МРТВ - Македонска радио телевизија

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.395
Поени од реакции
4.681
Добра песната на Слаткар за Дајте музика.
Добра но има сигурно подобар избор и на музика и на текст за детска песна од таа на Слаткар.

Никако не ми оди во глава Слаткар и детска емисија.
 

zxcv

tu ti tu rum tu
Член од
23 октомври 2010
Мислења
116
Поени од реакции
122
Fakt e deka ne moze novata da bide na nivo na starata.
Nema takov kadar vo MRT vekje...
Za muzikata nemam komentar, ne e ni pevliva.
I lektor trebale saglam da si najdat... se naezhuvam koga ke chujam "izlagam" :)
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.395
Поени од реакции
4.681
Fakt e deka ne moze novata da bide na nivo na starata.
Nema takov kadar vo MRT vekje...
Za muzikata nemam komentar, ne e ni pevliva.
I lektor trebale saglam da si najdat... se naezhuvam koga ke chujam "izlagam" :)
Да бидам искрен често јас во говор го користам зборот "излагам" но сепак сум во македонски книги, серии, филмови колку е можно да се користи литературниот јазик без премногу претерување.

Во времето ТВ Скопје кога повеќе се произведувало детски драмски серии имало лектори дури и за водителите и презентерите на вестите, но сега не верувам дека тоа е практика во МРТ.

Треба и сега лектор но претерано би била серијата строго литературно да биде а и не знам колку би била таква прифатлива од новите генерации.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
255
Поени од реакции
142
Во контекст на Дајте музика .Претпоставувам дека за старата песна има авторски права. Новата не е лоша, на Инстаграм често гледам видеа од деца кои ја пеат. Голем дел од децата се солидни ама некои кои се шуткаат низ кадар или имаат понекоја реплика се од групата деца кои се уфурале дека се добри глумци и родители ги туркаат па Весна бидејќи плаќаат мора да ги стави. Но во ред и онака мора да има статисти. Незнам од кој пејач беше имаше некоја песна во која имаше нешто ....депресија... треба малку да внимаават нема потреба во детски емисии, серии, филмови да им се ставаат такви теми да ги оставиме децата да уживаат во детството. Треба да бидат лесни, забавни песни. Според мене на артисти како Слаткар, ДНК не им е место во детска емисија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.887
Поени од реакции
174.313
Малку познат факт - и Сара од оригиналот беше меѓу тие убутани деца што ги зборувате :D
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.068
Поени од реакции
49.802
Најавуваа нови канали до крајов на годинава, и на крај изгледа нема ништо да испадне... ај што нема ништо да биде, туку сега и Собранискиот го исклучуваат во 22 часот :icon_mrgr:

Classic MRTV
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
215
Поени од реакции
93
Најавуваа нови канали до крајов на годинава, и на крај изгледа нема ништо да испадне... ај што нема ништо да биде, туку сега и Собранискиот го исклучуваат во 22 часот :icon_mrgr:

Classic MRTV
Abe dobro bi bilo barem toj sportskiot kanal da go pustat,za drugite malku vazno,ama kako trgnala rabotava tesko deka ke bide za skoro....imase info deka samo adminustrativnite raboti ostanale ama epten se odolgovleci...Im se smeevme na bugarite i na albancite so po eden kanal,sega site drzavni tv od sosedstvoto imaat po nekolku kanali a nie ostanavme so 1 1/2 kanal... :/
 
Член од
31 март 2013
Мислења
255
Поени од реакции
142
Нема засега информации за нова сезона Преспав. Прерано е. Доволно е 4 сезони се направија сите заплети и расплети можни. 4та сезона веќе почна да бега од темата. Во секоја епизода друг бизнис отвораа и во круг. Глуп потез е враќањето на Владо Јовановски.
 
На врв Bottom