Мазда!

Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Како и да е, Мазда се постојано при врвот на листата по најмал број на дефекти (додека Форд, за волја на вистината, се доста подолу). Така да, муабетот дека не се „прави Јапонци“ не држи вода, барем не во однос на доверливоста.
Абе ајде,со тоа статистиките сите возила се најдобри,најпродавани,најиздржливи....сите имаат награди...
Нема врска,форд и мазда се иста групација и делат исти мотори,менувачи,електроника и подвозје.Значи разлика е само во надворешниот лим :):):):)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Абе ајде,со тоа статистиките сите возила се најдобри,најпродавани,најиздржливи....сите имаат награди...
Нема врска,форд и мазда се иста групација и делат исти мотори,менувачи,електроника и подвозје.Значи разлика е само во надворешниот лим :):):):)
Па што викаш, кога сакаме да предвидиме нешто може и да ги игнорираме статистиките - може да гледаме на гравчиња, на пример.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Па што викаш, кога сакаме да предвидиме нешто може и да ги игнорираме статистиките - може да гледаме на гравчиња, на пример.
Тие статистики ги прави мазда.Исто како што и другите си прават сопствени статистики за нивните возила.Ако гледаш така и ПСА групација изјави дека нивните автомобили се најмалце кварливи,и ВАГ групација истото го тврдеше ....
Само што мазда има нереално скап сервис,тоа може да ти потврдам со сигурност.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Тие статистики ги прави мазда.Исто како што и другите си прават сопствени статистики за нивните возила.Ако гледаш така и ПСА групација изјави дека нивните автомобили се најмалце кварливи,и ВАГ групација истото го тврдеше ....
Само што мазда има нереално скап сервис,тоа може да ти потврдам со сигурност.
А јас пак цело време мислев дека АутоБилд се потплатени од Фолксваген... ::rolleyes::
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Совет околу новата Мазда 3. Кој варијант би бил подобар-бензин или дизел.Воопшто едно кратко мислење околу Мазда.
http://mazda-mk.mk/mazda3-hechbek/
Благодарам однаперд.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Совет околу новата Мазда 3. Кој варијант би бил подобар-бензин или дизел.Воопшто едно кратко мислење околу Мазда.
http://mazda-mk.mk/mazda3-hechbek/
Благодарам однаперд.
Pred da go kupam Mercedesot bev mnogu zagrean za 3-ka 2006-2006, znaci mnogu se rasprasuvav i zaklucokot mi bese deka e stvarno EXPRA vozilo, izdrzlivo, udobno, brzo, ekonomicno, isto taka 3-ka 2004 imam vozeno nekolku meseci, bese dizel so 230 000km pominati, ama odrzuvana i zacuvana ekstra, ne se osekase deka e voopsto tolku vozena, bese neverojatna stvarno, aerodinamicnost na vosoko nivo, sega zabelezuvam i osekam koga vozam so mercedesot po isti krivini kaj sto mozev so mazdata bez problem so 80-90km/h so mercedesot nemozam...znaci nema da pogresis bilo koja varijanta da ja kupis posebno deka stanuva zbor za novo vozilo, benzinecot ke ti trosi 20-25% poveke od dizelot (znaci benzincite stvarno trosat, nemoj da te laze nekoj, ama zatoa idat ko raketi ) a razlikata vo zabrzuvanje, startnost, moknost skoro i nema da ja osetis so dizelot,
Vo toj period nemozev da najdam solidna Mazda 3-ka za kupuvanje (edna gledav so izduvana turbina pa reparirana) a vo megjuvreme mi ispadna mnogu dobra prilika za mercedesot i nemozev da odelam na nego pa taka ne stanav sopstvenik na Mazda.
So sreka (y)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Член од
17 мај 2014
Мислења
124
Поени од реакции
214
Ај поупатените да ми кажат одприлика како се движат цените за редовен сервис на Мазда 626 2.0 тди 2001 година. И која цена се ребрастот и клинасти каиш? Фала :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Vo toj period nemozev da najdam solidna Mazda 3-ka za kupuvanje (edna gledav so izduvana turbina pa reparirana) a vo megjuvreme mi ispadna mnogu dobra prilika za mercedesot i nemozev da odelam na nego pa taka ne stanav sopstvenik na Mazda.
So sreka (y)
Мазда 3 дизел од 2003-2007 нема никад да најдеш со здрава турбина и исправен мотор,
тој мотор е со фабричка грешка и јаде турбини ко за светско првенство се додека не цркне скроз некој ден.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Мазда 3 дизел од 2003-2007 нема никад да најдеш со здрава турбина и исправен мотор,
тој мотор е со фабричка грешка и јаде турбини ко за светско првенство се додека не цркне скроз некој ден.
Oд кaде oвaa инфoрмaцијa?
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Јас имам Мазда 626 1993 година 1.8, кој сака нека речи нешто имала немала мотор од форд или бла бла, КОЛАТА Е МАШИНАААА КАЖАНО ТРАКТОР! 15 години ја немам однесено на по асолен мајстор т.е ја имам носено ама за ситни работи потрошни аи лани зимоска моторот го менав оти моја грешка беше не му турив масло. Преку лето и како трактор можи да се кажи дека ме служи. Ако е за така, Фолцваген има 99% купено акции на Ауди аи дизајнот и се можи да се забележи дека се Голф/Пасат Аудите.
 
Член од
6 јануари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki generalno iskustvo so mazda , isto taka i nekoj serviser za niv
 

Kajgana Shop

На врв Bottom