МАКЕДОНСКА МУЗИКА И ДАНОК + Критериум!

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Што мислите за нашите естрадни звезди нови,стари турбо и остала екипа.

Дали ЗАМ треба да ги притисне со Плаќање данок или издавање на лиценци .

Затоа што вака имаме музичар на секој чекор секој е пејач или пејачка.

Дигитализација на МУЗИКА ИПОД сервис 0,99евра доулоад.

Второ дали треба да имаме Критериуми кој може да се занимава со оваа работа дипломиран музичар ,гајстабајтер ,рејтинг и остали работи.

Леандро , Цитро може да кажат нешто за народната музика дали треба да се плаќа и то дебело .........................

Дали тој што е музичар би можел да се занимава и со други работи како политика ,итн............
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.967
Поени од реакции
7.762
Добро е што ги повика двајцата најкомпететни на форумов да одговорат на оваа тема :icon_lol:.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.629
Поени од реакции
38.552
Мислам дека музичарите плаќаат данок на остварен приход. Некако низ магла ми поминуваат обвиненијата кон Тоше дека затајувал данок. Во Февруари кога се плаќа данокот и они се на листата на ујп. Е сега колку вистински ги прикажуваат приходите незнам, али дефинитивно не се изоставени од плаќање (особено оние кој имаат исфрлено албуми, плаќаат и за добивката од продажба).
Второ неможе да му се забрани на никој да пее. Еве јас имам голема желба за пеење, али талентот ми избегал :icon_lol: и ако сакам никој неможе да ми забрани да рикам како магаре на настапи :))
Сега го молам мојот колега Цитро да ме поддржи :icon_lol:
И за крај со една народна да го зачинам муабетов:
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Мене само ме интересира кога ќе се заштитат нашите песни (било народни, било забавни) низ сервисите како што е јутјуб, затоа што огромен дел од продуцентите (терминологијата ми е крш) си ги заштитија песните и точно се знае кое дело чие е. Има мерки од наједноставен нагласок во информациите во видеото чија песна е употребена, до блокирање на видеото... Огромна работа е да се среди нашето творештво кое неконтролирано се користи, ама со реклами и глупости кои си стојат по видеата сигурно ќе се прават добри пари. А за тоа дали нашата естрада плаќа даноци, немам поим... Има милијарда бендови кои свират по забави, свадби, си организираат концерти а правно сигурно никаде не фигурираат.
 
Член од
14 април 2006
Мислења
116
Поени од реакции
43
Волкава глупост не сум ппрочитал досега зар музиката не е ствар на вкус ?
Дали треба на некого да му забраните да е уметник иако не го бива ?
Дали Тоше немаше смешни и глупи песни кога се пробиваше ?
Кој пее зло не мисли... што повеќе пеачи и добри и лоши подобро за нас погодата естрада ќе имаме и онака естрадата ни е заникаде
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
108
Мислам дека музичарите плаќаат данок на остварен приход. Некако низ магла ми поминуваат обвиненијата кон Тоше дека затајувал данок
Тие обвинувања беа реални ,Финал кат не плакаше данок и отиде под стечај поради неплаќање данок,меѓутоа тоа не е нивен најголем законски прекршок ,перењето пари е ,за кој постои извештај на Агенцијата за спречување на перење пари
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Волкава глупост не сум ппрочитал досега зар музиката не е ствар на вкус ?
Дали треба на некого да му забраните да е уметник иако не го бива ?
Дали Тоше немаше смешни и глупи песни кога се пробиваше ?
Кој пее зло не мисли... што повеќе пеачи и добри и лоши подобро за нас погодата естрада ќе имаме и онака естрадата ни е заникаде
Мора да има ред ако сакаме да имаме квалитетни музичари а тие да живеат од оваа професија неможе некој што знае да свири гитара и да настапува да зема пари а не плаќа данок како некој Музичар што живее БУКВАЛНО од музика .

Се согласуваме тука ,истот важи за Програмерите неможе некој што не учел ФАКС или професионално се определил да биде Програмер да има ПРЕдност да прави пари а не по професија тоа.

Секој може да биде конкуренција или подобар во пракса ама законски некој треба да се штити за доброто на јавниот ред и поредок во државата.

Без цинизам збориме за ЗАКОН сакале ние или не.
 
Член од
14 април 2006
Мислења
116
Поени од реакции
43
Мора да има ред ако сакаме да имаме квалитетни музичари а тие да живеат од оваа професија неможе некој што знае да свири гитара и да настапува да зема пари а не плаќа данок како некој Музичар што живее БУКВАЛНО од музика .

Се согласуваме тука ,истот важи за Програмерите неможе некој што не учел ФАКС или професионално се определил да биде Програмер да има ПРЕдност да прави пари а не по професија тоа.

Секој може да биде конкуренција или подобар во пракса ама законски некој треба да се штити за доброто на јавниот ред и поредок во државата.

Без цинизам збориме за ЗАКОН сакале ние или не.
Fakultetot ne e merilo za znaenje uste pomalce kaj mzicarite. Ako studiras falultet za diplomata a ne za znaenjeto togas bidi siguren deka sekoj "ulicen programer" ke bide podobar od tebe iako imam drugar koj e sovrsen programer a nema fakultet odredeni kursevi i e samouk i sigurno znae poveke od 50% od tie elektro sto imaat zavrseno i zatoa si zima i dobra plata a koga se vrabotuval nikoj ne mu pobaral diploma semo razlikata e vo toa dto pocnal od poniska skala od tie so fakultet pa gi pominal
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.522
Поени од реакции
2.340
Што мислите за нашите естрадни звезди нови,стари турбо и остала екипа.

Дали ЗАМ треба да ги притисне со Плаќање данок или издавање на лиценци .

Затоа што вака имаме музичар на секој чекор секој е пејач или пејачка.

Дигитализација на МУЗИКА ИПОД сервис 0,99евра доулоад.

Второ дали треба да имаме Критериуми кој може да се занимава со оваа работа дипломиран музичар ,гајстабајтер ,рејтинг и остали работи.

Леандро , Цитро може да кажат нешто за народната музика дали треба да се плаќа и то дебело .........................

Дали тој што е музичар би можел да се занимава и со други работи како политика ,итн............
Прво, закон има, еве го: http://www.zamp.com.mk/Nacrt Pravilnik.pdf
Е сега, кој и колку го почитува законот е друга работа.
Пример, Тони Зен и Слаткар, кога имаат настап или концерт во дискотекиве низ Македонија, знам дека со сигурно се се одвива правно регулирано. Се потпишува договор, парите се плаќаат на сметка, и се плаќа во ЗАМП за нивниот настап(локалот плаќа). (што значи си пријавуваат и данок)
Е сега, има и еден куп пејачи, познати, да не именувам сега, што свират така да кажам „на црно“, и тие не плаќаат данок, пошо земаат кеш, на рака.
И сега овде се отвора дебата, околу Заштитата на Авторските Музички Права. Бидејќи речиси 90% од пејачите во Македонија работат на „црно“, не можи до тој степен да им бидат заштитени авторските права. Оти по закон, пример, на некоја театарска представа ако свири Јас ја имам силата, треба да му се плати на Ѓоко Танески за авторски права, оти е емитувана во јавност таја песна. Е сега, која е логикава да му се плаќа на Џоко Танески, ко и самио тој на свирките кои патем се на црно, свири песни од еден куп изведувачи за кои нема платено авторски права.

За второто прашање, нема критериуми, кој сака можи да се занимава со музика.

Да надополнам: Сите кафичи и дискотеки плаќаат месечен паушал на ЗАМП за емитување на музика. Колку пари не сум сигурен, ама знам дека плаќаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom