МАКЕДОНИЈА-Грузија 09.09 2015 Среда, 18:00

Која екипа ќе го добие мечот?

  • Македонија

    Гласови: 38 76,0%
  • Грузија

    Гласови: 12 24,0%

  • Вкупно гласачи
    50
  • Гласањето е завршено на .

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.120
Поени од реакции
84.808
Ја погледнавте класиката Психо..

Уживавте во Седум со Морган и Бред..

Ве натераа од подфорум да го сакате и фајт клаб

Уживавте и во Блек Сван ради лезбејската сцена..


Сега спремете се за најжешкиот трилер за 2015та година..M A K E Д О Н И Ј А - Г Р У З И Ј А
После неверојатниот блокбастер што крена 2милион луѓе на нозе во 2011та:Време е за продолжение...

Поексползивно...

Повозбудливо...

Со повеќе работи ставени на коцка...

Но со елементите од претходниот трилер што сите ги обожававт како...дозволени офанзивни скокови....грешки при водење...промашени зицери под кош...промашени удари за три поени.. и многу многу класики што веќе сите ги очекуваат од Македонија.


Во режија на Марјан Македонковски
STARRING

Предраг Самарџиски
as Ent

Ричард Хенрдикс


as Црнец


Владо Илиевски


as Мудриот старец

Војдан и Дамјан Стојановскиas Браќата

and featuring

Игорче Трпескиas Крис Камара за сиромашни


Special guest star

Бабатаas advisor against cutting

Македонија-Грузија 2: Electric Boogaloo
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.090
Поени од реакции
17.879
Доколку ги добиеме Грузија дефинитивно може позитивно да се оцени првенството. Колку и да се залетуваме и да бараме повеќе, едноставно кога реално ќе си го погледнеме ростерот се се сведува на тоа да успееме да ги поминеме групите и да не дозволиме да бидеме понижени од некои. Грците па и хрватите се доста поквалитетни репрезентации од нас и се освен пораз ќе беше сензација. А богами не се прави чудо со Самарџиски кој со 215 не може да забие, со Ѓуровски кому и петте минути што ги добива му се со врски и со Трајковски кој што трча надвор тројки са дава, ама на крајот само се обидува да ги дава.

Овој натпревар ни е најважен и мора максимално да се одигра истиот. Не знам како ама дефанзивните скокови мора да проработат, оти имаме примено повеќе поени на првенството од втора шанса отколку од прва. Денеска во второто полувреме тоа веќе стана трагикомично, бидејќи хрватите знаеја дека и да промашат пак ќе имаат шанса.

Очекувам од Илиевски врвна партија утре па со подршка од Војдан и Дамјан да успееме некако да ги победиме овие.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Бич плиз, за нас е успех шо успеавме да собереме гранчиња и да ги претставиме како кошаркашки репрезентативци и шо нема да им се расипе автобусот за до Загреб и назад (мада за второво не е уште сигурно) :icon_lol:
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Проблемот е што Грузија има јаки играчи на позиција 4 и 5...Тука сме најслаби.
Едини спас е шут за 3 и некои комбинации со влезови на близнаците...

Иначе дечконо Љубомир, ми изгледа на стабилен момак па јас би му дал шанса пошо Пеџа Смрека Самарџиски е катастрофа!
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.385
Поени од реакции
108.920
Иако Грузија ги загуби сите три натпревари до сега, некако имам лошо претчувство за денешниот меч. Вчера во второто полувреме против Грците проиграа, али баш онака проиграа... Првиот проблем за нас е што имаат добра центарска линија. Пачулија колку и да е смешен во НБА услови сепак е доста корисен и доста цврст во одбрана, а тоа е и повеќе од доволно за нашиот доминатор наречен Самарџиски.
Друго, Грузија е таква репрезентација што знае да влезе во транс и да погодува од кај стигне. Маркоишвили и Саникиѕе им се предводници, многу искусни и добри играчи. Мислам дека и против Грузија ќе треба да се форсира малце побрзо темпо како што тоа беше случај во првото полувреме против Хрватска. Треба максимално да се лимитираат шутевите на Трајковски, т.е. да шутира само кога е сам, а не да глуми Кевин Гарнет. И секако не би било лошо Пачулија или Саникиѕе рано да влезат во проблем со лични грешки, да им се разреди малце одбраната.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Иако Грузија ги загуби сите три натпревари до сега, некако имам лошо претчувство за денешниот меч. Вчера во второто полувреме против Грците проиграа, али баш онака проиграа... Првиот проблем за нас е што имаат добра центарска линија. Пачулија колку и да е смешен во НБА услови сепак е доста корисен и доста цврст во одбрана, а тоа е и повеќе од доволно за нашиот доминатор наречен Самарџиски.
Друго, Грузија е таква репрезентација што знае да влезе во транс и да погодува од кај стигне. Маркоишвили и Саникиѕе им се предводници, многу искусни и добри играчи. Мислам дека и против Грузија ќе треба да се форсира малце побрзо темпо како што тоа беше случај во првото полувреме против Хрватска. Треба максимално да се лимитираат шутевите на Трајковски, т.е. да шутира само кога е сам, а не да глуми Кевин Гарнет. И секако не би било лошо Пачулија или Саникиѕе рано да влезат во проблем со лични грешки, да им се разреди малце одбраната.
Само Трајковски и Хендрикс да форсираат 1 на 1 во рекет и може да ги фатиме на лични...Али ќе мора многу да отвараат по страни позиција 3 и 2, а Владо да биде малце по стабилен...Се на се мислам дека Грузија се фаворити али имаме реални шанси ако покажат добра игра нашиве!
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.385
Поени од реакции
108.920
Само Трајковски и Хендрикс да форсираат 1 на 1 во рекет и може да ги фатиме на лични...Али ќе мора многу да отвараат по страни позиција 3 и 2, а Владо да биде малце по стабилен...Се на се мислам дека Грузија се фаворити али имаме реални шанси ако покажат добра игра нашиве!
Не се Грузија фаворити, ова е 50-50 меч, можеби со мала предност кај нас ради формата. Хендрикс е играч кој не креира сам ситуација за кош бидејќи спаѓа во групата на ниски центри. Реално со 204 цм и не може нешто повеќе. Трајковски исто, неспособен е да искреира позиција за кош, само шутира ко болен. Мора да имаме добра транзиција, пред се преку Војдан, и да ги фаќаме во рана фаза додека ја немаат наместено одбраната. Во позициони напади мислам дека се подобри од нас али ајде да не зборам пред време, ќе видиме после.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.501
Поени од реакции
3.499
Ако ги контролираме скоковите поточно ако не дозволиме голем број на офанзивни ја мислам дека ќе тепаме.Шутот за три пак да биде негде околу 40 посто одлично ќе биде.Ќе се распука овој пат Костоски,а и браќата стандард ќе бидат добри.Може и за 2 од дистанца малце поише да шутираат бидејќи до сеа скоро секој шут го погодуваа(дури и Самарџиски погоди еден).На Трајковски никако не смее да му се дозволи поише од 3 шута за три да земе и тие можда му се многу.Сепак многу е битно и Грузијциве да си останат истите од претходните натпревари пошо ако се расшутираат нишо не праиме како шо им оставаме отворени шутеви на противниците.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Гледам никој не го спомена Шенгелиа, кој после првите 3 натпревари има 20 поени во просек. Се плашам дека денеска со скокот ќе стоиме уште полошо, бидејќи Пачулиа е НБА калибар и е одличен под кошевите. Знаејќи ги како играат нашиве под кош...се надевам дека Србиновски на почеток ќе нареди да се одиграат неколку напади за Пеџа против Пачулиа и некако да се стави во лични проблеми (бидејќи Пачулиа не важи нит за многу нежен играч, нити пак играч кој ги "штеди" фаулите).
Јас пак да прашам: Денеска и пораз од 1,2,3 поени разлика ќе ни биде доволен ако и утре ние, Грузија и Холандија ги загубиме мечевите?
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.219
Поени од реакции
3.218
Да така е и да загубиме до 3 разлика а утре повторно загубиме ние како и Грузијците и Холанџаните, Македонија е во 1/8 финале..
Но јас имам некое чуство дека ги добиваме и Грузија и Словенија и така 3 ќе завршиме..
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.680
Поени од реакции
5.958
Да така е и да загубиме до 3 разлика а утре повторно загубиме ние како и Грузијците и Холанџаните, Македонија е во 1/8 финале..
Но јас имам некое чуство дека ги добиваме и Грузија и Словенија и така 3 ќе завршиме..
Какво добивање и Грузијците и Словенците, нема шанси да ги добиеме. Грузијците ќе не убијат, па како играат овие високите играчи наши тоа е катастрофално, јас разбирам не се некој квалитет али такви потези што прават, на еден добар они 10 лоши прават после тоа. Хендрикс никаква улога, од него очекував далеку повеќе, а он не изигра ништо освен по некоја атрактивна банана што залепи. Ако сакаме да победиме вечер рекетот треба да го затвроат овие високите и тоа ѕид да кренат неко инаку спас нема, бар со ова што покажаа центирте наши до сега дека не се способни и против просечни играчи како на Холандија тие да се справат, вчера у прво полувреме Хрватска имаше 20+ поени од рекет.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.120
Поени од реакции
84.808
Добро е во мечов што и да изгубиме под 8 разлика може лесно да завршиме во 2рата рунда.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Добро е во мечов што и да изгубиме под 8 разлика може лесно да завршиме во 2рата рунда.
Само пораз од 1,2 или 3 поени разлика ќе не носи во следната фаза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom