Магнетен мотор-генератор.

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Добро ако има големи загуби со трансформатор можи со појаки магнети или врзани во некаква серија....

Проблемот е што се размислува за големо генерирање на ел. енергија како нуклеарни централи, термо или хидроцентрали, ама ако се земе на пример друг предвид секој стан или куќа да има свое сопствена независно производство дали од овај или друг извор како сончеви колектори итн. и сите тие поврзани во еден систем.

Па добро мислам не само на потрошувачи туку и произведувачи на ел. енергија секоја куќаили стан....
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Добро ако има големи загуби со трансформатор можи со појаки магнети или врзани во некаква серија....

Проблемот е што се размислува за големо генерирање на ел. енергија како нуклеарни централи, термо или хидроцентрали, ама ако се земе на пример друг предвид секој стан или куќа да има свое сопствена независно производство дали од овај или друг извор како сончеви колектори итн. и сите тие поврзани во еден систем.

Па добро мислам не само на потрошувачи туку и произведувачи на ел. енергија секоја куќаили стан....
http://www.energyalternatives.ca/SystemDesign/hydro1.html
http://www.treehugger.com/files/2008/04/generating-off-grid-power-3-ways.php
http://www.treehugger.com/files/2006/06/offgrid_man_jai.php (звер!)

адаптирање на алтернатор во генератор за ефтини пари...

http://www.appropedia.org/Picohydro_generator#Converting_an_Alternator_into_a_Generator
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Претвараш машина што претвара механичка енергија во електрична во машина што претвора механичка енергија во електрична енергија?
Не превараш ништо,нема магија и ритуали.
Само треба компоненти кои би се употребиле за адаптација поради измена на изворот на механичка енергија,во случајов вода наместо мотор на бензин,дизел шо и да било во случајов од тојота пикап...

Toyota Pick-up Alternator 1 $50
Magnets 12 $80
Shaft 1 $5
Bolts 2 <$1
Set Screw Assembly 1 <$1
Sheet Metal Laminates 40 $5
Epoxy 1 tube <$1
TOTAL ~$140

Сега прашај ме уште како тоа од вода се прави струја...:)
 
Г

Господ

Гостин
Не превараш ништо,нема магија и ритуали.
Само треба компоненти кои би се употребиле за адаптација поради измена на изворот на механичка енергија,во случајов вода наместо мотор на бензин,дизел шо и да било во случајов од тојота пикап...

Toyota Pick-up Alternator 1 $50
Magnets 12 $80
Shaft 1 $5
Bolts 2 <$1
Set Screw Assembly 1 <$1
Sheet Metal Laminates 40 $5
Epoxy 1 tube <$1
TOTAL ~$140

Сега прашај ме уште како тоа од вода се прави струја...:)
Убаво,ама јас немам поток у двор...а го немам ни Војовото волшебно буренце.Што значи од кај ми мене доток на вода,и нејзино константно движење?
 
T

Tetro

Гостин
Сега прашај ме уште како тоа од вода се прави струја...:)
Од вода не се прави струја. Само со искористување на водата која се движи (или паѓа најчесто од поголема висина), нејзината потенцијална енергија (енергијата на удирање во лопатките на турбината), се трансформира во електрична енергија.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Убаво,ама јас немам поток у двор...а го немам ни Војовото волшебно буренце.Што значи од кај ми мене доток на вода,и нејзино константно движење?
Ок де,тоа не значи дека не е можно.
Еден ден може ќе имаш...

Од вода не се прави струја. Само со искористување на водата која се движи (или паѓа најчесто од поголема висина), нејзината потенцијална енергија (енергијата на удирање во лопатките на турбината), се трансформира во електрична енергија.
Абе од вода се прави слушај ме ти мене,јас шо ти викам,ритуал има еден...:vozbud: хаххахаааа

Ех,и од нафта и плин не се прави струја него со нивна експанзија во клиповите на моторот преку експлозија се врши механичко движење опа-цупа,кое преку радилицата се пренесува даље на осовина и од таму со трансмисија,каиш до генераторот...
Парните турбини пак си имаат свои навики некои...:)
ццц...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ок де,тоа не значи дека не е можно.
Еден ден може ќе имаш...



Абе од вода се прави слушај ме ти мене,јас шо ти викам,ритуал има еден...:vozbud: хаххахаааа

Ех,и од нафта и плин не се прави струја него со нивна експанзија во клиповите на моторот преку експлозија се врши механичко движење опа-цупа,кое преку радилицата се пренесува даље на осовина и од таму со трансмисија,каиш до генераторот...
Парните турбини пак си имаат свои навики некои...:)
ццц...
Не туку затерувај на друга страна,човекот си кажа дека сака да направи магнетен мотор тоест мотор придвижуван од перманентни магнети и уше нешо терате на друга страна ама морам да ви кажам дека динамо за на точак одамна е измислено
 
T

Tetro

Гостин
Не туку затерувај на друга страна,човекот си кажа дека сака да направи магнетен мотор тоест мотор придвижуван од перманентни магнети и уше нешо терате на друга страна ама морам да ви кажам дека динамо за на точак одамна е измислено
Да :vozbud:
Работи на принцип искористување на енергијата на човекот кој се поти вртејки на педалата од точакот. :vozbud::vozbud:

А овој магнетниот мотор? На кој принцип работи, не можам да ги гледам видеата. :nesum:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Да :vozbud:
Работи на принцип искористување на енергијата на човекот кој се поти вртејки на педалата од точакот. :vozbud::vozbud:

А овој магнетниот мотор? На кој принцип работи, не можам да ги гледам видеата. :nesum:
Магнети на статорот магнети на роторот бегаат еден од друг и моторот се врти :pos2:
Мислам тоа сака да се покаже арно ама веќе 130 години од првиот обид никој не успеал да го сврти тој мотор се за влакно не проработуваат:toe:
 
T

Tetro

Гостин
Магнети на статорот магнети на роторот бегаат еден од друг и моторот се врти :pos2:
Мислам тоа сака да се покаже арно ама веќе 130 години од првиот обид никој не успеал да го сврти тој мотор се за влакно не проработуваат:toe:
Точно дека ќе се врти. Ама на почеток тоа, се` додека не заглави во мртво поле и после ќе се чудат неупатените кај згрешиле во креирање на системот, без да сватат дека има воздушен отпор. :nesvest:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
хе, а да излобираме да се донесе закон дека сите машини во клубови за боди билдинг и фитнес,мораат да бидат врзани за мали алтернатори , а овие после во мрежа???? која ли џабе струја....незнам дали би можеле да земеме патент и концесија за ваква струја и да и ја продаваме на државата по повластена цена како алтернативен извор....а??? добро познат???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom