Македонија - Доминиканска Република | Квалификации за ОИ, Лондон - 1/4 финале [петок 23:30 ч.]

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 март 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ма иди бегај а и баш ми е мило шо загубија овие од Сител требаше да ги поставиме за споменик на Плоштад муахахаа
А башка и Антич под итно замена
Македонски продадени души без заебанција
Каде бе го има ова да спичкаш +20 и да речеш немавме среќа ... Утре ќе глеам на раат Сител :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.818
Ракометариве ептен курташак си играа,заминаа стокхолм подполно прочитани без некоја тактика а и во одбрана една здрава анализа немаа направено над противнициве
Топката беше портокалова........поголема и има шанса да се постигнат три поени :P
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Лазовски клоца.
Гече фала за се ама плачеш за пензија.
Психолог под итно да работи со играчиве.
Канаѓанецот дома да не стигне пичка му материна смрдена.
Мора да се поработи на концентрацијата, вечити проблем во сите спортови ни е ова. Не може прво полувреме да се понашаме ко торнадо а второ полувреме ко торнадото да не поминало. Се гледа дека Бо и Владо немаат таков проблем ама другиве, зрели се за на терапии. Ова не е ништо срамотно, напротив, сите светски селекции и познати спортисти имаат и лични психолози/психијатри ;)

Заеба судијата што заеба ама како што пиша Види Фотос не не заеба за 20 разлика и тие 10 што ни ги направија отпосле, на крајот испадна и комотна победа на Доминикана. Виде селекторот нивни дека со тие скокови можат да не добијат а и прваче ќе го скопча тоа, не е rocket science. Ако не се лажам скорот за ова беше 28 : 4. Се видело ли на друг натпревар ваква фрапантна разлика? :facepalm: И кај ракометарите беше ова проблем ако ви текнува, поготово на натпреварот против Германија на ЕП. Дали се невнимателни, дали не рачунаат дека топката може да се одбие и да заврши кај противникот, не знам ама ако не селекторот па сами ќе го сфатеа тоа досега да му се сневиди. Исто така гледам се фаќало сеир зошто Грција отпаднала, ало, што има да се замарате за други репрезентации како и што направиле, аман, гледајте ние да имаме успеси и да се ослободиме од проблемиве кои не кочат, ме здоболе мене Стојна што Грција ќе отпаднела или па ќе освоела нешто повеќе. Уште помалку па ако ние играме за саат подоцна, па ни се враќа ко бумеранг како сега.


Тоа е, ваква шанса еднаш во 1000 години, поготово со тоа што ни се прости поразот од Ангола, демек ај не на Русија да налетаме, на Доминикана. Што ли ќе беше на Русија ако налетавме :facepalm: (само немој сеа некој да ми реплицира и да ми каже подобро ќе беше Русија, ќе ве молам).
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Колку што ја гледав утакмицата реално и судиите не ни се криви тоа што во нападот 3 четвртини игравме сенилно и не бевме динамични воопшто и игравме преку индивидуални акции односно се чекаше на Бо или Илиевски..воопшто во второто полувреме не видов да изиграме некој пикенрол или пикенпоп како што правеа Антич и Бо во европското.добра одбрана игравме до пред 4/4 но во нападот игравме на ура..па прво полувреме имавме 7 од 9 за тројки што значи бевме без идејни ама шутот не служел..јбг неможи цел натпревар да годиш и се знаеше дека кога тогаш ќе не напушти шутот и ќе почнат доминиканците да годат нешто..онај Хрофорд очекувано ги изеде за вечера Гечевкски и Антич и ги отепа во скокој едноставно Хрофорд не уби под кошојте...значи нападот беше проблем за овој натпревар а за тоа е виновен Лазовски бидејќи не реагираше воошто навреме кога бевме без идејни..како и да еисториска шанса пропуштена бидејќи во случај ако изгубевме во 1/2 за трето место ќе игравме со нигерија а не со грција и ќе имавме голема шанса да се пласираме на ОИ 12...

и секоја чест за ѓупакот Мекејлеб!:cuc:
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.728
Поени од реакции
11.564
Волку напизден и разочаран не сум бил одамна дефинитивно, еве поминаа 2 саати мене уште ми е тапа... :(
Пред натпреварот немав никакви очекувања само за да не се разочарам. Али јебига кога водиш +20 во одреден дел од натпреварот, неможе да не се возбудиш и да си речеш готово наша е утакмицава.​
За една година од една од најдобрите одбрани стигнавме до ова дереџе -> Лазовски. (n)
Типов е таква антипатична фаца, и толку прост и мутав тренер едноставно немам зборови.

+фактор шугавиот канадски судија
Колку и да беше лош Гечевски, колку и да е патетичен Лазовски, судијата во 3/4 ги утепа и 70% причината за поразов ја гледам таму. Али океј, колку клетви доби типов денес не е свесен, една ќе се фати па што сака нека е. :icon_lol:

Немам намера да ги плукам играчите, воопшто не заслужиле таков третман. И да испаднеа по групи со два порази, после она од Литванија за мене секогаш ќе бидат херои.
Само ќе ги пофалам Предраг, Чековски - може не е талентиран човеков ама денес како изигра од срце алал да му е... и секако Бо :cuc: едноставно најдобар, нема потреба од никаков друг коментар.

Голема штета е што ја испуштивме оваа можеби историска шанса, но што е тоа е ќе ги бодриме следната година во Словенија.

И еден поздрав до Игорче "in your face" Трпевски. :pos:
Типов денес покрај сите маки барем ме насмеа малце.
Пред крајот убаво кажа дека што е до него би го напуштил студиото и не би го коментирал овој смешен натпревар но тоа е тоа...​
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
У 3 лепе нека иде се. Дајте барем клип ако има искочено кога Бо ја забива преку Хорфорд да се смирам малце.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.401
Поени од реакции
42.654
Вака измочен оддамна не сум се осеќал..... -.-'
 

katalonec5

Mes que un club
Член од
8 декември 2008
Мислења
1.020
Поени од реакции
121
Пази ејјј, се крши резултат, Гечевски ај што е во игра, поставуваме напад за него, ај и тоа, прима топка на 5 метра од кош и игра 1 на 1 против 53425234623 пати повеќе спремниот Хорфорд. Ај и тоа, ама 3 напади по ред така да ни завршуваат.....

Пишав пред неколку месеци, во темата за Македонија за ракомет, дека Лазовски е најкатастрофалното решение на оваа наша федерација, налик на Шундовски.

Пропуштивме ретки олимписки шанси со двете најдобри генерација што сме ги имале во ракомет и кошарка......:facepalm:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259

Маката ми е голема бидејки во кошарката ми беше цела надеж дека ќе го созбиеме синдромот на подпросечни натпреварувања, недоволни резултати и судиски фрки.
Сеуште верувам во нив, но Македончето уште не постанал Македонец. :place:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.101
Поени од реакции
107.276
Не сум таков човек што плука по се и сешто после пораз али морам да кажам неколку работи кои не ми се допаѓаа. Тие работи произлегуваат од господинот "ружна фризура" такозвани Лазовски. Уште првиот ден кога слушнав дека Марин е заменет со него ми се стемни пред очите и му спомнав на стариот дома дека Господ може да не спаси.
Цело време се трудев да мислам дека ќе ме демантира скотов ама не бе, тимба си е тимба, тврдоглав е до коска, верувајте ми го знам доволно, абе лелеееееееееее.

Душата ме боли за испуштената шанса, абе 10 пати појак тим имаме од Доминикана, али ако не знаеш да ги наместиш коцките не можеш да ја сложиш сложувалката. Па добро бе и овие од КФМ со кој памет го ставија Лазовски за селектор? Човекот што е избркан од секој можен клуб во македонското првенство? Од МЗТ кога си идеше со столици го гаѓаа, коњ смрден.

Не знам дали приметивте али цела утакмица една иста акција играше. Се местеа двајцата центри на 6.75, Илиевски или Бо ја додаваа топката на еден од нив па потоа следеше hand off и после играа пик. АБЕ ЦЕЛА УТАКМИЦА СО ТАА АКЦИЈА ЈА ИСТЕРА, ДОБРО БЕ ДАЛИ Е НОРМАЛЕН? На спротивната страна имаше двајца класа тренери и он планираше со таа една акција да тепа во 1/4 финале. Кажете ми каков тренер е тој што на крај кога се брка резултат мести напад за Гечевски да игра 1 на 1 против ХОРФОРД? АЛО ХОРФОРД, у НБА игра, 5534353453 пати е појак од Тоше, дури кога ќе примеше топка жал ми паѓаше бидејќи се одбиваше од него како од карпа. До толку покажа кошаркарско незнаење што е рамно на 8мо светско чудо. Абе Цветан го имаш Бо, најбоље плеј у Евролига, башка му идеше цела утакмица, мораше он да ја решава утакмицата, не смееше да се остави 1 на 1 Гече против Хорфорд.

За утакмицата ич не ми се збори, се е кажано со тоа што водевме 20 разлика а на крај 10 изгубивме. Само ќе кажам дека срцето ме боли и дека апсолутно заслуживме пласман во Лондон. Место ние да идеме сеа ќе идат папагаливе од Доминикана, леле оној со фризот, Мартинез или како и да беше ми идеше преку ТВ да му влезам и матер да му ебам заедно со судијана од Канада. Горд сум на нашите момци и се надевам дека на ЕП у Словенија со нов тренер ќе изиграме уште едно добро првенство и ќе докажеме дека не сме биле залудно 4ти на последното Европско.
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
Мое мислење е дека денес ни стана јасно кои сме и што сме.Бо си ја заврши својата работа и повеќе од доволно т.е постигна 35 поени(можеше и повеќе дефинитивно доколку имаше неколку топки во последната четвртина).Но очигледно другиве од репрезентација се под класа играчи.Единствено би рекол можеби за Чековски(отсекогаш ми се допаѓал,но се виде на овие мечеви дека веќе не е во старата добра форма).Едноставно за да се победува секогаш потребен е тим,а тоа вклучува јаки играчи,искусен тренер т.е стратег,психолог итн.

Реално гледано ние освен Бо немаме друг голем играч на кого може да се потпре репрезентацијата.Тоа се виде најдобро денес.Тренерот Лазовски се виде дека е подпросечен и дека нема никаква тактика(значи КФМ требала да се обиде да го задржи Докузовски).Се гледа дека за разлика од европското првенство овде немаше уиграност и тимски акции.Тука секој сам поединечно правеше шанси и даваше кош.:cautious:

И психолог.Веројатно го немаме и него,бидејќи освен Меккејлеб никој друг не знаеше да го испровоцира црнецов на Доминикана.

Се на се,според мене катастрофална работа на комплетниот тим.Единствено во овој табор од тренери,кошаркари,водачи на федерација итн блескаше само Бо Меккејлеб....

За крај сметам дека убаво кажа коментаторов Игор.Тешко дека веќе ќе имаме ваква шанса.Бо за четири години ќе биде веќе стар и не би верувал дека ќе го има овој жар за победа кај него т.е и формата сигурно нема да му биде иста.Но прашање е и дали ќе игра за четири години пак?

А за да се дојде некогаш до завршница на едно големо натпреварување јасно е дека треба дисциплина и вложување.Ние во моментов го немаме ни едното ни другото.....
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Не би го направил секој , верувај и биди сигурен во тоа.
Македонија им клечеше на колена и требаше да се покаже колку толку респект ама да не се враќаме назад, треба да се гледа напред на наредното Европско првенство па здравје од господ и светско па и олимпијада само ако се игра од срце и ако кошарката добро се менаџира.

A be sea se slagam deka sekoj ne bi go napravil, ali ne znam zosto lugeto tolku go napadnaja, a od druga strana od nego cekame najmnogu. Dali na Spanulis mu vikaa sto dobrovolno(nenametnato) se slikase so makedonskoto zname. NE, tuku site gledaat kako igra, zatoa sto politika i sport ne treba da se mesa.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Ne ja gledav utakmicata, zaspav .. Chestito neka ni e pleskanjeto!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom