Мазда!

Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Никогаш во животот не сме имале јапонска кола... Татко ми секогаш велеше само германско возило, ама сега сакам моја сопствена кола и се мислам за мазда. Зборев со татко ми и прашува за мазда и прашува како е со деловите, дали лесно се наоѓаат, како е со потрошната, дали е нежна кола или... Споделете ваши искуства во врска со мазда.. Инаку планирав да земам мазда 626 2.0 Дизел.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
јапонските и корејските коли се мноооогу издржливи... за потрошња неможе така да прашаш зашто секоја кола индивидуално троши... зависи од моторот колку кубика е коклу киловати тешка/лесна кола и ред други заебанции... делови за нив има - немој да не веруваш ако ти речат дека нема.. а всушност и нема да ти требаат многу делови зашто едноставно не се расипуваат! само одржавај ја како што треба, менувај уље каиши свекици и др потрошен материјал во предвидениот рок и ке се убиеш од возење!

од лично искуство ти го кажувам ова - ние имаме нисан сани 1.6 бензинец, 7ма година веќе како што го имаме ние земено и тоа половен - освен уље филтри гуртни и плочки до сега ама баш ниеден друг дел немаме сменето а колата веќе има 200 000 поминато и си функционира беспрекорно.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
немаш гајле , за одржување тоа загарантирано, многу јасно.... како ќе го чуваш така ќе го имаш. Па бог да чува каков и да е може да се расипе, па прашувам за делови дали се наога, а и го кажав моделот- Мазда 626 2.0 Дизел од 95, толку пари иам за сеа, колку да не идам со автобус до факултет :D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
порано одев секојдневно во Бугарија.Почесто со едно тахи таму
со Мазда.Го прашуваме кога ќе го менуваш (почнаа да носат од запад)
- кога ќе направи милионче,ни вика пријателот.800.000 поминато имаше.
И за делови да не му ја мислиш.Има сигурно и овдека,но близу е и Солун и Софија,каде имаш само за јапонски возила магазини и сервиси.
Со потрошња,сигурно некое шпоретче од 950 кубици помалку ќе троши.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
аха, епа значи да зимам, да не се мислам многу, како и да е јас од Гевгелија , многу поблизу ми е Солун отколку Скопје :) Фала многу за инфо.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Луѓе со мазди многу се жалат дека сервисот им е за нигде.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
аха, епа значи да зимам, да не се мислам многу, како и да е јас од Гевгелија , многу поблизу ми е Солун отколку Скопје :) Фала многу за инфо.
Абе пријател,ако не си знаел Мазда ти е Форд во друго пакување.
Јапонска кола ти е Тојота или Хонда.
ПС: Нисан ти е 50% Рено.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Одлично искуство со мазда, сум имал 323 и мазда 5 и само најдобри зборови имам
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Абе пријател,ако не си знаел Мазда ти е Форд во друго пакување.
Јапонска кола ти е Тојота или Хонда.
ПС: Нисан ти е 50% Рено.
па за мене форд е срање од кола...
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Абе пријател,ако не си знаел Мазда ти е Форд во друго пакување.
Јапонска кола ти е Тојота или Хонда.
ПС: Нисан ти е 50% Рено.
па за мене форд е срање од кола...
Мазда од Форд го има само подвозјето, а Форд во тоа се едни од најдобрите.
 
L

Luki Junior

Гостин
За сите шо викат оти Форд не е кола, за вас само Гољф Кец со истечени амортизери за да ја осеќате подлогата максимално и да си кршете каменчијна у бубрезите....
Детешки маабети...

Мазда ти е форд со јапонска изработка.. .со други зборове, ного здрава и непретенциозна кола...
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Сакате да кажете мазда 626 и форд ескорт се скоро исти ?? ....
 
L

Luki Junior

Гостин
Сакате да кажете мазда 626 и форд ескорт се скоро исти ?? ....
Мазда 626 и Форд Ескорт са две различни коли од две различни класи, наменени за различен тип на купувачи.... Не мешај баби и жаби...
Ескорт ти е мала фамилијарна кола, мазда 626 голема фамилијарна кола.. Сега кај нас шо не знаат која за шо е, по свето не е баш така..
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
И електрониката им е заедничка...
Како и да е, Мазда се постојано при врвот на листата по најмал број на дефекти (додека Форд, за волја на вистината, се доста подолу). Така да, муабетот дека не се „прави Јапонци“ не држи вода, барем не во однос на доверливоста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom