Мажите преферираат глупави жени

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Инспириран да отворам тема беше статијата, се правело некое истражување и се довело до заклучок дека мажите сакаат глупави жени со незрело однесување.

Што мислите колку е точно?
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
По простите нешта се поинтересни за мажите.
 
А

Антоние

Гостин
Тоа не е точно, јас не сакам глупави жени.

Медиумите и општеството уште од рана возраст ме индоктринираа да верувам дека ми треба силна, паметна и тврдоглава жена.
Низ текот на животов сретнав многу девојки кои беа баш како тој архетип што ми беше кажано да го сакам, но јас никогаш не осетив никаква атракција кон нив. Напротив, одново и одново тенденцирам да "паѓам" кон онаа мирна милозвучна девојка која што всушност носи нешто поженствено наместо стандардните дуксер + трењерки.

Мислам дека на мажите во општеството исто така им се наметнува слика на бидат нешто што не се. Сензитивни, субмисивни и метеросексуални. Кога ги гледате оние стари филмови од дивиот запад, самурајски филмови, кунг фу филмови итн. неможете а да не приметите колку различни се мажите од минатото во споредба со типичниот маж денес...

 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Глупо истражување...
И шо коа ке одбереш глупа женска/жена... Ке седнеш со неа во некое друштво и ке застрами за сите пари...
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Неможеш да генерализираш некој сакат, некој не!
Јас лично не преферирам "глупи" девојчиња-(жени)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да донекаде е точно .......... мажите преферираат попрости женски, но не за брак, доколку планираат брак бараат попаметни женски !
Поглупи женски се бараат за краткотрајни дружби, за искачање, за провод, секс и сл. а не за долга врска или пак за брак !
Сум приметил дека повеќето машки(јас не спаѓам тука)повеќе трчаат по ваквиот тип на женски мислејќи дека полесно ќе ги излажат и ќе ги соблечат у смисол на ќе ја залажеш со нешто, ќе и купиш нешто, ќе ја почастиш, ќе ја повозиш малце, ќе и кажеш нешто на кое лесно ќе ти поверува и.т.н. и гаќичките се спуштаат !
Ама денеска и овие ’’глупавиве‘‘женски нешто се опаметија па не паѓаат веќе толку лесно на такви работи ......... фалење, поклончиња, частење, возење и сл. од страна на машките ! :tapp:
Сепак темава е феил !
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Едно смајли само за вакви теми.

:pos:
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.801
Поени од реакции
4.076
Мажите.
Кои мажи? Колкави мажи? Мажи со просечен IQ од колку? Зрели мажи или детишта со двоцифрена бројка на години?
Имено, мажите давале многу поголеми оценки за жените кои изгледале на фотографиите поглупаво, отколку од тие што делувале дека се интелигентни. „Процената на моменталната ранливост кај жените е клучна за активација на психолошкиот механизам поврзан со сексуалното искористување“, објаснуваат научниците.

Но, за среќа, ова стојалиште на мажите важи само за кратки авантури и несериозни врски, додека, интересот значително опаднал кај истите, запрашани за можноста за подолга врска со тие жени.
Ова мислам дека ја сумира целата дебата што може да се развие околу темава XD
 

Kajgana Shop

На врв Bottom