Македонија-Србија 19.01.(18:15часот)Група А

БИТИ ил НЕБИТ


  • Вкупно гласачи
    61
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Па само 5 дена ова го констатира:icon_mrgr:,ами шо прајме уште 11 дена до крај на ЕП?,и тој минимален ум шо ни остана ќе го изгубиме слушајќи ги беседите на Југо,а посебно оние стручно-аналитичко-експертско-коментаторски брзоговоречки фрази на Зоранче.:ban:..
А кога сме кај Југо, ама буквално секој напад за него е "битен". Која мизерија се овие двајца, ај Стерјов и Тони се трпат, не се толку лоши ама овие двајца...па кога ќе се пробаат некоја анализа да кажат :pos: туѓ срам ме фаќа, искрено. :) Штета шо Калински не е таму да речеше: "Одлична вртимушка на Манасков." :D
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Тешка утакмица, очекувавме вакво нешто. :D
На крај се си излезе според планираното, успеавме да бидеме пред брачата. :D
Толку стрес и нервоза ни приредуваат ракометариве.. то чудо едно, господ да им е на помош на тие со по слаби срца..
Во транс бев последните 10 минути, притисок 300, накурчен од изданието на Борко во вториот дел, да не пројдевме понатаму Борко ќе си го стаев на црна листа.. :pos:
Стресот и притисокот не ми дозволија да се издрадувам максимално на тој гол, но сеа кога сум смирен, многу ми е мило и ептен ќејф ми се прави што ги плеснавме брачата, РЕМИ РАВНО НА ПОБЕДА!!!
Ќе си легнам мирно и исполнето вечер. :D
Стварно, чудно е и нас да ни се насмее среќата, но редно беше.. покрај две одлични изданија, среќата ни го заврте грбот, но ете .. беше со нас кога игравме лошо.
Алал ти вера Столе што ја прифати оваа топка, како само се најде на вистинското место.. чиста среќа.
Манасков, па ти ја реши на крај човече.. :bravobe::bravobe:за тебе, ладнокрвно му ја заби на твојот поискусен екс колега.:jeeee:
Ех бе Манасков, да беше малку по сериозен во ракометот ќе беше во ТОП3 светски крила, но си ја знаеме ние нацијата на што е повеќе научена:pijani:
Одбраната многу лоша денеска, Борко исто така катастрофа, Киро ептен потфрли.. меѓу најлошите партии во репрезентативниот дрес му беше ова, но веќе и годините го прават своето.
Мојсо битно го пуштија во клучните моменти, толку е веќе од Мојсо, треба Фитиљо да се фрли во оган на преостанатите средби.
Стварно не ми е јасно како ги пројдовме? па ептен катастрофално игравме да му се невиди..:pos:
Џукиќ ко посран, па се јаде ли така срања за државата која ти овозможи да тргнеш по вистинскиот ракометен пат?? Е ова е карма друже Џукиќу, попуши :kuracc:.
Нека е честито пласманот во вторава рунда, среќно понатаму.
 

LBJ

Член од
28 март 2012
Мислења
259
Поени од реакции
166
Џукич копиљот се сликал со Пешевски и со Столе.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Ама јаки се комшииве со коментари, на Ртс гледам плачат за судиите, на др. место дополнително прочитав дека сме биле џоа Германци во ЕХФ.
Као Вардар и Металург редовно биле во Ф4, као многу пари сме вложувале, па као ЕХФ ни давале предност преку судии... па као и сме носеле многу навивачи, па то као било плус за организаторот, као сме биле и некој големи трошаџии :vozbud:


И најјакиот коментар

Toliko sam razočaran da bih pojeo daljinski a TV bacio kroz prozor, komšiji na glavu!
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.503
Џукич копиљот се сликал со Пешевски и со Столе.
Па и јас би се сликал со подобри играчи од мене :P[DOUBLEPOST=1453246952][/DOUBLEPOST]Нека не галами овој многу, нека фаќа авионот за Скопје да му ебам фатениот во рацете. Секоја утакмица ми ги кине нервите со тоа негово испуштање на топката.
Малце забегаф ама мораф :icon_mrgr:
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Конечно ми се разјасни зошто Мукаетов вложува и се замара со ракометнава репрезентација. Па толкав промет на Лексилиум Алкалоид во сите други 11 месеци нема. Подобра инвестиција здравје :)

Ајде неколку мислења за натпреварот:

1. Нападот во принцип мислам дека ни беше доста солиден. Креиравме еден куп чисти позиции за гол. Тоа е целта на нападот. Е сега тоа што се изнапромашуваа сите т.е. Станиќ ги убиваше во поим некои 40-50 минути е друга приказна. Тоа ниту може да се предвиди (многу зависи и противничкиот голман) ниту пак е секогаш исто. Среќа жива што Периќ го седна Станиќ на крајот на првото. Тоа мислам дека не спаси инаку не знам кај ќе ни беше крајот.

2. Србите во принцип имаа доста паметна стратегија во одбрана. Знаејќи дека им е слаба одбраната на средина и дека ќе ги избушиме ако играат како вообичаено, се стегнаа на средина колку што може и оставија повеќе простор на крило, да не речам не предизвикуваа да правиме акции за крила. Идејата се разбира беше нашите крила да решаваат со Станиќ, кој од Металург сите добро знаеме дека е можеби и надобар голман од крилни позиции во Европа а и плус ги знае нашиве крила екс клупски колеги. Доста паметно од Периќ, но за волја на вистината не му успеа целосно - извадивме еден куп добро органиизирани акции на крило (повеќе од било кога порано) а и иако нашите крила не беа перфектни, сепак истераа некој просек од 70% што е сосема солиден процент на реализација.

3. За разлика од нападот одбраната очај. На тактички план мислам дека поподготвени отколку на ова првенство никогаш не сме биле (реално тандемот Обрван-Брестовац одлична работа врши во однос на тактичка подготовка особено за тоа како да играме во одбрана), ама џабе е се тоа кога Велко и Ацо се далеку од онаа форма во која беа 2012-2013та кога имавме и 5то место во Србија а и во Металург пружаа доста добри партии. По повредата на Никола Маркоски и немаме некој голем избор мора така да тераме до крај, но мора да се бара решение како да се извади максимумот од овие и да им се крене барем малку формата.

4. Мене ми е јасно дека Обрван сеуште нема доволно авторитет да ги седне Борко и Кире (и оној малку што го има долго време го освојуваше и може да го користи само на останатите), ама во онаква ситуација кога Борко е тотално надвор од натпреварот мора бре да го седнеш макар и под ризик од кавга и нарушување на тимската хемија. Денес она што го работи на поставена зона и на шутеви од бековски позиции криминално ниво достигна. Па не можи бре едни Шешум и Рниќ така да те решетат... Добри играчи ама не се до толку добри. Можеби 10/10 имаа... Дупјачанец е далеку подобар против вакви играчи и мора да му се даде шанса во ваква ситуација на дечкото без разлика што севкупно земено Борко е веројатно подобар голман и сигурно е подобро уигран со одбраната.

5. 19 гола од внатрешни позиции (крила и пикер) од 27 вкупно. Толку скоро сигурен сум дека никогаш не сме дале. Бел бумбар за разноврсноста и што знаевме да го искористиме тоа што го нудеше Србија. Ова пред 2-3 години немаше шанси вака да го одиграме туку ќе се удиравме од зид по средината...

И најбитното, конечно победуваме и кога не ни оди. После толку првенства научивме да го коритистиме понекогаш и искуството. Некој да ми кажеше дека ќе извлечеме бод рамен на победа во натпревар во кој Кире и Борко се слаби и Станиќ има преку 40% одбранети ќе му се изнасмеев. Ама се случи. Овие победи се најважни и мислам дека олабавено подобро ќе играат дечките во втората фаза.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Kaj im bese pametot na srbite koga go pustija natprevarot protiv Francija niz voda eee..Nie imavme -7,a tie kur im cuese kolku ke izgubat,iako znaea kolkav poraz mozat da si dozvolat.Ne racunale deka moze i nereseno da zavrsi megusebniot duel.Golema sreka imavme.:)


Ovoj e kolegata od forumov 100%.


josif
19.01.2016. | 20:03
Ja se kao makedonac sramim ovakvog prolaza.Ovo je cista namestaljka za kladionicu,koef. na X je bio 9,svi su uplatili od igraca,i vasi i nasi.***e se njima za sve,toliki jre domet i vas i nas,uzeli su pare,100% sam siguran.Pozz.MKD
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.092
Поени од реакции
4.927
Реално и ние да изгубевме и да имавме 8 исклучувања повише ќе плачевме иако се очекуваше од србите толку отприлика пошто играат грубо.
Е сега ме интересира кога примивме гол на 12 секунди до крај зошто се Марковски радуваше?
 

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.503
Реално и ние да изгубевме и да имавме 8 исклучувања повише ќе плачевме иако се очекуваше од србите толку отприлика пошто играат грубо.
Е сега ме интересира кога примивме гол на 12 секунди до крај зошто се Марковски радуваше?
Само што сакав да постирам :D Изгледа како да се радуваше ама ваљда нешто покажува кон клупа или се нервираше, не е до толку забеган :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Деки ви ја наполни устата со говна, сега на вас е дали ќе ги изгутате или ќе се смеете со уста пуна гов'на :kuracc:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
И најбитното, конечно победуваме и кога не ни оди. После толку првенства научивме да го коритистиме понекогаш и искуството. Некој да ми кажеше дека ќе извлечеме бод рамен на победа во натпревар во кој Кире и Борко се слаби и Станиќ има преку 40% одбранети ќе му се изнасмеев. Ама се случи. Овие победи се најважни и мислам дека олабавено подобро ќе играат дечките во втората фаза.
И мојот прв впечаток беше дека имал висок процент, ама според официјалната статистика е на 33% т.е. 12/36 што е горе-долу просечна партија. Крајните 15-тина минути го сјебаа, ниедна не фати во тој период.
Од друга страна министерот за дегустација 6/33 :kajgana:
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Деки ви ја наполни устата со говна, сега на вас е дали ќе ги изгутате или ќе се смеете со уста пуна гов'на :kuracc:
Друже он за мене е сељак и сељак ке остане.За кој кур се извинува на Комити ако не е крив.Ниту Марсениќ ,ниту Циндриќ се извинија.Он се посрал у гаќи еднаш и не може на никој веќе да му се посере.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Ја имавме најтешката група,одиме втор круг а се изнафрлавме дрвја и камења по репката...како што напиша Colt Willcox бодот од полска можеше да не донесит и до полуфинале.Кире вчера даде 4 гола но позитивно беше кај него што ги остави и другите да играат а не да силоват и да дојдит до бројка од 19 шутеви а реализација 7,сите знаеме дека тој е бренд во ракометот--(Кока кола - Амди Бајрам) и сите противнички екипи ја прават одбранбената тактика на позицијата каде што е Кире влечит таму по двајца играчи.Борко за жалење,ништо не фати второто полувреме,на некои репрезентативци им се зацементирани местата во репката .
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
http://derbi.mk/foto-vest-obrvan-i-perikj-vnesoa-tenzii-vo-mtv/

Кога парите се побитни од големите спортски моменти :facepalm:
а што очекуваш од една лоповска тв, кога за 130 денари ти се закануваат со блокирање на сметка? :mad: Башка што некој не ни плаќаат, а ја фаќаат и ја гледаат. Нормално ми е да кењаат ко од само една реклама што ја пуштаат по 5,6 пати у денот лапаат од 500-1000еура, а на спортски настани ко ракометов сигурно дупло.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom