МИЈАЦИ! Има ли?

Член од
5 август 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
Veruvate deka se registrirav na forumov samo radi temava Mijaci!?

Smilevo e edinstveno Mijacko selo vo Bitolsko ako slucajno nekoj ne znae formirano e od familii od Gari, Galichnik, Lazaropole, Tresonce, mislam cak i od Selce. Ali najmasovno od Galichnik i Lazaropole. Jas sum po tatkova strana saglam Mijacka, znaci vklucitelno i dedo i baba, dedo od Garci (i den denes postarite na tatko mi mu se obrakjaat so kode si Peco Gare?:), a baba Nikolovci mislam od Lazaropole. Rastena sum totalno vo toj duh (na pr.neviden humor vo muabeti, drzenje do principi i zbor, instant privrzanost kon Mijaci iako kako mala ne razbirav zasto tolku im se dosadni/odbivni 'Brsjacite', kod na odnesuvanje za mnogu 'mali' raboti ali sve se sveduva na blagocestivo deluvanje vo sekojdnevniot zivot). Da ne go spomnuvam mekoto 'L' vo govorot sto mi bese kako malecka interesno da go slusam kaj site okolu mene cel leten odmor, posto ne se vklopuvase bas so mojot skopski govor.
Dali ima nekoj od Mijacive da zivee vo Italija, Slovenija? Ne sum u Sk so godini... ali ne propustam da dojdam kaj moite Mijaci sekoe leto (ustvari pisuvam od smilevo, dolno maalo na 1000m nadmorska ;)) Da se povrzeme nekako?? kontaktirajte me ako ne e porakava skroz zakasneta, gledam temava odaaamna e pocnata:) Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom