МИЈАЦИ! Има ли?

Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Јас сум Мијак. За оние што не знаат тоа е „племе“ од запдна Македонија. Некаде во долината на Радика и Гарска река.
Сите Христијански села таму се нарекуваат Мијачијата. Галичник, Лазрополе, Гари, Осој, Росоки, Тресонче, Селце.. и Мелничани иако последново ми се чини не спаѓа во мијачките сепак е последно православно село накај Дебар. Кој е од таму знае. Баш ме интересира кој е од тој крај и од каде поточно.

Инаку јас сум од Осој - село држава! :D :D :D

епа баш би ми било мило да видам некој земјак..
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.365
Сум јадел во Мијачки национален ресторан, и храната беше топ!
Ама никогаш не сум се запрашал што и од каде се всушност Мијаците. Добро ми дојде ова објаснување.
 
Член од
10 март 2005
Мислења
567
Поени од реакции
10
jas sum mijackaaaaaaaa! ama ne znam od kade zs vo pravo majkami e mijacka haha :) imat vrska to ili seushte sum mijacka? :) a aj kazete mi me interesirat. tnx :) :wink:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
натуш напиша:
jas sum mijackaaaaaaaa! ama ne znam od kade zs vo pravo majkami e mijacka haha :) imat vrska to ili seushte sum mijacka? :) a aj kazete mi me interesirat. tnx :) :wink:
Ако мајка ти е мијачка дали и ти си? Па фала богу дека си. Како тоа не знаеш од кое село а знаеш дека си мијачка? :D :D
Би имало логика да знаеш од каде потекнуваш, а да не си знаела дека си мијачка..
Ај прашај поточно од каде па кажи... :D
 
Член од
10 март 2005
Мислења
567
Поени од реакции
10
pa ne sum cista mijacka be.. polu mijacka sum
majkami mijacka tatko mi ne :) kako mozit da sum mijacka a? :) a morat da si od nekoe pleme pa da si mijacka? :) ahaha jas izrasnata bev vo ohrid :) gradsko dete :) vazno imam malku mijacka krv vo mene :) hhehe
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Добре де, не реков дека си чистокрвна мијачка. По мајка.. фала богу. И јас не сум чистокрвен мијак. По татко сум. Баба ми и дедо ми од татко ми се мијаци.. и нивните родители.. и нивните родител... и така натака. По мајка сум србин. Тоа е тоа.
Ај прашај те молам конкретно од кој реон потекнува мајка ти. Ме интересира, може? Ваљда знае? :D :D
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Shto e majka ti toa si i ti - staro evrejsko pravilo uste od vremeto na Isus Hristos koe e prifateno i denes!

gerard: od koe mesto e majka ti?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Misirkov напиша:
Shto e majka ti toa si i ti - staro evrejsko pravilo uste od vremeto na Isus Hristos koe e prifateno i denes!

gerard: od koe mesto e majka ti?
Косовска Митровица

него во меѓу време дознав дека сум читс македонец и по мајка и по татко. Имено прадедо ми бил посрбен. Роден бил во некое мавровско село. Само не ми е јасно зашто дедо ми ден денес се мава во гради дека е србин.. ај тоа..него мене не ми кажувал.
Јас мислев дека сум шприцер македонско-српски, сега ми е јасно дека сите мои корени се од западна Македонија

него слабо мијаци на форумов излеа..
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
www.reka.org.mk

Има доволно информации за Мијаците..

Она што мене посебно ме интересира е за Малореканскиот предел..
 
Член од
15 јуни 2005
Мислења
5
Поени од реакции
0
Re: МИЈАЦИ?! Има ли?

epa.. abe ima mnogu mijaci niz skopjevo, ali nikoj ne saka da ti pravi muabet. Ne deka ne sakaat, nego deka te znaat koj si ...epa i jas sum od mijacijata, ali ne smeam da ti kazam od koe selo sum zosto ke se razbere pa ke vikaat zasto kazuvam i se falam... :lol: :lol: :lol:

pa ako ima drugi mijaci osven ti BE neka se pokazat
 
Член од
15 јуни 2005
Мислења
5
Поени од реакции
0
Re: МИЈАЦИ?! Има ли?

gerard напиша:
Јас сум Мијак. За оние што не знаат тоа е „племе“ од запдна Македонија. Некаде во долината на Радика и Гарска река.
Сите Христијански села таму се нарекуваат Мијачијата. Галичник, Лазрополе, Гари, Осој, Росоки, Тресонче, Селце.. и Мелничани иако последново ми се чини не спаѓа во мијачките сепак е последно православно село накај Дебар. Кој е од таму знае. Баш ме интересира кој е од тој крај и од каде поточно.

Инаку јас сум од Осој - село држава! :D :D :D

епа баш би ми било мило да видам некој земјак..
od kaj si? od Osoj? shto e toa BE? na leb se macka? abe ne zaebavaj za toa imam samo citano po krstozbori deka e mesto kade shto ne gree sonce! aj kazi nesto poveke za toa "selo" Osoj? shto ima tamu, ima li neshto uopshte? zivee li nekoj tamu ili ima samo kuchiunja? ili i tie izbegale:))) aj da te vidam pobi me!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Mijacite se zakon! Ako zememe da generalizirame, najumni i snaodlivi lugje. Ama stariot vic za Mijacite se ushte me smee: koga kje se sretnat dvajca Mijaci na ulica, kako se pozdravuvaat? - "Kode si direktor". :lol:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Re: МИЈАЦИ?! Има ли?

ToM^JerRy напиша:
gerard напиша:
Јас сум Мијак. За оние што не знаат тоа е „племе“ од запдна Македонија. Некаде во долината на Радика и Гарска река.
Сите Христијански села таму се нарекуваат Мијачијата. Галичник, Лазрополе, Гари, Осој, Росоки, Тресонче, Селце.. и Мелничани иако последново ми се чини не спаѓа во мијачките сепак е последно православно село накај Дебар. Кој е од таму знае. Баш ме интересира кој е од тој крај и од каде поточно.

Инаку јас сум од Осој - село држава! :D :D :D

епа баш би ми било мило да видам некој земјак..
od kaj si? od Osoj? shto e toa BE? na leb se macka? abe ne zaebavaj za toa imam samo citano po krstozbori deka e mesto kade shto ne gree sonce! aj kazi nesto poveke za toa "selo" Osoj? shto ima tamu, ima li neshto uopshte? zivee li nekoj tamu ili ima samo kuchiunja? ili i tie izbegale:))) aj da te vidam pobi me!
Том и Џери немој да кењаш многу ти во Осој прооде :D :D :D

Ти најде да збориш.. порано кога доаѓавме во Осој ти таму со копје не чекаше :D и збореше како индијанец.. без сврзници :) :)

Ѓубре едно патаксано..
Срчка те изела..
Да ѓеберисаш..
:D :D :D :D
 
Член од
15 јуни 2005
Мислења
5
Поени од реакции
0
Re: МИЈАЦИ?! Има ли?

gerard напиша:
ToM^JerRy напиша:
gerard напиша:
Јас сум Мијак. За оние што не знаат тоа е „племе“ од запдна Македонија. Некаде во долината на Радика и Гарска река.
Сите Христијански села таму се нарекуваат Мијачијата. Галичник, Лазрополе, Гари, Осој, Росоки, Тресонче, Селце.. и Мелничани иако последново ми се чини не спаѓа во мијачките сепак е последно православно село накај Дебар. Кој е од таму знае. Баш ме интересира кој е од тој крај и од каде поточно.

Инаку јас сум од Осој - село држава! :D :D :D

епа баш би ми било мило да видам некој земјак..

Том и Џери немој да кењаш многу ти во Осој прооде :D :D :D

Ти најде да збориш.. порано кога доаѓавме во Осој ти таму со копје не чекаше :D и збореше како индијанец.. без сврзници :) :)

Ѓубре едно патаксано..
Срчка те изела..
Да ѓеберисаш..
:D :D :D :D
c c c abe nemoj be... ne ne uchea taka da velime ami da se odnesuvame dobro, primerno, zosto koga ni stavia na afsaltot senefori se mrdnavme a i majka mu na jordana ja znaat site ti teknue?! I ne ve cekav so kopje, toa bese stap so noz napred! Smej mi se ali zatoa sega sum zdrav kako dren od toa kozjoto mleko, a i kazi mi koj ima poveke cicki ( kozji) ispofakano? m?!
kje go vadish i kje go stavash na masa da ruchame?! :D :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom