Лондон - работа, живот, авантура

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
Viza za 2 godini tesko davaat i obicno dolgite vizi gi davaat na lugje koi imaat familija ovdeka.

Koga se aplicira se bira za kolku vreme ja sakas ali treba da pazite sto birate bidejki nema pari vrakjanje dokolku ve odbijat.

Ako za prva viza odberis 2 godini, garant ke te odbijat bidejki ke im bide sumljivo. Obicno apliciras za 6 mesecna ednas ili dva pati i posle toa za dolgogodisna. Na ovaj nacin gledaat deka si postuval rokovi i ti odobruvaat na podolg period.

Za onie sto sakaat da rabotat tuka i imaat barani kvalifikacii a nemaat rabotna viza. Vadete 6 mesecna turisticka, dojdete ovdeka i odete na intervjua u firmi koi mozat da vi bidat sponsor za visa ( celosna lista od firmi na linkov: https://www.gov.uk/government/publications/register-of-licensed-sponsors-workers ).
Ako ste uspesni na intervju, ke si se vratite doma i ke aplicirate za rabotna viza, ocigledno firmata ke vi pomogne okolu ova.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.571
Поени од реакции
27.205
Член од
25 март 2019
Мислења
56
Поени од реакции
209
Трошоците за апликација не се истите со крајните трошоци, затоа прашувам искуство од некој што скоро вадел.

Другарка пред 3 години вадеше 6 месечна виза, и плати 187 евра, што е скоро дупло од евтините 95 фунти тука. Дали и сега е 187 или повеќе, тоа ми е прашањето.
Разликата се должи на тоа што агенцијата во Соравија наплаќа провизија за услугата. Последно кога аплицирав за туристичка пред околу 3 години беше 60тина фунти, ама не би ме чудело да е поскапено.

За двегодишна виза мој совет е да не ризикуваш, многу мали се шансите да добиеш, само ќе ти пропаднат парите за џабе. Мене за шестмесечна два пати ме одбиваа без некоја конкретна причина, зависи и на која нога е станат тој што одлучува за апликацијата. :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
14.891
Поени од реакции
24.665
Разликата се должи на тоа што агенцијата во Соравија наплаќа провизија за услугата. Последно кога аплицирав за туристичка пред околу 3 години беше 60тина фунти, ама не би ме чудело да е поскапено.

За двегодишна виза мој совет е да не ризикуваш, многу мали се шансите да добиеш, само ќе ти пропаднат парите за џабе. Мене за шестмесечна два пати ме одбиваа без некоја конкретна причина, зависи и на која нога е станат тој што одлучува за апликацијата. :D
Знаеле дека одиш таму да им ја украдеш работата на сиротите поштени и наивни лондонски деца! :D
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.035
Поени од реакции
2.766
Разликата се должи на тоа што агенцијата во Соравија наплаќа провизија за услугата. Последно кога аплицирав за туристичка пред околу 3 години беше 60тина фунти, ама не би ме чудело да е поскапено.

За двегодишна виза мој совет е да не ризикуваш, многу мали се шансите да добиеш, само ќе ти пропаднат парите за џабе. Мене за шестмесечна два пати ме одбиваа без некоја конкретна причина, зависи и на која нога е станат тој што одлучува за апликацијата. :D
А како би можел да си ги зголемам шансите за да ми одобрат? Имот/приходи, состојба на сметка, претходни патувања, неосудуваност...? Еве, нека е и за 6 месеци.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
56
Поени од реакции
209
А како би можел да си ги зголемам шансите за да ми одобрат? Имот/приходи, состојба на сметка, претходни патувања, неосудуваност...? Еве, нека е и за 6 месеци.
Нема правила, на тебе оставаат да ги увериш дека нема да ја злоупотребиш визата. Ако имаш некој во УК што би ти пратил гарантно писмо, тоа доста помага. Инаку имот, висина на приходи, заштеда, брачна состојба, се' тоа гледаат. Ама на крај пак зависи од тоа кој ќе ти ја гледа апликацијата. Не би знаела конкретно да ти кажам што може да ти ги зголеми шансите, пошто мене туристичка никогаш не ми одобрија. А знам луѓе кои помалку документи од мене поднеле, и тоа горе-долу истиот период, и без проблем добиле виза.

@Inglourious Basterd кога веќе си на темава, биди од корист, сподели твое искуство.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.035
Поени од реакции
2.766
Ми се иде искрено фудбал да гледам, затоа би вадел виза. Така да бидеjќи ми е поврзано со конкретни натпревари, битно ми е да ми ја одобрат, кога би планирал да одам. Не би одел било кога колку само да се рече. Затоа сакам унапред да испланирам. А зошто даваат толку тешко? Дека многу луѓе остануваат ли? Зошто не ги депортираат/затворат тие што злоупотребуваат, а не "казнуваат" нас што сакаме да шетнеме пример?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
Разликата се должи на тоа што агенцијата во Соравија наплаќа провизија за услугата. Последно кога аплицирав за туристичка пред околу 3 години беше 60тина фунти, ама не би ме чудело да е поскапено.

За двегодишна виза мој совет е да не ризикуваш, многу мали се шансите да добиеш, само ќе ти пропаднат парите за џабе. Мене за шестмесечна два пати ме одбиваа без некоја конкретна причина, зависи и на која нога е станат тој што одлучува за апликацијата. :D
Mene mi izgleda ko da nemas dostaveno nekoj dokument, ili pa ima nesto drugo radi koe ne ti dale viza, u smisol na niski primanja, nedovolno pari na smetka itn.

Primerov ne e za tvojot slucaj ali primer u mk zima nekoj 350evra plata i ima 1000evra ustedeni na smetka i bara 6 mesecna viza bez garantno pismo od nekoj vo Anglija. Nema teoretski sansi da odobrat bidejki ke nema dovolno sredstva da se izdrzuva vo Anglija 6 meseci.
Ako e bez garantno pismo treba mnogu pari da imas. Ako e so garantno pismo ke ti daat i bez pari da imas.
 
Член од
25 март 2019
Мислења
56
Поени од реакции
209
Mene mi izgleda ko da nemas dostaveno nekoj dokument, ili pa ima nesto drugo radi koe ne ti dale viza, u smisol na niski primanja, nedovolno pari na smetka itn.

Primerov ne e za tvojot slucaj ali primer u mk zima nekoj 350evra plata i ima 1000evra ustedeni na smetka i bara 6 mesecna viza bez garantno pismo od nekoj vo Anglija. Nema teoretski sansi da odobrat bidejki ke nema dovolno sredstva da se izdrzuva vo Anglija 6 meseci.
Ako e bez garantno pismo treba mnogu pari da imas. Ako e so garantno pismo ke ti daat i bez pari da imas.
Напротив, сите документи ги имав доставено, со одлични примања и заштеда. Првиот пат образложението беше дека немам доволно силни економски, социјални и фамилијарни врски со Македонија и дека не се убедени дека ќе се вратам по истекот на визата. Вториот не се сеќавам како точно беше формулирано, ама беше некоја глупост во стилот дека немаат доказ за потеклото на парите. Имав доставено потврда од работодавец со висина на плата, како и извод од сметка за последни 6 месеци, преведени на англиски. А нема ни право на приговор, па парите ми пропаднаа. Ама тогаш и очекував дека ќе ме одбијат пошто еднаш кога ќе те одбијат, после е потешко да добиеш.

Сега заради тие одбиени апликации секое влегување во УК ме флагира системот и ме гњават по пола саат од имиграционо, иако сум резидент.

Инаку, знам за случај со подпросечна плата и околу 1000 евра на сметка што доби виза без гарантно писмо. Не очекуваат да имаш доволно за да се издржуваш 6 месеци, туку само толку колку што ќе наведеш дека ќе трае патувањето. Особата мислам 3-4 дена имаше пишано во апликацијата. Ама да, во повеќето случаи, би одбиле за недоволна заштеда.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
14.891
Поени од реакции
24.665
@Inglourious Basterd кога веќе си на темава, биди од корист, сподели твое искуство.
Фино искуство, аплицирав со имотен лист, некаков документ од банка во кој банката кажува со колку пари располагам и изјава од работодавец за плата и договор. На глупавите прашања во апликацијата давав уште поглупи одговори (што ќе правиш: ќе разгледувам, каде ќе престојуваш: во хотел), и ми ја одобрија визата без проблем.

Единствено грдо е што се чекаше 10тина дена.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво, има ли некоја група на facebook со помлади лица Мк во Лондон за дружба? Знам за групата Македонци во Англија ама таму повеќето се постари луѓе, многу ретко некој од 18 до 20 години
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.074
Поени од реакции
1.707
Здраво, има ли некоја група на facebook со помлади лица Мк во Лондон за дружба? Знам за групата Македонци во Англија ама таму повеќето се постари луѓе, многу ретко некој од 18 до 20 години
Одејки според твојот профил тука, и ти имаш 37. Што ќе ти е да се дружиш со деца од 18 години?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
Здраво, има ли некоја група на facebook со помлади лица Мк во Лондон за дружба? Знам за групата Македонци во Англија ама таму повеќето се постари луѓе, многу ретко некој од 18 до 20 години
Tie "postarite" imaat deca na taa vozrast isto ko i vie, pod pretpostavka deka za decata prasuvas.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
26
Поени од реакции
52
Дали знаете како е за медицински лица за работа во Англија, поточно за доктори?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom