МК aкорди по слух

Член од
16 јули 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ve molam ako moze nekoj da mi go kaze ritamot za Usni na usni od tose bidekji sum pocetnik ne mozam da go fatam po sluh , ako moze i za koi bilo dr pesni , fala vi odnapred :)
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.334
Поени од реакции
2.222
Ve molam ako moze nekoj da mi go kaze ritamot za Usni na usni od tose bidekji sum pocetnik ne mozam da go fatam po sluh , ako moze i za koi bilo dr pesni , fala vi odnapred :)
Не е тежок. Пробај горе-долу само и кога трзаш надолу одмарај малце, и слушај ја песната ќе го фатиш. Значи првото трзање надолу од ритамот почекај па влечи нагоре и пак доле, пробувај ке излезе некако а ако излезе еднашка ке биде и втор пат. =)
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
фала многу :D тука е некаде
Не е тежок. Пробај горе-долу само и кога трзаш надолу одмарај малце, и слушај ја песната ќе го фатиш. Значи првото трзање надолу од ритамот почекај па влечи нагоре и пак доле, пробувај ке излезе некако а ако излезе еднашка ке биде и втор пат. =)
Фала многу , се обидов не е бас тоа тоа но добро е , само да те прасам 4/4 е ритамот? горе долу ,горе долу, горе долу ,горе долу?
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.334
Поени од реакции
2.222
Мислам да, ама не сум сигурен. Препушти се на песната слушај ритамот и трзај горе-долу со соодветните акорди за таа песна и ќе можеш сам.
 

Џезве

титулар
Член од
26 јануари 2010
Мислења
36
Поени од реакции
2
акорди за Тишина од Д.Н.О. , пребарав сегде ама ништо, а баш добра песна за на гитара. Еве анплагд верзија со Нокаут -> http://www.youtube.com/watch?v=RkPOZvzrT7c
--- надополнето: Jul 27, 2011 2:20 PM ---
А еве и една песнарка со мак песни ја симнав од Scribd, ако кршам некои права отстранете ја
 

Attachments

Член од
28 јули 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
акорди за Гиш-Моја Гитара ...????
--- надополнето: Jul 28, 2011 11:56 PM ---
Акорди за Гиш-Моја Гитара
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.334
Поени од реакции
2.222
Свирачи, ајде малку ваша помош. Како да ја направиме песната од Суперхикс - На лута рана, зборам за електрична ги има ли некој табовите/акорди шо ли да се и ритамот право, за да може да ја свирам и јас, некако неможам да ја составам, еве линк:

 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Свирачи, ајде малку ваша помош. Како да ја направиме песната од Суперхикс - На лута рана, зборам за електрична ги има ли некој табовите/акорди шо ли да се и ритамот право, за да може да ја свирам и јас, некако неможам да ја составам, еве линк:

http://www.youtube.com/watch?v=rrpHECa6zlo&feature=watch_response
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Свирачи, ајде малку ваша помош. Како да ја направиме песната од Суперхикс - На лута рана, зборам за електрична ги има ли некој табовите/акорди шо ли да се и ритамот право, за да може да ја свирам и јас, некако неможам да ја составам, еве линк:

У принцип Sepultura - Roots bloody roots рифот.
Drop C (или D,) и

---2--3-
---2--3-
---2--3- ти се , трзањето ќе го чуеш ќе се снајдеш.
 
Член од
4 август 2011
Мислења
17
Поени од реакции
6
Да пукнеш леле што ми направи – Арчи

Am G Am C
Рече дома си, рече сама си
Am G F E
А јас изгубен од желба изгорен
Am G Am C
Пуштив срцево да ме води
Am G F E Am
Но што отвори, гром ме погоди, еееј

Рефрен:
A
Да пукнеш леле што ми направи
Hm
Да бегам и прескокам ѕидови
A
Да ме лаат и кинат твојте кучиња
Hm
Да ме пцуе и колне татко ти
E A
Со твојте седум – осум братчиња

Што ти требаше па ме лажеше
Или работа ти си немаше
Еве вечерва пак ме повика
Море остани сама довека
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
фала многу :D тука е некаде

Фала многу , се обидов не е бас тоа тоа но добро е , само да те прасам 4/4 е ритамот? горе долу ,горе долу, горе долу ,горе долу?
Може си дознал веќе касно е постов, али Усни на Усни е 3/4 и се свири како валцер. Раз два три...
--- надополнето: Sep 11, 2011 12:18 PM ---
Здраво!!!
Дали некој мози да ми дај акорди за пестата ''You were mine'' http://www.youtube.com/watch?v=8tQYeOHe-WU
за гитара :D Фала однапред :D
Еве ти акорди http://tabs.ultimate-guitar.com/d/dixie_chicks/you_were_mine_crd.htm
Се надевам дека ќе ти завршат работа ;)
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Здраво, нејќу да бидам досаден и настојчив, пошто читам дека ело време со едни исти песни замараат, мислам дека на овие 59 страници Сите мои слики ја утепаа од прашување, па и малине деца ја знаат..

Мака мачам со Везилка - Фолтин.. ќе се најде ли некој јунак да помогне?

Фала однапред и поздрав...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom