Лоцирање на вени

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Јаневски, 11 јануари 2015.

 1. Јаневски

  Јаневски

  Член од:
  1 јануари 2010
  Мислења:
  1.576
  Допаѓања:
  897
  Извор: http://kajgana.com/veni-najdeno
  ----
  Вени, најдено
  9. јануари 2015 - 11:49 | Д.Л.

  Научниците открија начин медицинските лица да ги пронајдат вашите вени без да ве збрцаат 5-6 пати додека дојдат до вистинското место.

  [​IMG]

  Крводарителската служба на австралискиот Црвен Крст почна да користи уред со инфрацрвено светло кој ги лоцира вените со цел да се намали стравот кај крводарителите, посебно младите, за тие да донираат повторно.

  Уредот кој прави визуелизација на вените функционира така што инфрацрвениот светлосен извор се појавува преку природно деоксигенизираниот хемоглобин во телото. Деоксигенизираниот хемоглобин го апсорбира ова светло, па вените се покажуваат светејќи во зелена боја.


  ----

  Сметам дека направава ќе биде прилично корисна во медицината.
   
  Последно уредено: 11 јануари 2015
  На Darling, Acid, blue ladybug и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. KembaW

  KembaW

  Член од:
  14 декември 2013
  Мислења:
  3.999
  Допаѓања:
  10.731
  Кај нас игли немаат,со шестар не бодат.Научна фантастика е ова за нас
   
  На krkac, blue ladybug, staycalm и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. budaletinka_r

  budaletinka_r

  Член од:
  7 октомври 2011
  Мислења:
  9.360
  Допаѓања:
  11.720
  Ај ваљда кога ке давам по 100ти пат ке го има ова , а до тогаш , минско поле вените:icon_lol:
   
  На mickey mouse му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Prince

  Prince PsyTrance, Musica Psychedelica

  Член од:
  22 јуни 2007
  Мислења:
  1.107
  Допаѓања:
  2.970
  Викни џанкер(хорсаш) и одма ќе ги лоцират сите вени. :D
   
  На dragonsky му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.436
  Се надевам дека ова ќе дојде и кај нас и дека ова не е штетно. Само и ова да го користат, тој што нема фат за боцкање пак раката модра ќе ти ја направи.
  :)
   
 6. kviki

  kviki

  Член од:
  14 јуни 2008
  Мислења:
  1.369
  Допаѓања:
  1.069
  Ау па вие супер сте штом со шестар ве брцаат. Кај нас у село сме помизерни, со бормашина не бушат. Више не одам крв да давам, ептен лошо. Незнам што ќе биде кога бормашината ќе се расипе. Изгледа сестрава ќе користи хилта .

  Бонус:

   
  Последно уредено: 11 јануари 2015
  На GordonGoldader и Curious им се допаѓа ова.
 7. The Love Doctor

  The Love Doctor Необичен љубовен доктор

  Член од:
  11 јануари 2015
  Мислења:
  956
  Допаѓања:
  1.289
  Можам да замислам колку се само радосни од овој изум тие што се пуцаат со игла и со хероинче

  This invention is a junkies dream lol
   
 8. Преку кој сателит ги лоцират вените?
  Мене не ми е јасно..
   
 9. Љубовен Каскадер

  Љубовен Каскадер fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.326
  Допаѓања:
  6.160
  Јас досега не сум имал ваков проблем. Ниту порано кога праев крвна слика во државна, ниту сега кога правам во Авицена или Адриалаб.
   
 10. Staeseng

  Staeseng

  Член од:
  21 јуни 2018
  Мислења:
  238
  Допаѓања:
  90
  Вистина е дека за некои видови испитувања треба упат од доктор?
   
 11. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.291
  Допаѓања:
  1.963
  Ова додека стигне кај нас. ќе поминат уште 10 години.

  Иначе Авицена изгледа ги имаат подновено иглите и кога те боцкаат дури и не осеќаш дека те боцнале. Најверојатно земале многу потенка игла од таа што ја имаа.
  А на клиника или во 8 Септември 10 дупки по рацете ти прават дур ти извадат крв. Најлошо вадат крв баш таму. А Авицена се најдобри сега за сега.
   
 12. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.300
  Допаѓања:
  8.572
  Сеа ако имаш лоши вени не е до нив. Добра вена одма се погаѓа.
   
  На Staeseng му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.291
  Допаѓања:
  1.963
  Ако имав лоши вени и во Авицена ќе имав проблем.
   
 14. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.300
  Допаѓања:
  8.572
  Ја имам вадено крв у 8ми септември неколку пати и не сум имал проблем, ни во било кое друго место. Проблем имаат со луѓе со лоша васкуларност или со прекумерна тежина што не им се гледаат вените
   
 15. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.291
  Допаѓања:
  1.963
  Супер ми се вените на мене. Во Адриа Лаб исто така вадев и одма ми најдоа вена. Не е до вените туку до стручноста на тој што вади крв и до иглите.
   

Сподели преку: