МАТ под притисок да го смени името

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Спасот нас а и на останатите балкански држави ни е само во балканска авио компанија ,по примерот на скандинавците...
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Znaci Zlatko e od Jukan somnitelniot gazda. Edniot od brakata e smenet od rakovodna funkcija na MAT. Sega se rasprasav i doznav deka Zlatko po poteklo od poreckoto selo Trebovlje, kaj selanite poznat kako biznismenot koj za potrebite na bazenot, ubavo gi izigral so vodata od selskite cesmi.
.
Ne e Zlatko tuku Zikica Gruevski poranesen sopstvenik na YUKAN mislam kanadsko-makedonska firma i edna od pouspesnite vo Makedonija vo 90-tite.

Mislam deka isto bese i uste kaj slobodnive zidari( zidarski ova moze da go potvrdi:wink:),vo sekoj slucaj sposoben biznismen so odlicni vrski spored toa sto sum go slusnal po rekla-kazala.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.188
Поени од реакции
21.330
МАТ - преваранти


Се продаваат карти дупло па после луѓе ќе си дремат на аеродром. Никогаш поќе со МАТ!
 
M

marko 1996

Гостин
Живко и Златко Груевски(браќа, сопс. на Јукан на времето), и уште еден нивни братучед Душко(роднина на БЦ).
Зелена до зелена . Абе кога не сте информирани зашто пишувате? Живко Груевски и Златко Петровски а не се браќа:tapp:

Мислам дека Живко и тој другиот го продадоа МАТ на Словенци така да тие се газди
Пак зелени... Живко и Златко си се газди не е продадено на словенците :tapp: Словенец е генралниот директор
А што се преваранти тука нема збор :wink:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Зелена до зелена . Абе кога не сте информирани зашто пишувате? Живко Груевски и Златко Петровски а не се браќа:tapp:
Се корегирам бе братучед. Во брзање е пишано...Браќата се Живко и Душко...Златко е уште еден шалабајзер...Мамата мамина да им ја ебам на тројцата.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Procitavte li vo VEST kako ovie kriminalci od MAT ja zamajuvaa javnosta so toa demek ne letaat na site destinacii zaradi pritisokot na Grcite koi go vrsat poradi imeto na kompanijata.
Eve vi nesto od tekstot:[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]

Долгот нема врска со името на компанијата

Минатата недела менаџментот на МАТ ја обвини Грција како силен лобист во Еуроконтрол (во кој членка е и Македонија) дека, наводно, бара промена на името на компанијата за да и се дозволи пак да лета за Германија и за Италија.
Во Агенцијата за цивилно воздухопловство велат дека првпат слушаат за такво нешто.
"Од Еуроконтрол никогаш не рекле дека проблем за летањето на МАТ во Германија и во Италија е името на компанијата", вели Зоран Крстевски, директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство. "Напротив, во сите дописи до Агенцијата за цивилно воздухопловство тие компанијата ја нарекуваат со полниот назив МАТ Маседониан ерлајнс. Но во дописите ни сугерираат да ја охрабриме МАТ да си го плати долгот кон Еуроконтрол и оти веднаш потоа ќе биде крената забраната за летање кон Италија и Германија", вели Зоран Крстевски.
"Вест" се обрати и до Еуроконтрол со барање за коментар на оваа изјава од МАТ, но се уште немаме одговор од нив.

***

Тужба и во Америка

Американската мултинационална финансиска компанија ЦИТ го тужи МАТ за авион кој компанијата го вратила во Америка во октомври 2007. Станува збор за "боинг 737-300" кој МАТ го зела на лизинг од ЦИТ и кој беше во македонски регистар, а пред тоа летал за американската Ју-Ес ервејс.
МАТ требало да го врати авионот сервисиран како што го најмила, но тие не го сториле тоа и затоа ЦИТ ги тужи во судот на американската држава Њујорк за отштета од околу еден и пол милион долари.
Во МАТ негираат дека постои таква тужба и велат дека сите обврски кон ЦИТ им се намирени.
Во ЦИТ ја потврдија тужбата, но не наведуваат детали.
"ЦИТ не коментира за судски процеси кои се во тек", ни изјави во и-мејл менаџерот за финансирање на транспорт Еби Кон.

Eve nesto od denesen VEST i za odnosot na profiterite i banditi od MAT kon rabotnicite:
[/FONT][FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
Дознаваме дека компанијата има проблеми и со редовна исплата на платите. Пилотите и техничарите овој месец зеле ноемвриска плата, а останатите уште чекаат доплата на ланската септемвриска.
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]
[/FONT]
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
На колку беден начин сакат да извлечат пари од државата, го научија Грујо и сакат да го фатат на емоција...Ебате тоа преварантите, ако не ги бива нека го земе дражавата МАТ под сви закрилја...И така и така јас сум се повторно да се Социјализира, само со здрава држава и луге кои ја водат, како што прави Путин во Русија...
Мислам дека МАТ е добра зделка за државата...
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
што се безобразни овие значи удрија и по нашата национална гордост МАТ. малце им било да си го мењаме името на државата сега сакаат и на авиокомпанијата да си го мењаме. ова да се немало никаква мерка.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Зашто тропате зелени? Никој на МАТ не им прави притисок за промена на ИМЕ!!!

Они не се ни заведени како МАТ.

Кажале на вести мочал Гвујо на лево, и ајде сите....на левооооооо.
Погрешно си чул на вестите Бранко моча на лево, а Грујо на десно. :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom