МАКЕДОНИЈА-Холандија 06.09.2015 Недела,15:00

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 април 2013
Мислења
2.949
Поени од реакции
4.774
сериозен си?:icon_lol:
Апсолутно. Можеш и самиот да видиш каков очај ни е внатрешната линија и со Хендрикс, замисли што ќе се случуваше без него (пример Младеновски или Јаневски да ги добиваа неговите минути). По 100 поени по натпревар ќе примавме...

Разликата Хендрикс - Младеновски/Јаневски е далеку поголема од разликата Меккејлеб-Костоски (чија минутажа ќе ја земеше).

А да не зборувам што Мекејлеб од 2015 е далеку од играчот кој Меккејлеб беше во 2011.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
31.099
Поени од реакции
73.270
Мекејлеб апсолутно не е потребен на овој тим. Он не е добар дефанзивец, а во моментов е во тежок канал со никаква форма. Во моментов Хендрикс >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Бо за тимов.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
5.222
Поени од реакции
6.721
Апсолутно. Можеш и самиот да видиш каков очај ни е внатрешната линија и со Хендрикс, замисли што ќе се случуваше без него (пример Младеновски или Јаневски да ги добиваа неговите минути). По 100 поени по натпревар ќе примавме...
Бо Мекејлеб до повредата беше најдобриот guard у Европа, он е на неколку кошаркарски нивоа повисоко од сите играчи кои ги имаме у составот. За таков нема никаков еквивалент и секогаш е потребен да се има у тим.

А Хендрикс е просек, со Грција беше ужасен, а и не покажува дека е скокачот кој ни треба. Остај ги Младеновски и Јаневски, на овој состав му требаше искуство на центарската линија, со еден Чековски кој безвезе е хејтан ќе имавме подобра одбрана, и повеќе скокови.[DOUBLEPOST=1441569712][/DOUBLEPOST]
Разликата Хендрикс - Младеновски/Јаневски е далеку поголема од разликата Меккејлеб-Костоски (чија минутажа ќе ја земеше).
На Костоски никој не сметаше дека вака ќе игра, а и нормално ако постоеше ситуација Бо-Костоски-Илиевски, Владо лесно може на 2ка, а Костоски и Бо да делат минути на кец.
 
C

Castiel

Гостин
Бо Мекејлеб до повредата беше најдобриот guard у Европа, он е на неколку кошаркарски нивоа повисоко од сите играчи кои ги имаме у составот. За таков нема никаков еквивалент и секогаш е потребен да се има у тим.

А Хендрикс е просек, со Грција беше ужасен, а и не покажува дека е скокачот кој ни треба. Остај ги Младеновски и Јаневски, на овој состав му требаше искуство на центарската линија, со еден Чековски кој безвезе е хејтан ќе имавме подобра одбрана, и повеќе скокови.[DOUBLEPOST=1441569712][/DOUBLEPOST]
На Костоски никој не сметаше дека вака ќе игра, а и нормално ако постоеше ситуација Бо-Костоски-Илиевски, Владо лесно може на 2ка, а Костоски и Бо да делат минути на кец.
Само што моментално далеку по потребен ни е играч под кош како Хендрикс, него ли плеј како Бо.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.385
Поени од реакции
1.177
Малку оф топик за легендата Игор : А сега ќе ја слушнеме химната на Финска , а играме со Холандија!
Море допират моите коментари кон Србиновски и тоа како!
Која глупост е ова правиш технички фаул на 4 секунди пред крај Ах Србиновски, Србиновски!
 
Член од
5 април 2013
Мислења
2.949
Поени од реакции
4.774
Бо Мекејлеб до повредата беше најдобриот guard у Европа, он е на неколку кошаркарски нивоа повисоко од сите играчи кои ги имаме у составот. За таков нема никаков еквивалент и секогаш е потребен да се има у тим.

А Хендрикс е просек, со Грција беше ужасен, а и не покажува дека е скокачот кој ни треба. Остај ги Младеновски и Јаневски, на овој состав му требаше искуство на центарската линија, со еден Чековски кој безвезе е хејтан ќе имавме подобра одбрана, и повеќе скокови.[DOUBLEPOST=1441569712][/DOUBLEPOST]
На Костоски никој не сметаше дека вака ќе игра, а и нормално ако постоеше ситуација Бо-Костоски-Илиевски, Владо лесно може на 2ка, а Костоски и Бо да делат минути на кец.
Очигледно е излишно да коментирам ама ајде:

1. Меккејлеб никогаш не бил најдобар бек во Европа. Топ 5 да, ама најдобар не. Спанулис, Наваро, Љуљ итн секогаш биле подобри.

2. Каков бил Меккејлеб пред повредата е небитно. Битно е каков е сега.

3. Кошарката се игра во два правци. Можеше Меккејлеб и по 40 поени да дава на натпревар ако примавме по 80 поени во рекетот со 30 офанзивни скока за противникот за џабе ќе беа.

4. И најбитно, заборави ги Чековски и останатите. Тие веќе нема да играат за репрезентација. Таа опција не постои.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
5.222
Поени од реакции
6.721
Очигледно е излишно да коментирам ама ајде:

1. Меккејлеб никогаш не бил најдобар бек во Европа. Топ 5 да, ама најдобар не. Спанулис, Наваро, Љуљ итн секогаш биле подобри.
Да, од сите овие подобар гард е...
3. Кошарката се игра во два правци. Можеше Меккејлеб и по 40 поени да дава на натпревар ако примавме по 80 поени во рекетот со 30 офанзивни скока за противникот за џабе ќе беа.

4. И најбитно, заборави ги Чековски и останатите. Тие веќе нема да играат за репрезентација. Таа опција не постои.
Ако веќе го зимаш за пример Мекејлеб пред повредата, нема двоумење дека со него сме секако посилна репрезентација, он на грб ја носеше целата екипа на последното првенство со поени, асистенции и украдени.
Не ми продавајте еднодимензионалност кај Мекејлеб..

Сега со Хендрикс - потребниот играч, се решија ли проблемите со штитење на рекет и скокови?
Ние немаме висок играч кој ќе штити рекет освен Самарџиски, незнам Хендрикс која улога ја има...
 
Член од
5 април 2013
Мислења
2.949
Поени од реакции
4.774
Да, од сите овие подобар гард е...

Ако веќе го зимаш за пример Мекејлеб пред повредата, нема двоумење дека со него сме секако посилна репрезентација, он на грб ја носеше целата екипа на последното првенство со поени, асистенции и украдени Не ми продавајте еднодимензионалност кај Мекејлеб..

Сега со Хендрикс - потребниот играч, се решија ли проблемите со штитење на рекет и скокови?
Ја носеше цела екипа на грб бидејќи цела екипа беа дефанзивци. А сите резултати кои ги постигнавме беа заради добра одбрана.

Друго не гледам апсолутно никаква причина да го земам Меккејлеб пред повредата. Тој Меккејлеб не постои веќе.

Трето и најважно, ако мислиш дека ова е лошо, не можеш ни да замислиш колку полошо ќе беше без Хендрикс во однос на штитење рекет и скокови...

И за крај не знам зошто сите гледате како да се подобри нападот. Нападот ни е добар, подобар отколку во времето на Меккејлеб. Одбраната ни е катастрофа.
 

DoYouEvenPitchBro

How you doin'?
Член од
10 август 2015
Мислења
443
Поени од реакции
273
Добар е Хендрикс ама не знаеме да го искористиме,а иначе многу би биле посилни кога би играл Антиќ и би го имале на пример Гаудлок како натурализиран е тогаш би имале доста сериозен тим
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.215
Поени од реакции
53.351
Ние проблем со скокови сме имале од памтивек. И сега со Хендрикс, и без него, истото е, ни скокаат под кош ко тинејџерки на средношколска екскурзија. Очајно ни фали тип на играч како МекКејлеб, некој што знае да издрибла ебате и да направи продор до кош, а не моменталниве бекови кои освен шут од далечина, друго не умеат.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
5.222
Поени од реакции
6.721
Ние проблем со скокови сме имале од памтивек. И сега со Хендрикс, и без него, истото е, ни скокаат под кош ко тинејџерки на средношколска екскурзија. Очајно ни фали тип на играч како МекКејлеб, некој што знае да издрибла ебате и да направи продор до кош, а не моменталниве бекови кои освен шут од далечина, друго не умеат.
Очекуваат изгледа секоја утакмица да шутираме 40-50% од тројка.. Со Бо имавме реализација од контри, полуконтри, и влезови.

Сеа ни требаше реално некој поцврст играч на 4ка, кој ќе може да преземе да чува и центар.
Вакви по дифолт обезбедуваат скокови. Хендрикс е на некоја средина моментално. Со Грција дури неколку пати не презимаше после блок шутер на тројка коа се кршеше резултат.
Чековски (кој не смееме да го спомнеме) беше x10 подисциплиниран у одбрана.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
13.190
Поени од реакции
14.545
Не знам како да ви се објасни дека моментално Бо е тотална нула.да и ја сакам да се врати,алуи онај стариот Бо,не ваков никаков.Па човекот не може клуб да си најде,каде што ќе изигра на ниво.Брзината му е доста опадната,а за воња на вистината некој си шут не ни имал,како он би ни помогнал.?или гледате кошарка од првенство на првенство?
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.215
Поени од реакции
53.351
Не знам како да ви се објасни дека моментално Бо е тотална нула.да и ја сакам да се врати,алуи онај стариот Бо,не ваков никаков.Па човекот не може клуб да си најде,каде што ќе изигра на ниво.Брзината му е доста опадната,а за воња на вистината некој си шут не ни имал,како он би ни помогнал.?или гледате кошарка од првенство на првенство?
Не знам како да ви се објасни дека не се збори за Бо, него за тип на играч како него. Некој ко Љуљ, Чача, random црнец па и Богдановиќ... Што знае да направи кросовер и да ја отвори играта и одбраната на противникот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom