МРТВ - Македонска радио телевизија

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Зошто нема воопшто за ова официјално од МРТ туку ние треба да дознаваме од форуми?

Имаше пред некој ден за детски тв канал но и за тоа не гледам да пишале на МРТ сајтот нити на вести нешто кажаа.
Престани да смараш. Во тест фаза им се каналиве, ко ќе ги пуштат официјално, ќе има и објава.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.905
Зошто нема воопшто за ова официјално од МРТ туку ние треба да дознаваме од форуми?

Имаше пред некој ден за детски тв канал но и за тоа не гледам да пишале на МРТ сајтот нити на вести нешто кажаа.
Aj ako mozes ako sakas prasaj vo Telekom koga ke gi ima MRT 3 i MRT 5 na Max tv Telekom ?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.869
Поени од реакции
7.554
Aj ako mozes ako sakas prasaj vo Telekom koga ke gi ima MRT 3 i MRT 5 na Max tv Telekom ?
Прашано е веќе
Еве го разговорот

- Здраво. На некој од македонските интернет форуми се споделија слики од МРТ 3 и МРТ 5 канали. Велат биле пуштени тест DVB T. Дали тоа наскоро може да очекуваме нови МРТ канали на MaxTV?

- Здраво Марко и нас не информираа, но потребни се дозволи и се по ред, но содржината ќе биде наменета за карантинов и најважно за едукативни емисии за децата бидејќи дома учат.
Тања

Потоа Тања ми пиша линкови од овие вести
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Баш ме интересира што ќе даваат на тие два канали. На МРТ 3 сигурно детска програма, ама на МРТ 5 што ќе даваат? Сигурно целата програма од МРТ 1 нема да ја даваат и на друг канал.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.905
Прашано е веќе
Еве го разговорот

- Здраво. На некој од македонските интернет форуми се споделија слики од МРТ 3 и МРТ 5 канали. Велат биле пуштени тест DVB T. Дали тоа наскоро може да очекуваме нови МРТ канали на MaxTV?

- Здраво Марко и нас не информираа, но потребни се дозволи и се по ред, но содржината ќе биде наменета за карантинов и најважно за едукативни емисии за децата бидејќи дома учат.
Тања

Потоа Тања ми пиша линкови од овие вести
Ako gi isklucat operatorite Balkanskive tv kanali togas sto ke gledame na nasive Mk kanali Politicki emisii Turski Serii i kontaktni emisii na tema politika Tesko nas :facepalm:
Kako sto ide najubavo ili da si ima sekoj satelicka antena ili neogranicen Net i IPTV drugo care nema.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.869
Поени од реакции
7.554
Баш ме интересира што ќе даваат на тие два канали. На МРТ 3 сигурно детска програма, ама на МРТ 5 што ќе даваат? Сигурно целата програма од МРТ 1 нема да ја даваат и на друг канал.
Eден можеби е на албански јазик еден на македонски јазик ако воопштосе направени за детска образовна програма сега кога децата се дома.
Автоматски споено мислење:

Ako gi isklucat operatorite Balkanskive tv kanali togas sto ke gledame na nasive Mk kanali Politicki emisii Turski Serii i kontaktni emisii na tema politika Tesko nas :facepalm:
Kako sto ide najubavo ili da si ima sekoj satelicka antena ili neogranicen Net i IPTV drugo care nema.
Колку што разбрав ова е да се исклучат каналите Pink, RTS, Hayat, RTL и други вакви тв канали каде што има слична програма откупено а операторите не ги затемнуваат програмите на емитување иста прогама со македонските без разлика во кој термин се емитуваат. Пример се турските серии, балканските шоу програми TLZP, Grand Zvezde.. се емитуваат и на нашите телевизии и на балканските од екс ју државиве телевизии но балканските телевизии немаат права за таа програма да ја емитуваат слободно во Македонија и проблемот е што операториве не ги затемнуваат тие тв канали.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.905
Колку што разбрав ова е да се исклучат каналите Pink, RTS, Hayat, RTL и други вакви тв канали каде што има слична програма откупено а операторите не ги затемнуваат програмите на емитување иста прогама со македонските без разлика во кој термин се емитуваат. Пример се турските серии, балканските шоу програми TLZP, Grand Zvezde.. се емитуваат и на нашите телевизии и на балканските од екс ју државиве телевизии но балканските телевизии немаат права за таа програма да ја емитуваат слободно во Македонија и проблемот е што операториве не ги затемнуваат тие тв канали.
Vo red neka gi zatemnat vo odtreden termin a ne da gi ukinat nema pricina za ukinuvanhe na tie balkanski kanali.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
МРТ 5 ќе биде детскиот канал и тв училница, дора и диего, светот на биби, бушавата азбука детски театарски претстави ќе се преселат на детскиот канал и уште подобро ќе биде да ги пуштаат таму во светот на бајките,умни глави , големи и мали, светот има 8 страни итн
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
146
Море одма ЛАЖНА ВЕСТ...Шо народ ќе бевме,катиљ...ам земи уклучу антена скенирај и ќе видиш дал е лажна вест или не,или полесно е да напишиш пред да провериш....Ги има на ДВБ т, Мрт 3 и во ХД и СД,а МРТ 5 само СД...уште се во тест фаза.....
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
146
Како шо читав ќе има и Мрт 4,за националностите и документарна програма,2 ќе е на албански јазик,3 ќе е серии музика спорт,и 5 детска програма,а собранискиот си останува како шо си е....
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.869
Поени од реакции
7.554
Како шо читав ќе има и Мрт 4,за националностите и документарна програма,2 ќе е на албански јазик,3 ќе е серии музика спорт,и 5 детска програма,а собранискиот си останува како шо си е....
Да имаше за ова на сајтот ама од тогаш до вчера ништо воопшто и не беше реализирано макар и тест програм како сега што е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom