МРТВ - Македонска радио телевизија

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
Логичен е преводот, немаме ние фрази за многу работи во нашиот јазик.
Автоматски споено мислење:


House of Cards беше таа.
Aма ја емитуваа таа. Не знам кој сезони бидејќи и не знам ни колку има, не сум ја гледал серијата.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
House of Cards ја емитуваа најмалку до трета сезона.
Breaking bad беше најавена, а никогаш не ја емитуваа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Па сите на форумов изиграваат клевр ван,но сигурно подобро можеа да смислат име....
Ама сите не викаат дека името е лошо и неодговара, ти викаш. Штом си експерт по превод и знаеш подобро, просветли не.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Мора да се прилагодува преводот. Не може се буквално да се преведе. И The Big Bang Theory ја преведуваа како „Бубалици“. Многу лошо би звучело „Теорија на Големата Експлозија“ или за Breaking Bad - „Станување лош“.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Мора да се прилагодува преводот. Не може се буквално да се преведе. И The Big Bang Theory ја преведуваа како „Бубалици“. Многу лошо би звучело „Теорија на Големата Експлозија“ или за Breaking Bad - „Станување лош“.
На кого кажуваш, експерти на секој чекор, а ко ќе ги прашаш за решение и самите поима немаат.
Мене лично ми е одличен преводот и на двете, наместо факинг Ејџ-Би-О со „Теорија на Големата Експлозија“.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.740
Поени од реакции
1.166
Најбитно е да ја има и во оригинал. За да не помислиме дека нашиве почнале да снимаат серии.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.861
Поени од реакции
7.549
На кого кажуваш, експерти на секој чекор, а ко ќе ги прашаш за решение и самите поима немаат.
Мене лично ми е одличен преводот и на двете, наместо факинг Ејџ-Би-О со „Теорија на Големата Експлозија“.
Србите ја преведуваат Štreberi исто како МРТ Бубалици.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Си има програма. Можеби пак вратиле по старото да не биде 24/7 со програма.

Еве моментално има спотови а пуштија и МНП.
Па еве даваа одбојка...е сега не можеше баш да се прочита резултатот, ама...
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
Па еве даваа одбојка...е сега не можеше баш да се прочита резултатот, ама...
...по постот претпоставувам дека си на Телекабел, штом не можеш да го прочиташ резулататот...само кај нив Собраниски канал има резолуција на „тетрис“ и проток како од дајл-ап интернет стрим...Поздрав:)
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ѕирнав нешто од новите епизоди на „Дајте музика“. Се на се ми се чини дека е добро сработено. Интересно е што е правена како директно продолжение на оригиналната серија. Дури гледам се појавува Трајче (буцкото од првата серија) како татко на едно од децата. Плус останува старата сценографија, сосе фичото, говорницата и графитите. Супер што и новите генерации ќе можат да гледаат ваква серија. Единствено не ми влегува во уво новата најавна песна. Старата е легендарна и не требало да ја менуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom