МАКЕДОНСКИ на аеродромот во Солун

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.699
Поени од реакции
1.609
Ајде аирлија, еве неколку месеци пред 2012 дојде крајот на светот!

Упс пардон, мислев на "грчкиот" свет.

На официјалната веб страна на аеродромот во Солун, којшто грчиштава пред извесно време го именуваа "Makedonia", на делот каде се прават резервации за авионски карти има избор за десетина јазици на кои сакате да се покаже апликацијата за полесно да ја направите резервацијата.

Еве како изгледа на грчки:Во горниот среден дел има да изберете на кој јазик сакате да се појави апликацијата, еве каде:И еве како изгледа кога ќе изберете "Macedonian":Па ова цела страна на МАКЕДОНСКИ јазик бе.!!! :) (y)

Проверете сами додека е тазе: http://www.thessalonikiairport.gr/tickets/

Мое најлогично објаснување е дека фирмава што им ја правела веб апликацијава http://www.travelstoremaker.com/ најпрофесионално си ја одработиле задачата и ги поставиле сите тие јазици да функционираат за патниците коишто ги користат услугите на аеродромот.

Иако сега кога ќе дигнеме џева ќе го сменат (дај боже да не, ама не верувам), ова ќе остане како пример уште еднаш какви идиоти се.

Нека им служи ова и како пример на моронине од ЕУ и нивните дебилни подлизурковци кај нас, а особено на бугариштава, грчките верни побратми што катаден тролаат овде и на сите други македонски форуми.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
и јас увидов ама не сакав да отворам тема зошто ќе се дигне фама и овие ќе го избришат тоа Macedonian :) морало за се да се дава медиумско внимание..
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.699
Поени од реакции
1.609
и јас увидов ама не сакав да отворам тема зошто ќе се дигне фама и овие ќе го избришат тоа Macedonian :) морало за се да се дава медиумско внимание..
Ајде, ајде не треба никаква скромност за вакви работи, туку напротив да се рашири насекаде по нетов, да дознаат сите!

А особено Штефан Филе и неговата верна клика овде кај нас.

Еве го и Вест

 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.804
и јас увидов ама не сакав да отворам тема зошто ќе се дигне фама и овие ќе го избришат тоа Macedonian :) морало за се да се дава медиумско внимание..
Јас добив друга идеја на памет....иако и јас мислев до пред пола саат ко тебе...

Глеј....они сега можеби намерно со ова ќе ги активираат невладините организации кај нас(кои што се под нивна команда)....и ќе пискаат,дека јужните немале никакви предрасуди,за нас...дека ние филмови до сега сме си правеле....дека они уствари биле желни за соживот,а дека ние сме биле фашистите.

Ај да видиме баш,дали мојава прогноза ќе излезе точна....или ќе го преименуваат јазикот за брзо време на страната.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.939
Поени од реакции
2.228
И што от се това? Заврши се? Стварно се радувате на вакви "грешки",кои ке бидат изправени от страна на грците во наредните часови?!
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.699
Поени од реакции
1.609
И што от се това? Заврши се? Стварно се радувате на вакви "грешки",кои ке бидат изправени от страна на грците во наредните часови?!
Хаха, ти и твоите побратими грчиштата сте грешките бе бугар.

21 век дојде, а вие упорно не сакате да се разбудите од наци-шовинистичките влажни сништа. 3а греота сте.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
И што от се това? Заврши се? Стварно се радувате на вакви "грешки",кои ке бидат изправени от страна на грците во наредните часови?!
Македонецот нормално дека се радува на тие „грешки“ но ти не си таков затоа немој да тролаш :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.234
Поени од реакции
4.102
И што от се това? Заврши се? Стварно се радувате на вакви "грешки",кои ке бидат изправени от страна на грците во наредните часови?!
Тебе по кој основ те засега ова, па што пишуваш на темава?!

Наш проблем дали ќе се радуваме или тажиме.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Ајде аирлија, еве неколку месеци пред 2012 дојде крајот на светот!

Мое најлогично објаснување е дека фирмава што им ја правела веб апликацијава http://www.travelstoremaker.com/ најпрофесионално си ја одработиле задачата и ги поставиле сите тие јазици да функционираат за патниците коишто ги користат услугите на аеродромот.

Или пак може сопственикот да не се замара со скапаната политика и да си живее нормално :)
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.699
Поени од реакции
1.609
Или пак може сопственикот да не се замара со скапаната политика и да си живее нормално :)
Тоа е апсолутно јасно и нај нормално, се гледа дека фирмата си е професионална, ама знаеш како ти е, кој плаќа тој има право да се буни.

Искрено се надевам дека нема да го сменат, ама тоа е скоро 100% невозможно да се случи.

Како и да е некој од самиот аеродром РЕШИЛ да го стави и нашиот јазик и писмо на таа апликација со другите. Е сега дали само дал налог да се стави а фирмава го превземала и ги превела информациите по своја инерција и информации од друго место, или некој стварно рекол да стои Macedonian т.е. МАКЕДОНСКИ е скокотливо прашање. ;)

Ме интересира само колку време било вака, и колку уште ќе остане.


П.С. Некои шпекулираат дека можеби е ова нарочна патка за да се забрза промената на името...
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.233
Поени од реакции
306
Ајде, ајде не треба никаква скромност за вакви работи, туку напротив да се рашири насекаде по нетов, да дознаат сите! А особено Штефан Филе и неговата верна клика овде кај нас.
Апсолутно се сложувам, само јавно истакнување на вистината му е мајката.

Фуле се криеше како пизда од било какви прашања на македонските новинари, па дозволија едно, и тоа наместеното од Грција преку продадениот Борјан Јовановски.

Значи директно нивно соочување со фашистичката политика што ја протежираат и се обидуваат да ја покријат со извештајот или со Евроатлански интеграции. На нив останува како ќе одговорат, но никако нама да им биде сеедно кога ќе им ги извадат гомнениците јавно.

А што уште да се каже за домашниве подлизурковци тип Борјан и Тања Милевска?! Аздисаа, а веројатно тие или такви ќе бидат први употребени да се подрие опцијата македонски јазик на аеродромот. Во секој случај - добро е што полека се развиваат работите позитивно по нас.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.487
Поени од реакции
1.905
Ова се вика две муви со еден удар :icon_lol:

Грција која не ни го признава името на нивен сајт јазикот го пишува македонски, а Бугарија која не ни го признава јазикот на грчки сајт јазикот го пишува македонски!!! Имено фирмата што ја правела веб-апликацијата е основана во Софија :D
 
На врв Bottom