Лошата економска политика - Каде не` води?

  • Креатор на темата marsovka
  • Време на започнување
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
прашањето на темава е :
Лошата економска политика - Каде не` води?

со лошата економска политика на владата патот не води во ММФ по кредити и задолжување на народот во недоглед...
до членовите на форумов,, да се воздржат од премногу плукање....
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
индикатор -доказ
Намалување на кредитниот рејтинг на државава
Одбивање кредит од ММФ кој го нуди со далеку пониска камата од 2 %
Зголемување на трговскиот дефицит во рекордни размери , поради кое ни се заканува девалвација
Уствари треба ли да повторувам?
Читни овде:

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=36805
Можда никола поповски не бил Фантастичен ама сигурно не ја задолжувал државава уште повеќе со рекордно високи камати :)
Вака како лаик
- Намалување на кредитен рејтинг има секаде (економска криза)
US May Lose Its 'AAA' Rating
The United States may be on course to lose its 'AAA' rating due to the large amount of debt it has accumulated, according to Martin Hennecke, senior manager of private clients at Tyche.
"The U.S. might really have to look at a default on the bankruptcy reorganization of the present financial system" and the bankruptcy of the government is not out of the realm of possibility, Hennecke said.
"In the United States there is already a funding crisis, and they will have to sell a lot more bonds next year to fund the bailout packages that have already been signed off," Hennecke told CNBC.
http://www.cnbc.com/id/27641538/

Britain's AAA credit rating threatened by scale of bank bail-out
Britain could be stripped of its prized AAA credit rating as a result of the Government's latest bank bail-out, potentially jeopardising any economic recovery, according to rating agency Standard & Poor's.
http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/banksandfinance/4681167/Britains-credit-rating-threatened-by-scale-of-bank-bail-out-warns-SandP.html


- Трговски дефицит. Сме имале ли некогаш суфицит? Што се произведува во Македонија, па да не увезуваме? Нафта, струја, компјутерски делови, автомобили?
Плус како што гледам Американците имале добар дефицит од 1991 до 2005, па не беа во криза...



- Тоа за девалвација се согласувам, воопшто не ни е потребна, ама нели за тоа одлучува Народна Банка? Нели и Владата и НБ велат дека нема да има девалвација?


Не велам дека ни е добро (како е можно со 35% невработеност и 250ЕУР просечна плата), ама еве јас со 10 години на работа, не сум почувствувал дека пред 10 години, 7 години, 5 години, 3 години, 1 година ми било многу полошо, но ни ниту многу подобро од сега. Така да дал' Никола Поповски, дал' Трајко Славевски - тоа ми се само ликови кои ми говорат на телевизија и од кои не сум видел многу аир. Ама па затоа не застанувам зад едниот или другиот - демек тој бил фантастичен, тој бил никаков :toe:

My 5 cents.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom