЕТО со Македонци и никој не ги дискриминирал , Мерсел Биљаљи професор од ВРЕМЕТО е како бе мајкат аникој луѓево не ги дискриминирал ?? ама брат они кога ќе дошле не викале дека хавуз че права и че го палат со бензин они биле културни знаеле да зборат МАКЕДОНСКИ убаво знаеле да се однесуваат ко луѓе не како животни и поштено си заработиле и успеале .. неможеш ти да вработиш некого кога ти дошол никаков незнае македонски незнае да се однесува а реално да правиме муабет сега можеби не ама пред 15 години 90% албанците беа такви не дека вреѓам нешто ама не беа образовани и тоа е ..
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Мене многу ми е симптоматично, секогаш кога премиерот ќе го нема подолго се менуваат имињата. Не знаел не бил тука.. :eek:
Тоа е муабетот,село без кучиња.Без него овие неговиве деца неможат да мрднат,а него никаде го нема,фати инвестиции еве неможеме да се опраиме од толку пари што дојдоа.Сеа ќе се врати за два три дена и као изненаден ќе биде од постапката за имињава.Знаеш коа глеаш еден ист филм повеќе пати,сакаш да смениш малце...ДПМНЕ и ДУИ ја водат државата ко разведени родители.Си ја префлаат топката кој да го чува детето,ама некако ДУИ како да е маж во куќава.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Добро бе луѓе

како сакате 4,000 македонци во Албанија да имаат исто толкави права колку над 500,000 албанци во Македонија?
понекогаш треба реално да гледаме на работиве

мислите да македонците во Албанија беа колку албанците тука и имаа подршка од западните сили немаше да се однесуваат и бараат ова што го бараат албанците тука?
На тоа гледаме реално... Албанците во Македонија ги уживаат сите права, а Албанија сеуште ја нема признато Македонија под уставно име! Албанците во Македонија можат да се школуваат на мајчин јазик, а Македонците мораат да се бераат по куќи и да учат од книги донирани од РМ!

Она на што не гледаме реално е следното (тука не влегуваат сите Македонци).

Кога ќе има собир на Македонците во Албанија (Грција, Бугарија или било каде...), и кога ќе се пеат наши песни и веат наши знамиња, тогаш све е ОК нека цркнат душманите!

А кога случајот е обратен... кога ќе се веат албански знамиња кај нас... тогаш почнуваме... треба да се затворат, треба да се убијат, веат знаме на туѓа држава, не провоцираат!

Да го еб*м Балканот и неговиот менталитет! :facepalm:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Дали има училиште во Пустец и како се вика?
--- надополнето: 31 август 2012 во 21:04 ---



меѓу франција и германија има милиони жртви, а јас сум идиот
Еве да те прашам тебе- кога ќе ги добиевме правата???????знаеш колку се 10 год????????
Ако ти мислиш дека со војната умре и соживотот, тогаш среќа што никој не те прашува......
луѓето умираат и така и онака, ние живите треба да живееме, ако ти имаш резервен живот облечи се на црно и оди на манастир и моли се за мртвите, ЈАС САКАМ ДА ЖИВЕАМ......
губиме време судејќи го минатото а иднината ни ја крои некој друг...........
французите и германците си живеат у различни држави,не е исто.Не е дали мене ме прашува некој,ја не барам права со калшников нити палам цркви или исмејувам вахабисти..не се тепам ни по автобуси.Ама тоа е ралноста дека не се сакаме..низ цел свет познати хуманитарци и борби за права се избориле со штрајкови само ние ја имаме честа да имаме борци за човекови права кој убивале луѓе.
А да и тие луѓе сакале да живеат,ама ете Она нејкела.Така да некогаш не е битно само ти што сакаш:)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom