МИЈАЦИ! Има ли?

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Pozdrav do site Mijaci so poteklo od Osoj i pravnuci na baba Miljana i dedo Krsto!!!
И во Осој имам некои роднини :)
Драги Трифуновски ми се чини се викаше :) Беше главен во таа црквата за празниците колку што ме држи сеќавањето :)
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
8-ми Август во Осој...св.Петка.....дружба за мерак...
28-ми Август во Гари... св.Богородица..
Понатаму нека дополни некој...


19 Јануари Водици и 2 Август Илигден во Битуше
 
Член од
3 март 2010
Мислења
5
Поени од реакции
1
И во Осој имам некои роднини :)
Драги Трифуновски ми се чини се викаше :) Беше главен во таа црквата за празниците колку што ме држи сеќавањето :)
Убаво се сеќаваш... на баба ми , брат....
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Убаво се сеќаваш... на баба ми , брат....
На мајка ми и е тетин тој:) Маж и е на сестрата на баба ми :pos: Фамилија Блажевски од Мелничани :) Ќе најдам јас некој роднина на форумов ко што гледам :pos:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Мајка ми има Галичко потекло. Ете ме, тука сум и јас :)
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Интересна тема за мене иако застарена.Очекував дека ке дознаам нешто повеќе за Мијаците пошто и ја сум еден од нив но не видов ништо документирано досега.Еве нешто што можеби повеќето го знаат

Мијачки бардак Copy of Znameto na Mijacite (Krstat bajrak).JPG
 
Член од
16 март 2012
Мислења
3
Поени од реакции
1
Многу искомерцијализиран поим.Само тоа ли било племе во Македонија?Само таму ли имало традиции,свадби,паметни луѓе,снаодливи?Можеби и Адам и Ева биле Мијаци,кој знае.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Многу искомерцијализиран поим.Само тоа ли било племе во Македонија?Само таму ли имало традиции,свадби,паметни луѓе,снаодливи?Можеби и Адам и Ева биле Мијаци,кој знае.
Ne be, ama ako razgledas i ako analiziras etnoloski moze da se primetat golemi razliki pomegju Mijacite i drugite pleminja. Taka na primer:
1. Zenskata galicka nosija e najbogatata i najraskosna (vo toa vreme najskapa) nosija vo Makedonija, preku nea zenite go pokazuvale socijalniot status na nivnite mazi
2. Samata Galicka svadba trae tri dena, sto povtorno ukazuva na visokiot socijalen status sto go uzivalo mijackoto naselenie
3. Po profesija bile stocari, a stocarstvoto bilo bajgi isplatliv biznis
4. I den denes postojat postari lugje od razni nacionalnosti (turci, makedonci i sl) koi se zanimavaat so stocarstvo i koi uste gi zboruvaat Mijacite kako odlicni stocari
Inace, poimot nazalost ne e voopsto iskomercijaliziran, tuku Mijacite (za razlika od nekoi drugi) ja odrzuvaat nivnata tradicija vo zivot i den denes.
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Живеја в Б'лгарија, но произхода ми е от там-Смилево. Тук има "Книга за мијаците", издадена през 1941 г. На мен лично ми е много интересна и там има доста информација, независимо дали ште ви хареса или не.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
И јас сум мијак :D од село гари,како и сите останати,ја користиме за викендица,најчесто во лето сме таму.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Искрено многу одвратен народ се Галичаните и Мијаците иселени во Папрадиште [Велешко] и многу си ги дигаат акциите. Другите сите се во ред што ги запознав луѓе, а иако физички јаки на изглед многу грди. Исто така знам дека Мијаците често се земале меѓу себе т.е. после 2ри и 3ти братучеди и можни се ретки болести и пореметување на хромозомите.
 
Член од
8 август 2018
Мислења
6
Поени од реакции
1
Член од
6 јуни 2014
Мислења
55
Поени од реакции
47
Здраво! Знаете ли како стои ситуацијата со купување куќа/барака во село Гари? Имав прочитано многу одамна колумна дека се заштитени од продажба, за да се зачува автентичноста на селото, а на друго место дека воопшто луѓето немаат желба да продаваат.

Сте слушнале за куќа што се продава, што е продадена наскоро?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom