Луѓе што не чуваат домашни миленичиња

  • Креатор на темата Moon Child
  • Време на започнување

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Мразам кога чуваат околу мене а камо ли јас да чувам, можеби би чувал некои канаринче или слично во иднина, ако бараат децата...Инаку куче, никад во живот, крв во очи ми се кучиња, најмногу што мразам....
Затоа не би ме чудело и да си нападнат од куче, сигурно и ги бркаш , ги маваш. Чувствуваат животните адреналин кога се плаши некој од нив или ги мрази.
И нема со прст да мрднам ако некој тепа куче и после ова му враќа:icon_lol:
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Затоа не би ме чудело и да си нападнат од куче, сигурно и ги бркаш , ги маваш. Чувствуваат животните адреналин кога се плаши некој од нив или ги мрази.
И нема со прст да мрднам ако некој тепа куче и после ова му враќа:icon_lol:
Фала Богу до сега ме немаат нападнато, ама ги мразам значи в крај. Кога ќе ми излезе на пат ми иде да го застрелам:Dа не пак да ми шета по двор, а некои и дома по гарнитури лакна им прават.:facepalm: Зборам за куче не за оние миницине со една клоца 20 м што ќе летнат.:D
 
Член од
9 август 2012
Мислења
18
Поени од реакции
13
Колку се чудни луѓето,че слушнеш некој што кажува Лажеш како куче,но кога се замислиш,зарем кучињата лажат?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Фала Богу до сега ме немаат нападнато, ама ги мразам значи в крај. Кога ќе ми излезе на пат ми иде да го застрелам:Dа не пак да ми шета по двор, а некои и дома по гарнитури лакна им прават.:facepalm: Зборам за куче не за оние миницине со една клоца 20 м што ќе летнат.:D
:facepalm:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.374
Поени од реакции
25.132
Јас не сакам да генерализирам дека луѓето кои чуваат миленичиња се подобри од оние кои не чуваат и обратно, ниту да навлегувам подетално во тоа.

Мене само крајно ми сметаат оние кои ги ставаат животните пред луѓето. А низ форумов има многу такви ликови и гледам да ги прескокнувам темите од подфорумот Животни колку што можам.
 
M

Moon Child

Гостин
Затоа не би ме чудело и да си нападнат од куче, сигурно и ги бркаш , ги маваш. Чувствуваат животните адреналин кога се плаши некој од нив или ги мрази.
И нема со прст да мрднам ако некој тепа куче и после ова му враќа:icon_lol:
Грешка си, нападнатите од кучиња не ги маваат, ниту бркаат кучињата. Мене ми е страв од нив, и поради таа причина ете, не ги сакам и неможам да се приврзам за куче, некако ми се неурачунливи, или барем јас такво мислење имам, што не значи и дека е точно (мислам за уличните претежно). Нападнатите од кучиња се плашат од нив, јас кога ќе ги видам се укопувам во место, не мрднувам да не му дадам некаков знак да ме нападне, затоа што не им го разбирам карактерот и се плашам да не направам нешто што би го навело кучето да изреагира по неговата природа. Ама сепак, немам срце да им направам нешто, да фрлам отров или било што, може некогаш во момент на афект да речам такво нешто дека ќе ги сотрам, ама неможам, пример и кога ќе видам животинче како претрчува пред кола, било да е маче или куче, мене срцето ми застанува:confused:
Вчера баш, минам по улицата и две кучиња тргнаа по мене, само си викам во памет Keep calm, keep calm, и се движев полека, не се вртев по нив, едно време убрзав и влегов кај едни комшии во двор па чекав да си заминат за да си дојдам дома :ROFLMAO: Можеби ако испаничев ќе ми направеа нешто, тек во таква ситуација како што живеам на непрометна улица незнам кој ќе ме спасува, ќе лежам на асфалт во несвест :ROFLMAO:
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Грешка си, нападнатите од кучиња не ги маваат, ниту бркаат кучињата. Мене ми е страв од нив, и поради таа причина ете, не ги сакам и неможам да се приврзам за куче, некако ми се неурачунливи, или барем јас такво мислење имам, што не значи и дека е точно (мислам за уличните претежно). Нападнатите од кучиња се плашат од нив, јас кога ќе ги видам се укопувам во место, не мрднувам да не му дадам некаков знак да ме нападне, затоа што не им го разбирам карактерот и се плашам да не направам нешто што би го навело кучето да изреагира по неговата природа. Ама сепак, немам срце да им направам нешто, да фрлам отров или било што, може некогаш во момент на афект да речам такво нешто дека ќе ги сотрам, ама неможам, пример и кога ќе видам животинче како претрчува пред кола, било да е маче или куче, мене срцето ми застанува:confused:
Вчера баш, минам по улицата и две кучиња тргнаа по мене, само си викам во памет Keep calm, keep calm, и се движев полека, не се вртев по нив, едно време убрзав и влегов кај едни комшии во двор па чекав да си заминат за да си дојдам дома :ROFLMAO: Можеби ако испаничев ќе ми направеа нешто, тек во таква ситуација како што живеам на непрометна улица незнам кој ќе ме спасува, ќе лежам на асфалт во несвест :ROFLMAO:
Исто ке сестрами да ја читам :D а види куче забегува по дворови. Има стратегии како да ги избегне малските кучиња и се тоа од уплав ја нападнаа 5-6 овчарски кучиња во катланово. Ама кога ни го донесоа доберманчето мало толку се приврза со него тоа чудо едно кога умре од старост две недели ннеможевме да ја оправиме :facepalm:. А стравот од кучиња и остана е тоа чудо да го видиш :pos:
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Исто ке сестрами да ја читам :D а види куче забегува по дворови. Има стратегии како да ги избегне малските кучиња и се тоа од уплав ја нападнаа 5-6 овчарски кучиња во катланово. Ама кога ни го донесоа доберманчето мало толку се приврза со него тоа чудо едно кога умре од старост две недели ннеможевме да ја оправиме :facepalm:. А стравот од кучиња и остана е тоа чудо да го видиш :pos:
Истиот сум и јас.Од мој кучиња,или некој др што ги чува немам страв,ама од стритерите,трчам бетер од Усеин Болт. :D
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Чувањето домашни миленичиња е избор, а не доказ за било што.
Предрасуда е дека секој што не чува или не сака домашни миленичиња е психопат.. Напротив, некогаш многумина од тие што ги обожаваат животните се психички многу понеурамнотежени од останатите. Да не ги споменувам тие што страдаат од опсесијата дека животна миија им е заштита на животните кои се домашни миленици. Наликуваат на досадните активисти за заштита на правата на хомосексуалците.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Јас еве не сум имал никакво милениче до сега и не сакам да имам. Малку проблеми имам и нему да му берам гајле да му чистам? И тоа ме прави нечовек сега? Немам ништо против тие што чуваат миленици но ме иритира кога ги гледам скопјанине кога ги шетаат кучињата низ парк, серат мочаат кај ќе стигнат, ги пуштаат да пијат од чешма кај што пијат луѓе итн.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.464
Јас мислам дека луѓето кои не чуваат домашни миленичиња, или кој не дај Боже никогаш не чувале, се бесчуствителни говеда кои треба да се истребат од лицето на Земјата.

Оние пак кои чуваат (како Хитлер на пример, кои секогаш имал куче) се морално супериорни, и се вистински луѓе.

Лесно може да се заклучи дека имањето домашно милениче е лакмусовата хартија за степенот на моралност на еден човек...

:cautious:
:pos:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Прво станување идам да си го видам кучето...бато си го викам :icon_lol: Па моите кога ќе дојдат од работа 5 минути муабет му прават, и дома спие, и влакна остава, и мочкало и какало како мало и на се се привикнаа зошто таа радост, љубов, среќа што ја пружа ај некој човек нека ми ја долови некако.

Мислам дека со оваа реченица треба да ја затвориме темава. Баш кога мислев дека не може да ескалира работава, повторно се појави мојот "немесис", кој е олицетворение на се она за кое збори џимеј во неговиот пост.

Ај едниве што мразат кучиња, 90% ги сфаќам бидејќи имале трауми како мали, како големи, биле бркани или едноставно не се доближувале до нив доволно заради било каков вроден/природен страв.

Ама овие другиве бе, кога ќе ми пишат дека "кучето предизвикува радост што човек не може да ја долови"; што по ѓаволите ќе прават кога ќе имаат бебе?

Кучето/мачето и секое друго животно внесува радост во домот, но таа радост да ја идеализираш до овој степен едноставно е неразумно и погрешно.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.922
Поени од реакции
831
Сум имал порано миленичиња но не биле ниту куче ниту мачка, сум имал зајак и папагал...за зајакот можеби бев повеќе приврзан но ми почина и од тогаш немам никакво милениче а не ми ни треба...знам дека има луѓе што многу ги сакаат ама сите знаеме дека од љубов не се живее..чувањето на милениче кошта...ветеринари, вакцини, храна и триста тракатанци...има луди луѓе што ги знам што немаат скоро за леб но имаат за мачката најубава храна а они живеат од сув леб од завчера...тоа за мене лудост а не љубов...се жалиме немаме а мачката неможе да оди од големиот стомак...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ај едниве што мразат кучиња, 90% ги сфаќам бидејќи имале трауми како мали, како големи, биле бркани или едноставно не се доближувале до нив доволно заради било каков вроден/природен страв.

Ама овие другиве бе, кога ќе ми пишат дека "кучето предизвикува радост што човек не може да ја долови"; што по ѓаволите ќе прават кога ќе имаат бебе?
Со све остало се сложувам со тебе... но овој дел од постот?!
Едните можеш да ги разбереш (разбирливо е зашто) а другите? Зашо да не би можела да ја разберам комшиката која има 60 и кусур години, која нема никој на светов, освен нејзините кучки и мачки? Логично е дека ќе ја идеализира нивната љубов, нели. Просто и едноставно. И малку ме збуни твојата компарација на животни со деца... па макар и кога станува збор за чувства. Доста контрадикторно од твоја страна.;)

Гледам темава отишла у курац. Од крајности во крајности.

Не ми пречат луѓето кои што не чуваат животни, а уште помалку тие што не сакаат животни. Не можам да им наметнам да ги сакаат, нит пак да ги чуваат. Ми пречат тие што ги малтретираат и се изживуваат со истите. И тоа премногу. Најтрагично е, што најголемиот дел од нив се класифицираат во љубители...+ тоа што ми пречи е безделничари, кои, како врвам со песов мора да ми изедат бурек во стилот на - абе фрли таму тоа стока, испушти го негде, куче за дома ли било... како можеш да го чуваш, смрди, грдо е, валкано е... и да не редам, што све не ми изнакажале... е тој тип на луѓе....:mad: Среќа, се научив бар нив да ги игнорирам:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom