Луѓе со јакни на +40°C

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Тие немаат гајле... Иако изгледа ко да се навиткани ко сарми, тоа е мн. лесен и пријатен материјал. Тоа ти е исто ко овие што се номади во Африка или Близок исток. Се изложуваат на топло за да можат подоцна полесно да го поднесат. Истите ќе ги видиш како пијат и топол чај у лето.
На крај крајва и да им текне по фармерче да си излезат ќе јадат шамар од мажине нивни :LOL:
Ама сум видел и со подебели палта од оние шушкавец или како и да се викаат. Крупни (да не речам дебели) се клатат како пингвини замиририсани на пот.

Исто албанците мажи стари луѓе обожаваат да носат преку ден на топлово одело, палто кошула и панталони иако не одат на некоја свечена прослава. Дури и до пазар да отиде одело ќе облече.

Не сакам да бидам погрошно сфатен, што значи не сум против религија, вера, националност и што и да е. Добро за некој работи се разбирливи како топол чај но некако не ми се разбирливо на топлово премногу облечени.

Еве јас во лето се туширам со потопла вода за кога ќе излезам надвор подобро да го поднесам топлото некој половина и повеќе час.
 
Последно уредено:

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.055
Поени од реакции
12.533
Нема доволно место во болницана во Бардовци затоа гледаш луѓе со јакни на 40 степени.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Нема доволно место во болницана во Бардовци затоа гледаш луѓе со јакни на 40 степени.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Eпа ако нема таму место тогаш алтернатива се Демир Хисар и Миравци...
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Нема доволно место во болницана во Бардовци затоа гледаш луѓе со јакни на 40 степени.
Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Пред неколку недели се враќам накај 23:30h дома и таман да паркирам колата пред зграда што да видам... Една будала(накај 20-тина год) си седнал на сред улица до тротоар. Прво ко прво надвор беше ЃОН темница, а и покрај тоа го гледаш болекол чизми, тренерки, блуза и капче(бини) а надвор од толку што беше жешко гумите од колите се топеа. Ваљда беше некое наркоманиште, пошо рацете му беа шарени и бел беше ко Каспер.
Ај барем носеше маска(поштева братот протоколи), за тоа ќе му дадам по некое поенче.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Живееме у демократија, секој може да носи што сака.
Да, дедо ми на 90 год. го памтам си носеше ѕиври, дебел волнен џемпер плус елек и зиме и лете и тврдеше дека му студи ... да дури и на +40 степени во јули и август ... сигурно беше поради староста, слаба циркулација, болести...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Дали сте заприметиле по некој човек овие денови што се шета со јакна на овие високи температури? И тоа во периодот од 12.00 - 16.00 часот...

Што е работава со тие луѓе дали крвта слабо им циркулира или немаат календар дома им?

Дали се будали или ненормални?
Заптија по се изгледа си од Охридов.И јас имам приметено некоку ликој наоблечени како да се спремет за експедиција на Антартик.Стварно е чудно на овие џештини.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Заптија по се изгледа си од Охридов.И јас имам приметено некоку ликој наоблечени како да се спремет за експедиција на Антартик.Стварно е чудно на овие џештини.
Па од Охридов сум да...

Па поубо тој типот 2-3 пати што се шеташе скроз гол во Охридов (што пие ракија пазарска брзосмртка), него да се шеташ со јакна...
 

вован1

http://1917.gq/jy/jyindex.htm
Член од
10 декември 2017
Мислења
150
Поени од реакции
247
Не знам, во Ташкент на 70 °, никој не носи палто)
noroga.jpg

(Ташкент - 9 часот наутро /
Автобуските постојки во Ташкент секогаш ја покажуваат точната температура.)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Ехеј последниве неколку години и обратни ги има.

Јас неколку пати имам заприметено некои луѓе во снежни услови да се шетаат по маица.

Што ќе беше последниве години со луѓево??? Од што така се пореметија???
Кај мене се дешава слично. Не баш на маица, али маица со тренерки на +3-4 степени немам мака. Ми се има дешавано на -2 или -3 степени со зимна јакна кога пешачам да се испотам. Да се наоблечам многу само во строго екстремно ниски температури, од -7-8 па надолу.

Мозокот не ми процесуира жешки температури, имам огромен проблем со температури над 30. Една и од главните причини поради кои се иселив од Македонија е ова. Идеална температура ми е +10-12 степени, на маица и куси панталони немам гајле.
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
233
Поени од реакции
369
За некоја недела кога ке ви стигнат авганистанциве насловот ке биде: Луѓе со кратки на +40?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Letno vreme temperaturite znaat da padnat i na dvaeset stepeni (kako vo prolet) prema toa sekako deka postojat i takvi denovi koga ke podzaladi zavrne i sl. iako e leto da nosam bluza po dolgi rakavi iako e juni juli avgust no da bideme realni na temperaturi nad 30 stepeni veke e nepodnoslivo da se nosat dolgi rakavi.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
За некоја недела кога ке ви стигнат авганистанциве насловот ке биде: Луѓе со кратки на +40?
За некоја недела кога ќе ни стигнат Авганистанциве актуелност ќе биде: „Рекорден број на заболени од COVID во еден ден и рекорден број на починати“...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom