МОНСТРУМИ УБИЦИ НА КУЧИЊА

Член од
8 ноември 2009
Мислења
250
Поени од реакции
134
Дојди кај мене во комшии каде повеќето се доселени од бачилата, да си на работа во Скопје да стануваш секојдневно во 5 сабајле и кога ќе сакаш да одмориш, некоја џукела ти завива цела вечер...Зошто, ради тоа што газдата не е способен да му ја пружи потребната нега на таа џукела. НЕ поддржувам труење на кучинња и мачки, ама сакам мирно да спијам!!
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
180
Поени од реакции
153
Нажалост знам во какви услови многу чуваат миленици во МК. До ден денес незнам зашто милоста Божја секогаш не прескокнува.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.297
Поени од реакции
9.009
Дојди кај мене во комшии каде повеќето се доселени од бачилата, да си на работа во Скопје да стануваш секојдневно во 5 сабајле и кога ќе сакаш да одмориш, некоја џукела ти завива цела вечер...Зошто, ради тоа што газдата не е способен да му ја пружи потребната нега на таа џукела. НЕ поддржувам труење на кучинња и мачки, ама сакам мирно да спијам!!
Onaka cisto od radoznalost me interesira koja e taa potrebna nega sto treba da mu se pruzi na djukela (ili rasno kuce) za da toa ne se ponasa kako kuce?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Дојди кај мене во комшии каде повеќето се доселени од бачилата, да си на работа во Скопје да стануваш секојдневно во 5 сабајле и кога ќе сакаш да одмориш, некоја џукела ти завива цела вечер...Зошто, ради тоа што газдата не е способен да му ја пружи потребната нега на таа џукела. НЕ поддржувам труење на кучинња и мачки, ама сакам мирно да спијам!!
Јас пак мислам дека баш тие од бачило што се дојдени не сакаат да слушаат џукели како лаат,ги потсеќа на дома,на траумите од своето несреќно детство
Автоматски споено мислење:

Onaka cisto od radoznalost me interesira koja e taa potrebna nega sto treba da mu se pruzi na djukela (ili rasno kuce) za da toa ne se ponasa kako kuce?
Имам една вампирака од с.Лешок у комшии,ми вели некни абе кучево лае.А што треба да прави и велам,да пее можеби? Си ја подвитка опишката и си замина
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.297
Поени од реакции
9.009
Јас пак мислам дека баш тие од бачило што се дојдени не сакаат да слушаат џукели како лаат,ги потсеќа на дома,на траумите од своето несреќно детство
Автоматски споено мислење:


Имам една вампирака од с.Лешок у комшии,ми вели некни абе кучево лае.А што треба да прави и велам,да пее можеби? Си ја подвитка опишката и си замина
Ne be stvarno me interesira kakva nega treba da dobie kuceto za da se ponasa kako plisano mece. I jas imam djukela ama bas djukela i kako sto e red za djukela lae po nepoznati, po drugi kucinja, macki, mesecinata, koli so prokolica, pikapi i onaka oti mu doslo da laj. Si velam da ne gresam vo negata nesto. Da ne go nemam dovolno guskano ko malo, da ne ne e dovolno prosetano, hranata da ne ne mu e po kef, da ne saka novo remce od onie sto se sega vo moda, temperaturata da ne ne mu e pogodena..........
 
Член од
5 декември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
9
Мада мислам дека работата повеќе е во психата, а не сметањето од лаењето. Како што реков уште 2-3 кучиња се отруени на иста улица. А едно е отруено и после тоа е одма ограбена куќата. И моето куче не лаеше навечер. Си легнуваше во куќарката и си спиеше. А другите кучиња што се отруени едно е мало куче што не може ниту да ти наштети со чисто срце. Или станува збор за некој со тешка психичка дијагноза или некој тежок наркоман.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.336
Поени од реакции
5.764
Мада мислам дека работата повеќе е во психата, а не сметањето од лаењето. Како што реков уште 2-3 кучиња се отруени на иста улица. А едно е отруено и после тоа е одма ограбена куќата. И моето куче не лаеше навечер. Си легнуваше во куќарката и си спиеше. А другите кучиња што се отруени едно е мало куче што не може ниту да ти наштети со чисто срце. Или станува збор за некој со тешка психичка дијагноза или некој тежок наркоман.
Или станува збор за некој со тешка психичка дијагноза или некој тежок наркоман или некој припрема терен за кражба.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Јас пак мислам дека баш тие од бачило што се дојдени не сакаат да слушаат
Баш така. Тие од бачило се тивки. Со брат ми покојни со точаци не сме виделе, сме минале покрај две што чуваа овци на брдото. Не ги слушнавме, кога се здадоа по нас...на 200-300 метри застанаа, не сме веќе закана за нивното стадо и поле на извидување. Ни глас не им се слушна, само слушнавме како трчаат по нас.
Дојди кај мене во комшии каде повеќето се доселени од бачилата, да си на работа во Скопје да стануваш секојдневно во 5 сабајле и кога ќе сакаш да одмориш, некоја џукела ти завива цела вечер...Зошто, ради тоа што газдата не е способен да му ја пружи потребната нега на таа џукела. НЕ поддржувам труење на кучинња и мачки, ама сакам мирно да спијам!!
збориме за домашно чувано, нели. Сум имал неколку кучиња, едно од нив баш такво од овчарска фамилија (другите две волчјак и волчјак мешанец), не лаеше воопшто освен кога ќе ни ја слушнеше колата (по звук) ќе залаеше кратко, да не поздрави. Другото цвилеше ако сме изумиле да го изнесеме по нужда од разни обврски, а лаеше ако некој непознат влезе или мине близу нас.
Начесто домашни кучиња лаат ако не се соодветно прошетани, јбг у стан го мрзи газдата да се симне да го прошета и нужда да му напрај. Кучето попаметно од газдата. Или ако се малтретирани. Од карши кученцето што го споменав, газдите си отидоа, го чуваа комшиите ама скоро секој ден беше малтретирано и изазивано од луѓе и деца минувачи. Кога му ја скршија ногата, комшиите немаа пари за лекување и операции, само го превиваа и мачкаа со бетадине и слични течности. На крај се најде некое здружение го однесе ама не го врати. Претпоставувам, сепса и починало. Тоа куче лаеше скоро цела ноќ...зошто? Од страв, малтретирање, траума од скршеницата. Кога ќе се разбудевме некој од нас или комшиите ноќе, доаѓавме до него и се смируваше.
И за кај нас во влезот споменав едно, што лае наводно без врска. Вчеравечер ми се згади кога видов зошто. Можи другите домашни не, али бабата ко ја видов како го потегна од тераса за јамката, ќе го задавеше, само зацвили. Епа ко мал дома да те тепаат само, што кога ќе пораснеш.
Третото, исто го споменав, лае писка кога се расправа газдарицата со него -зошто направил беља или нешто слично, значи се расправа со неа на неговиот јазик, што не ми пречи, и опонира, што е за восхит, куче со атитуд. Кога е пред зграда, ќе застанеме до нив, ќе си легне мирно, само ќе начули уши ако мине мачка. Ако ние си одиме, а оно е уште долу, ако му кажам чао, почнува да лае по мене. Зошто? Затоа што сака друштво, не сака да си одиме...
Четвртиот пример, златен ретривер во стан чувано, ниеднаш не залајало ама газдите со него се однесуваат ко со мало човече. Само еднаш го слушнавме пола ноќ завиваше (како волк буквално) па станав излегов да видам штое оти недајбоже осеќаат ако на газдите нешто лошо им се случи. Пола ноќ преседовме оти прилично беше језиво тоа завивање. Кога испадна, сред ноќ се враќаат газдите од свадба. Го оставиле само и тоа реагира. Оттогаш ако одат негде, го оставаат кај лица кои чуваат кучиња за вакви потреби.
и така натаму, да не редам.
Значи ботом лајн, делумно се самите сопственици виновни-неодговорни или садисти во душа, понатаму како го третираат (како старата) или во стан не прошетуваат доволно. Но во куќа главно лаат оние малтретирани од малечки од деца или садисти, од непознати пролазници си чуваат територија или имаат некоја мака.

Ај да прашам кој е лекот за на сто метри иаме зграда каде се урла пред нивна зграда цела ноќ од возрасни и деца? И тоа ечи. Или ноќно време дошле под прозор се смеат викаат, па ќе влезат у влез баам вратите, пијани или задоволни од некоја цртка?
Отров?
Прво како смее, со кое право трујачот влегува или фрла отров што и да е во туѓ двор. Ах, пуста Америко, некогаш има добри закони за сопствено власништво, бам.
Извинете на малку подолг пост и толку примери што ве замарам, но за домашни кучиња барем...не сум стручњак али од мое искуство и од шо глеам што им праат (не сопствениците), ...од тие 3 повеќе не чував, од емотивни причини (јбг, имаат пократок век на живот, а то не го поднесувам)
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
9
Баш така. Тие од бачило се тивки. Со брат ми покојни со точаци не сме виделе, сме минале покрај две што чуваа овци на брдото. Не ги слушнавме, кога се здадоа по нас...на 200-300 метри застанаа, не сме веќе закана за нивното стадо и поле на извидување. Ни глас не им се слушна, само слушнавме како трчаат по нас.
збориме за домашно чувано, нели. Сум имал неколку кучиња, едно од нив баш такво од овчарска фамилија (другите две волчјак и волчјак мешанец), не лаеше воопшто освен кога ќе ни ја слушнеше колата (по звук) ќе залаеше кратко, да не поздрави. Другото цвилеше ако сме изумиле да го изнесеме по нужда од разни обврски, а лаеше ако некој непознат влезе или мине близу нас.
Начесто домашни кучиња лаат ако не се соодветно прошетани, јбг у стан го мрзи газдата да се симне да го прошета и нужда да му напрај. Кучето попаметно од газдата. Или ако се малтретирани. Од карши кученцето што го споменав, газдите си отидоа, го чуваа комшиите ама скоро секој ден беше малтретирано и изазивано од луѓе и деца минувачи. Кога му ја скршија ногата, комшиите немаа пари за лекување и операции, само го превиваа и мачкаа со бетадине и слични течности. На крај се најде некое здружение го однесе ама не го врати. Претпоставувам, сепса и починало. Тоа куче лаеше скоро цела ноќ...зошто? Од страв, малтретирање, траума од скршеницата. Кога ќе се разбудевме некој од нас или комшиите ноќе, доаѓавме до него и се смируваше.
И за кај нас во влезот споменав едно, што лае наводно без врска. Вчеравечер ми се згади кога видов зошто. Можи другите домашни не, али бабата ко ја видов како го потегна од тераса за јамката, ќе го задавеше, само зацвили. Епа ко мал дома да те тепаат само, што кога ќе пораснеш.
Третото, исто го споменав, лае писка кога се расправа газдарицата со него -зошто направил беља или нешто слично, значи се расправа со неа на неговиот јазик, што не ми пречи, и опонира, што е за восхит, куче со атитуд. Кога е пред зграда, ќе застанеме до нив, ќе си легне мирно, само ќе начули уши ако мине мачка. Ако ние си одиме, а оно е уште долу, ако му кажам чао, почнува да лае по мене. Зошто? Затоа што сака друштво, не сака да си одиме...
Четвртиот пример, златен ретривер во стан чувано, ниеднаш не залајало ама газдите со него се однесуваат ко со мало човече. Само еднаш го слушнавме пола ноќ завиваше (како волк буквално) па станав излегов да видам штое оти недајбоже осеќаат ако на газдите нешто лошо им се случи. Пола ноќ преседовме оти прилично беше језиво тоа завивање. Кога испадна, сред ноќ се враќаат газдите од свадба. Го оставиле само и тоа реагира. Оттогаш ако одат негде, го оставаат кај лица кои чуваат кучиња за вакви потреби.
и така натаму, да не редам.
Значи ботом лајн, делумно се самите сопственици виновни-неодговорни или садисти во душа, понатаму како го третираат (како старата) или во стан не прошетуваат доволно. Но во куќа главно лаат оние малтретирани од малечки од деца или садисти, од непознати пролазници си чуваат територија или имаат некоја мака.

Ај да прашам кој е лекот за на сто метри иаме зграда каде се урла пред нивна зграда цела ноќ од возрасни и деца? И тоа ечи. Или ноќно време дошле под прозор се смеат викаат, па ќе влезат у влез баам вратите, пијани или задоволни од некоја цртка?
Отров?
Прво како смее, со кое право трујачот влегува или фрла отров што и да е во туѓ двор. Ах, пуста Америко, некогаш има добри закони за сопствено власништво, бам.
Извинете на малку подолг пост и толку примери што ве замарам, но за домашни кучиња барем...не сум стручњак али од мое искуство и од шо глеам што им праат (не сопствениците), ...од тие 3 повеќе не чував, од емотивни причини (јбг, имаат пократок век на живот, а то не го поднесувам)
Исто така моето лаеше ако некој непознат минуваше до куќата или ако некој непознат влегува. Лаеше кога не испраќаше ако некаде одиме и ги лаеше мачките.
Автоматски споено мислење:

Или станува збор за некој со тешка психичка дијагноза или некој тежок наркоман или некој припрема терен за кражба.
За кражба веќе ставивме камери во двор и околина на куќа не само за кражби туку и за да видиме дали има некој сомнителен што ќе отруе уште едно куче па јас него да го отрујам.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
327
Поени од реакции
397
Исто така моето лаеше ако некој непознат минуваше до куќата или ако некој непознат влегува. Лаеше кога не испраќаше ако некаде одиме и ги лаеше мачките.
Epa togas ne kukaj aj novo ke si kupes/najdes... Ete ti ja pricinata zosto bilo otrueno. Ne si go vospital dovolno dobro i ne si go cuval sovesno za da ne lae i ripa po nepoznati koj pominuvat po kukjata. Stavi si malku na drug vo situacija ima deca koj pominuvaat ima lugje, ako ripa lae plase mali deca mozebi nekoj revoltiran roditel ti go otrul sto spored mene e opravdano.

Samo kukate i placete a problemot e kaj vas gazdite na kucinja koj ne gi cuvate dovolno dobro i odgovorno kucinjata vi tekne kupete kuce potoa posle 1-2 godini otkazete se od nego frleto go na ulica i zatoa kje se sobirat kucinja na ulica se dodeka ima vakvi nesovesni gazdi na kucinja..

Kuce koa e dovolno dobro cuvano i tretirano ne lae po nepoznati koj pominuvaat pokraj kucinja sum pominuval pokraj mnogu kuki kade sto imaat kucinja i tamu kade sto se soovdveno tretirani i cuvani ne mi se slucilo ama skoro nikogas da lae od dvor kuce po mene a tamu kade sto ne e soodvno cuvano sekogas lae po sekoj nepoznat.

Zatoa namesto da kukate i plakate podobro naucete se kako da cuvate kuce posto da imase kauce e golem trosok saka specijalna hrana a ne lep i sol da mu davas, saka uslovi i mnogu posvetenost..

Se dodeka ima neodgovorni gazdi na kucinja ke se trovat kucinja i ke ima mnogu kucinja pusteni na ulica kako laat i napagat nepoznati.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
^ За ова ви зборував еве ви школски пример,сам си се пријави.Да ги прегледале мајка му и татко му, да ги тестирале и забрана за размножување да им изречеле како неподобни за "одгледување" деца сега светот ке беше малку подбро место на живеење
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Дали треба за господата да се мирни, да им се пресечат гласните жици на кучињата?
Отруено оти си ја чувало куќата и дворот, колку чудно размислување :(. Според ова, 80% од луѓето ќе беа отруени и застрелани. Гракаат, турираат, се дерат, дивеат,вриштат под прозори камен пијани и нашмркани у сред ноќ....
 
Член од
5 декември 2019
Мислења
9
Поени од реакции
9
Дали треба за господата да се мирни, да им се пресечат гласните жици на кучињата?
Отруено оти си ја чувало куќата и дворот, колку чудно размислување :(. Според ова, 80% од луѓето ќе беа отруени и застрелани. Гракаат, турираат, се дерат, дивеат,вриштат под прозори камен пијани и нашмркани у сред ноќ....
Токму така
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
250
Поени од реакции
134
Јас пак мислам дека баш тие од бачило што се дојдени не сакаат да слушаат џукели како лаат,ги потсеќа на дома,на траумите од своето несреќно детство
Автоматски споено мислење:


Имам една вампирака од с.Лешок у комшии,ми вели некни абе кучево лае.А што треба да прави и велам,да пее можеби? Си ја подвитка опишката и си замина
Ти занеш да мислиш.......добар виц!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom