МРТВ - Македонска радио телевизија

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.863
Поени од реакции
7.552
Се е ова убаво што го зборите, ама може ли некој да ми објасни кој к.р последнава недела-две даваат документарци за историја на српска музика на МТВ 1 и тоа во ударен термин од 16 до 17 часот.

Зошто не снимат и они нешто слично за македонската музика во 70-ти, 80-ти и 90-ти години. Младиве ќе мислат дека тогаш кај нас само српска музика трештела, а кај нас имаше еден куп пеачи и групи исти или поквалитетни од српскиве.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Toa e документарен серијал од РТЦГ (телевизија Црна Гора) Музичка индустрија каде се зборува за музиката од екс ју државите. На тој документарен серијал работено имаат МРТ, BHRT, CMC TV.
Автоматски споено мислење:

Има и за историјата на македонската забавна музика документарен серијал.
И за историјата на народната музика
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.863
Поени од реакции
7.552

Исцелител утре Недела 24 мај во 21:30 на МРТ 1.

Одличен филм, после гледање во кино, одлично и за на тв да се погледне овој филм.
Го имаше и на Cinemax и HBO GO/ОD.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.863
Поени од реакции
7.552
Го нема на HBO GO. Освен аке е пушан поинаку.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Искрено јас го гледав прво симнат од интернет па после некое време и преку HBO OD на МаxTV. Moжно е да го тргнале сега.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.863
Поени од реакции
7.552
МРТ 5 се утепаа од репризирање стари работи од времето кога јас сум бил во татини мадиња и од времето кога јас растев со МТВ. Е сега знаеме дека денешнава генерација деца и не гледаат многу телевизија а тие што случајно или пак тие деца што сакаат да погледнат телевизија детска програма тешко дека ќе ги заинтересира Чук чук Стојанче, Шарам Барам, Умни глави, До ре ми, Првите цутови.

Време е некако да почнат со што е можно нови содржини. Можеби во овие никакви лоши времиња и буџетот им е слаб, во корона и не е многу возможно ама бар нешто да смислеа или да набавеа колку се може странска содржина да не вртат цело време од Тв Скопје и МТВ стари содржини. Старите содржини нека најдат термин еднаш или два пати во неделата да има одвоено термини за емитување и плус сето тоа да е достапно на интернет за гледање додека другиот дел од програмската шема да се нови HD детски и образовни содржини.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.720
Поени од реакции
1.477
МРТ 5 се утепаа од репризирање стари работи од времето кога јас сум бил во татини мадиња и од времето кога јас растев со МТВ. Е сега знаеме дека денешнава генерација деца и не гледаат многу телевизија а тие што случајно или пак тие деца што сакаат да погледнат телевизија детска програма тешко дека ќе ги заинтересира Чук чук Стојанче, Шарам Барам, Умни глави, До ре ми, Првите цутови.

Време е некако да почнат со што е можно нови содржини. Можеби во овие никакви лоши времиња и буџетот им е слаб, во корона и не е многу возможно ама бар нешто да смислеа или да набавеа колку се може странска содржина да не вртат цело време од Тв Скопје и МТВ стари содржини. Старите содржини нека најдат термин еднаш или два пати во неделата да има одвоено термини за емитување и плус сето тоа да е достапно на интернет за гледање додека другиот дел од програмската шема да се нови HD детски и образовни содржини.
Не се согласувам со тебе. Серии како Чук ,чук Стојанче , Опстанок ,Трст виа , Големи и мали , Белото циганче , Втора смена , Едно лето и да се надевам дека ќе ја пронајдат Девојките на Марко се култни серии за сите генерации. Ги гледав јас и моите внуци ги гледаат со задоволство. Проблем е немање програмска шема на емитување. Плус сега нема ни режисери ,актери и сценаристи кои би обезбедиле квалитетен проект од тип на детска серија.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.863
Поени од реакции
7.552
Не се согласувам со тебе. Серии како Чук ,чук Стојанче , Опстанок ,Трст виа , Големи и мали , Белото циганче , Втора смена , Едно лето и да се надевам дека ќе ја пронајдат Девојките на Марко се култни серии за сите генерации. Ги гледав јас и моите внуци ги гледаат со задоволство. Проблем е немање програмска шема на емитување. Плус сега нема ни режисери ,актери и сценаристи кои би обезбедиле квалитетен проект од тип на детска серија.
Се согласувам со тебе дека тие серии се култни и се богатство но денешните генерации деца прашај дали некој ги гледа тие серии. Време на брз интернет, Јутјуб, Нетфликс и што уште не со технологијата денес луѓето што создале не верувам дека денешниве деца ќе седат пред тв и ќе чекаат серии стари од времето на нивните родители. Можеби децата од 2-3 годинки ќе ги натераш нешто да погледнат ама и на тие нема вниманието да им трае многу. Треба масовно производство на нови содржини кој ќе се достапни и на интернет после нивно премиерно и репризно емитување на тв. Старите архивски снимки нека ги има на тв програмата но да си бидат во одредени термини а другиот дел од програмата да се ново.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.229
Поени од реакции
22.418
Каде на нет може да се погледне дневната програма на сите МТВ-а ?
На официјалната има само за мтв 1 и мтв 2.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Пред некоја седмица не им работеше воопшто интернет страницата, не се отвораше страницата.
 
Член од
27 март 2014
Мислења
50
Поени од реакции
18
Знае ли некој дали МРТ планира да ги додаде новите канали на нивната веб страна за гледање online? Срамота е што после 4 месеци уште не им е update-ирана листата со канали на веб.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.863
Поени од реакции
7.552
Знае ли некој дали МРТ планира да ги додаде новите канали на нивната веб страна за гледање online? Срамота е што после 4 месеци уште не им е update-ирана листата со канали на веб.
После избори нешто ако се среди откако ќе се формира влада па да има oдвоено парички повеќе и за МРТ :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom