Македонец (Кајганџија) кој се залага за Македонија во Европа

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
На француски е, неможам ништо да разберам.

Ако е кајганџија, барем нека каже во кратки црти тука за што станува збор. :wink:
 

Radical Boy

Говнојадец
Член од
21 април 2005
Мислења
3.529
Поени од реакции
59
И јас се залагам за македонија во Европа :icon_mrgr :icon_mrgr :icon_mrgr
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Е сеа вака...

Конференцијата беше одржана под спонзорство на Женевскиот комитет за права на малцинствата а се расправаше за лингвистичката политика на Македонија. Акцент ставив на злоупотребата и на нееднаквата распределба на правата.

Мојата интервенција се прогресираше вака :

1. Законските рамки на бивша Југославија.

2. Стариот-нов македонски Устав (првиот).

3. Борбата за ”човекови” права на Албанците и нејзиниот импакт врз другите малцинства и застапеноста на малцинските јазици во Образовниот систем по Рамковниот договор.


Наидов на голем интерес од сите ”европјани” бидејќи никој не се нафаќа да работи на теренот на Балканот ама заклучив и нешто друго : недоволно се продаваме во комерцијален смисол. Треба да бидеме поагресивни како на лингвистичко така и на политичко ниво...

Само за информација : единствен претставник од Балканскиот ”лингвистички свет” бев јас : другите збореа за романските јазици (каталонски, сардски, валонски, креолски во Француските прекуокеански департмани, окситански итн...)

Актите на оваа конференција ќе бидат објавени во една книга насловена "L'Ecole - instrument de sauvetage de langues menacјes" при крајот на декември и ќе Ви напишам целосно резиме на книгата и нејзини генералии. Мојот дел ќе опфати некои 15 страници...

Еве како ќе изгледа и насловната :


се разбира, со македонско знаме :D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Ај ај, дефинитивно треба нов дизајн на насловната! :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom