Маде ин Југославија

Член од
6 декември 2022
Мислења
972
Поени од реакции
1.462
Сети се на филмот тетовирање и сцената со празниот куфер и ќе ти стане јасно зашто немало бездомници и каде се тие завршувале. Биле сумљиви м.м.е.
Сѐ што напишав за СФРЈ од погоре, го напишав оти го видов и живеев. Не од гледање филмови.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.201
Поени од реакции
3.442
Сѐ што напишав за СФРЈ од погоре, го напишав оти го видов и живеев. Не од гледање филмови.
1000% tocno.
I samo shto zaboravi,
Pederi i slicen djgan vo toa vreme nemashe ili podobro receno javno barem vo Prilep bea dvajca. sega se nakoteni i gi ima so lopata da gi rinish.
Автоматски споено мислење:

Сочуство што си живеел во таа мизерија
Toa beshe zhivot sea ova e mizerija!
Shejker preku Djam lizhenje za Mnogumina.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.943
Поени од реакции
6.392
1000% tocno.
I samo shto zaboravi,
Pederi i slicen djgan vo toa vreme nemashe ili podobro receno javno barem vo Prilep bea dvajca. sega se nakoteni i gi ima so lopata da gi rinish.
Квалитетот на живот тогаш бил во споредба со денес на ниво Северна Кореа.

Социјални девијации имало и тогаш, само немало средства за информирање, плус девијациите се криеле.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
972
Поени од реакции
1.462
Квалитетот на живот тогаш бил во споредба со денес на ниво Северна Кореа.

Социјални девијации имало и тогаш, само немало средства за информирање, плус девијациите се криеле.
Ајде повторно, на сведоштво базирано на она што е видено, слушано и доживеано ти се спротивставуваш со рекла-казала.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.943
Поени од реакции
6.392
Член од
6 декември 2022
Мислења
972
Поени од реакции
1.462
Прашај некој пензиониран полицаец кој работел во комунизмот
И повторно, она што го видов и доживеав го опишав. Тоа што некој пензиониран полицаец го доживеал и видел, нека си го напише.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.201
Поени од реакции
3.442
Mene nishto ne mi faleshe togash. A sredastva za informiranje imalo i togash povejce od shto mislish.
A i posle 30 i kusur godini bi sakal da se vrati toa vreme .
Sekoj den so prijateli,Sekoe leto na odmor, Zabavi , Veselbi, Slavi i shto ne. Ednostavno ludjeto se druzhea i site bea nasmeani.
Nemashe vo toa vreme na sekoj 100m narkomani, Lopovi i shto ushte ne .

A ti shto razbirash pod Kvalitet na zhivot?

Mobilen telefon, Internet ili toa shto pola Makedonija nemozhi da vrzi kraj so kraj?
Ili kaj i da pojdish se nekoj te dupi so mito i korupcija?
Samo za termin na operacija imashe nekoj pishano trebalo da plati 5000€ .
Ili toa shto pola Makedonija e ovde okloku mene pobegnata zatoa shto vo MK nema nishto normalno povejce?
Letoska shetam po ulici pola prilep so Katancite na Porti.
Dupkite se pogolemi i pogolemi, semaforite 20 godini ne popraveni ........

Ti mozhebi imash dobra plata i odish sekoe leto po plazhi i shto ushte ne. Ama koga ce se vratish i izlezizh na ulica shto ce vidish?
Sranje do sranje?
Jas ne mozham vo takva sredina pa makar i so 10000000€ da custvuvam Kvalitet na zhivot.

A tie policajcite shto ti gi spomnuvash zhiveeja kako bubreg vo loj.
Sekade jadea GAGA , Sekoj gi pocituvashe i zemaja solidna plata.
Teshko deka ce najdish penzioniran policaec shto ce se pozhali.

Ili gi smetash za srejcni ovie deneshnive kako taa policajkata od skopje!?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.943
Поени од реакции
6.392
И повторно, она што го видов и доживеав го опишав. Тоа што некој пензиониран полицаец го доживеал и видел, нека си го напише.
Чекаше ред за леб кој си го резервираше ден однапред, посебна салама ти беше луксуз.

Летување во лимен авто камп на бетонска плажа на 40 степени во Охрид.

За добри оценки награда се добивало работна акција да копаш автопат ко роб.
Војска од две години 23 месеца ги помина во метење на писта, а гаѓање дали си имал месец дена.

40% од народод живееше во села кои немаа асфалтен пат, немаа водовод и канализација. Овие добија основни услови за живот во самостојна Македонија

Здравството не е мрднато во квалитет од времето на Југославија, а сега не ти чини?

Да ви се серам на младоста!
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.201
Поени од реакции
3.442
Abe ti si gledal mongu filmovi i ne si razbral nishto be!
Ti pishuvas za vreme od 60tite .
Nie pishuvame za 75-90ta.
Nitu sum odel na rabotna akcija, nitu vo limenki sum spiel ( Makar shto i den denes iljadnici letuvaat vo Avtokampovi i si vrvat odlicno) pa ni za leb sum cekal.
Vojska sum bil 1 Godina kako i site zdravi i normalni.
A tie 40% shto zhiveea vo selata mislish deka im falelo neshto?

Se mi se cini deka si nekoe detishte shto mnogu filmovi gleda i kade shto dedo, baba , tato mama imale debeli plati i tebe ti napikuvale i niz Gaz
pa taka da ne si videl ni eden den rabota i si odlepil od realnosta.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.943
Поени од реакции
6.392
Abe ti si gledal mongu filmovi i ne si razbral nishto be!
Ti pishuvas za vreme od 60tite .
Nie pishuvame za 75-90ta.
Nitu sum odel na rabotna akcija, nitu vo limenki sum spiel ( Makar shto i den denes iljadnici letuvaat vo Avtokampovi i si vrvat odlicno) pa ni za leb sum cekal.
Vojska sum bil 1 Godina kako i site zdravi i normalni.
A tie 40% shto zhiveea vo selata mislish deka im falelo neshto?

Se mi se cini deka si nekoe detishte shto mnogu filmovi gleda i kade shto dedo, baba , tato mama imale debeli plati i tebe ti napikuvale i niz Gaz
pa taka da ne si videl ni eden den rabota i si odlepil od realnosta.
Кои филмови бре? Јас пишав што му фалело на селата а по твојот муабет излегува дека Македонија се осамостои во 1965???

Абре у самостојна Македонија селата добија ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА! До тогаш полнеа вода од сред село од чешма (која сами си ја финансирале) во стомни.

Градските т.н. "урбани" средини во МК беа полни со тротоари низ кои газеш по земја!

Автокамповите во Охрид и Струга функционираа до 2000 година со тие лименки (ливадиште, градиште, АС итн)

Ова јас како дете сум го видел во самостојна МК што останало од таа севернокорејска Југославија = мизерија!

Ти фали младоста од тоа време кога си можел да пиеш ко коњ и да не те боли глава. Сега ги памтиш убавите работи од младоста, а дека имало квалитет, тоа можеш на некој друг да му го кажеш.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
972
Поени од реакции
1.462
1. Чекаше ред за леб кој си го резервираше ден однапред, посебна салама ти беше луксуз.

2. Летување во лимен авто камп на бетонска плажа на 40 степени во Охрид.

3. За добри оценки награда се добивало работна акција да копаш автопат ко роб.
4. Војска од две години 23 месеца ги помина во метење на писта, а гаѓање дали си имал месец дена.

5. 40% од народод живееше во села кои немаа асфалтен пат, немаа водовод и канализација. Овие добија основни услови за живот во самостојна Македонија

6. Здравството не е мрднато во квалитет од времето на Југославија, а сега не ти чини?

Да ви се серам на младоста!
1. Три вида леб: вчерашен, црн, бел. Паштета, салама, путер, увозно Тоблероне- ај да речеш тоа беше луксуз. Ама за свежо месо, генетски немодифицирано, нешибано со триста лекови, свежо заклано, домашна сорта- тоа не беше луксуз, тоа што сега во времето на твојата младост на која никој не смее да ти се посере оти е говор на омраза се вика органска, природна, здрава храна од локално потекло и се цени највисоко... е тоа беше нормална исхрана секој викенд на село на коливо.
2. Најчесто беше екскурзија до локалната брана. Градиште, Отешево итн., барем за мене оти сум од сиромашка фамилија беше прескапо. Но кога се одеше на одмор се одеше и до Цавтат, Будва и други работнички одморалишта и тоа воопшто не беше нешто необично или манифестација на длабок џеп, едноставно ти беше тебе редот. Ја сега отиди на одмор на Цавтат или Хвар без буџет од петсто евриња на ден.
3. За добри оценки се добиваа книги. И луѓето беа писмени. Школскиот систем произведуваше образовани луѓе. За разлика од денес. Не дај Боже да снема струја и батериите на мобилниот и на таблетот да им цркнат. Криза! Драма! Без пристап до социјалните мрежи и бош муабети по цел ден па да биде приморан денешниот младинец да отвара таму некаква си книга- каков е тоа ден!
За извонредни оценки се одеше на одмор на море. На места на кои сега да идеш треба да си заложиш куќа за да си дозволиш 10 дена таму. На работни акции се одеше доброволно и младината првин се дружеше па потоа работеше.
За докажани млади таленти кои стануваа инженери, доктори, научници, им следеа бесплатни станови на крајот од нивните студии, сигурно вработување на високо платени работни места, бесплатно сместување за време на студирањето и бесплатни студии. Бесплатни студии за сите. Ја сега стегни се да студираш а не живееш во Скопје.
4. За служењето на воен рок, спореди ја здравствената состојба на тогашната младина што беше обврзана да оди војска и на сегашната, што не иде војска. Хронична анксиозност? Аутизам? Синдром на повеќе полови? Епидемија на млади шеќераши? Обеситост? Каде тоа, во СФРЈ?! Како молам?!
А за ракување со огнено оружје, зарем треба да објаснувам: сегашните љубители на огнено оружје можат само да сонуваат за пристап до оружје од квалитет и калибар што ЈНА му го даваше секому на кого му дошол редот да биде војник. Како се ракува со огнено оружје знаеја сите и сите беа свесни како тоа може лесно да се претвори во заебана ситуација- од безбедносна точка предност во случај на инвазија од туѓа земја, сѐ што треба е да го отвориш арсеналот на Територијалната Одбрана и да им поделиш оржје и муниција на мобилизираните резервисти, не мора еден ден обука со оружје да имаат, сите знаат како да го користат. Оваа твојава (де)генерација мокри гаќи при допир на пушкомитралезот М-53 од 7.9 мм. За време СФРЈ со него се минеа гаѓања и гаѓања и на кој му беше мерак за оружје тој мерак му минеше. За време на воениот рок се склопуваа другарства што траеја цел живот, претходно младинци што не се ни виделе. Ја овие мифкициве од твојта генерација да склопат некакво другарство...
5. Живот во југословенското село наспроти живот во денешното село на независната ни држава: во денешните села нема живот, денешните села се празни! Југо селата што имале 500- 1000 души со трагедија од пристапен пат, денес со асфалтирани патишта и интернет пристап имаат 0 души. Нула. Македонија е сѐ поголем увозник на храна а плодна земја на која се раѓа сѐ што ќе се посее- па како нема да биде, овие мифка генерации не можеш од телефон да ги тргнеш а па камоли на поле да ги водиш да го работат.
6. А ова денешното здравство напредно, до толку што нема кој да те прегледа оти сите доктори и мед. сестри заминаа за Дојчланд. За да дојдеш до болница треба да го шпарташ опседнато и блокирано Скопје. Болниците низ внатрешноста се затвораат оти нема доволно доктори и сестри. Со тоа ли здравство да го споредам југословенското?
Од тебе измет врз мојата младост е комплимент- од генерација што не знае за друго освен за интелектуален, морален и здравствен гнилеж секоја критика е комплимент.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.201
Поени од реакции
3.442
Abe drugar sekoja cest za zborovive.
Snoshti me nrzeshe da mu opshuvam na detevo shto e najverojatni od nekoja bogata familija i se i od usta i od gaz mu e napikano.
I misli deka asfqltirana ulica e kvaliret na zhivot.

I ne vredi da mu objasnuvas deka pc i mobilni i kola se unishtuvaci na zhivotot ako gi koristi kako shto gi koristat deneshnive deca.

Zamisli se samoubile deca zatoa schto na Toc Toc videle nekoj Challenge da vidat kolkz vreme ce izdzhat so stegnato jazhe okolu gusha.

Ilu pred 2 nedeli vo München odi pred mene edno 22-25 ubavo devojce i padna na zemja i pocna cela da se tresi i izgubena.Prvata pomosh rece bila predozirana.

Toa za niv e zhivot
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
5.943
Поени од реакции
6.392
1. Три вида леб: вчерашен, црн, бел. Паштета, салама, путер, увозно Тоблероне- ај да речеш тоа беше луксуз. Ама за свежо месо, генетски немодифицирано, нешибано со триста лекови, свежо заклано, домашна сорта- тоа не беше луксуз, тоа што сега во времето на твојата младост на која никој не смее да ти се посере оти е говор на омраза се вика органска, природна, здрава храна од локално потекло и се цени највисоко... е тоа беше нормална исхрана секој викенд на село на коливо.
2. Најчесто беше екскурзија до локалната брана. Градиште, Отешево итн., барем за мене оти сум од сиромашка фамилија беше прескапо. Но кога се одеше на одмор се одеше и до Цавтат, Будва и други работнички одморалишта и тоа воопшто не беше нешто необично или манифестација на длабок џеп, едноставно ти беше тебе редот. Ја сега отиди на одмор на Цавтат или Хвар без буџет од петсто евриња на ден.
3. За добри оценки се добиваа книги. И луѓето беа писмени. Школскиот систем произведуваше образовани луѓе. За разлика од денес. Не дај Боже да снема струја и батериите на мобилниот и на таблетот да им цркнат. Криза! Драма! Без пристап до социјалните мрежи и бош муабети по цел ден па да биде приморан денешниот младинец да отвара таму некаква си книга- каков е тоа ден!
За извонредни оценки се одеше на одмор на море. На места на кои сега да идеш треба да си заложиш куќа за да си дозволиш 10 дена таму. На работни акции се одеше доброволно и младината првин се дружеше па потоа работеше.
За докажани млади таленти кои стануваа инженери, доктори, научници, им следеа бесплатни станови на крајот од нивните студии, сигурно вработување на високо платени работни места, бесплатно сместување за време на студирањето и бесплатни студии. Бесплатни студии за сите. Ја сега стегни се да студираш а не живееш во Скопје.
4. За служењето на воен рок, спореди ја здравствената состојба на тогашната младина што беше обврзана да оди војска и на сегашната, што не иде војска. Хронична анксиозност? Аутизам? Синдром на повеќе полови? Епидемија на млади шеќераши? Обеситост? Каде тоа, во СФРЈ?! Како молам?!
А за ракување со огнено оружје, зарем треба да објаснувам: сегашните љубители на огнено оружје можат само да сонуваат за пристап до оружје од квалитет и калибар што ЈНА му го даваше секому на кого му дошол редот да биде војник. Како се ракува со огнено оружје знаеја сите и сите беа свесни како тоа може лесно да се претвори во заебана ситуација- од безбедносна точка предност во случај на инвазија од туѓа земја, сѐ што треба е да го отвориш арсеналот на Територијалната Одбрана и да им поделиш оржје и муниција на мобилизираните резервисти, не мора еден ден обука со оружје да имаат, сите знаат како да го користат. Оваа твојава (де)генерација мокри гаќи при допир на пушкомитралезот М-53 од 7.9 мм. За време СФРЈ со него се минеа гаѓања и гаѓања и на кој му беше мерак за оружје тој мерак му минеше. За време на воениот рок се склопуваа другарства што траеја цел живот, претходно младинци што не се ни виделе. Ја овие мифкициве од твојта генерација да склопат некакво другарство...
5. Живот во југословенското село наспроти живот во денешното село на независната ни држава: во денешните села нема живот, денешните села се празни! Југо селата што имале 500- 1000 души со трагедија од пристапен пат, денес со асфалтирани патишта и интернет пристап имаат 0 души. Нула. Македонија е сѐ поголем увозник на храна а плодна земја на која се раѓа сѐ што ќе се посее- па како нема да биде, овие мифка генерации не можеш од телефон да ги тргнеш а па камоли на поле да ги водиш да го работат.
6. А ова денешното здравство напредно, до толку што нема кој да те прегледа оти сите доктори и мед. сестри заминаа за Дојчланд. За да дојдеш до болница треба да го шпарташ опседнато и блокирано Скопје. Болниците низ внатрешноста се затвораат оти нема доволно доктори и сестри. Со тоа ли здравство да го споредам југословенското?
Од тебе измет врз мојата младост е комплимент- од генерација што не знае за друго освен за интелектуален, морален и здравствен гнилеж секоја критика е комплимент.
Кои контрадикторни глупости ги изнатресе!

Тогаш месото пошто било луксуз морало да си купиш сам прасе и сам са си го угоиш па да го заколиш и да го јадеш цела година. Денес се гоиш секој ден со месо и обезитас ти било проблем. Тогаш се немало што да се јаде бре! Вчерашен леб си јадел! Зашто сега не си купиш прасе и да го гледаш? Денес идеш директно во месара и си купуваш. Се аздиса а?

Факултет тогаш било тешко да се запишеш и тие малку места што биле бесплатни што викаш биле заземени од внуците и синовите на гољемците на КПЈ, а тие што немале врски биле генетски одпадок. Денес на секој му се пружа шанса што сака да учи!

Екскурзиите ти биле луксуз (ова само по себе збори кој стандар на живот сте го имале)

Одмор бесплатен во работничко одмаралиште кога ќе ти дојде редот. Звучи легитимно, кога ќе ти дојде редот бе?!?!

Војскате ве спремале цел живот за украинско сценарио а сега и сам гледаш дека сета таа причина за војна во Украина е најголема глупост. Која мифка генерација сте се покажа во југословенските војни и сега со глсањето на муртинскиот.

Гледам секој ден си идеш на гости кај Јоже од Словенија и Мирко од Хрватска со тие твои доживотни пријатели.

Здравството си е прича само за ссбе. Тогаш во таа камено доба дури и денешното здравство кое е супер умрено е каде каде подобро кога се лежело 6 недели за еден инфарк на одделение со 90% смртност. Ко преживи причаче.

Тито немаше да умре во Словенија ако добиеше денешна терапија во Скопје.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom