Лондон - работа, живот, авантура

Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Англија веќе не ја бива за со БГ пасош. Можеш сезонски јагоди да береш само, ама тоа можеш и со МК пасош. Пробај Ирска.
Posle nova godina ke imalo olesnuvanje za vizi za rabota posto mnogu rabotnici mu falat pa ostanuva da vidime
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.881
Поени од реакции
21.682
Posle nova godina ke imalo olesnuvanje za vizi za rabota posto mnogu rabotnici mu falat pa ostanuva da vidime

sampion si... iskreno ti posakuvam sreka i da uspees seedno dali vo anglija ili svedska.

ako biram jas sekogas bi go odbral london. daleku poveke priliki ima tamu nego cela svedska zaedno. ke se snajdes polesno mada e i dosta poskapo. hranava im e polosa ne deka svedska ima bog zmae sto ali bar imaat posveza ama za se drugo anglija pogotovo london e bolje.

za viza osven ako nemas barana struka tesko, nema da imas bog znae kakva prednost so bg pasos. stom se otvorat granici za UK trgaat miljon kenguri, kiwi i cape brits od koloniite. ubavo ke bese da si sega tamu, ke mozese da iskoristis prilika da fatis podobra rabota ili pokacuvanje na plata.
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
27
Поени од реакции
53
Kolku e vo London 1 hamburger, 1 koka kola, 1 kg jabolki, 1 kafe espresso da receme, benzin 1 litro i struja i voda doma i rata za kirija na primer ako ziveam, eve ne u centarot, na 5-7 km od centarot?

Ako znae nekoj neka kaze tuka, neka spodeli.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Kolku e vo London 1 hamburger, 1 koka kola, 1 kg jabolki, 1 kafe espresso da receme, benzin 1 litro i struja i voda doma i rata za kirija na primer ako ziveam, eve ne u centarot, na 5-7 km od centarot?

Ako znae nekoj neka kaze tuka, neka spodeli.
Се е по една фунта. Бензин нема сега, ако живееш на 5км од центар не ти треба кола, имаш градски превоз.
5-7км од центар е сеуште центар.
Кирија зависи како сакаш да живееш
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
27
Поени од реакции
53
Се е по една фунта. Бензин нема сега, ако живееш на 5км од центар не ти треба кола, имаш градски превоз.
5-7км од центар е сеуште центар.
Кирија зависи како сакаш да живееш
7 km ushte centar? Golem grad toa bilo be, nek si ibe mater :D Pa posle kolku km ke izlezam od centar?
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
7 km ushte centar? Golem grad toa bilo be, nek si ibe mater :D Pa posle kolku km ke izlezam od centar?
Зависи во која населба живееш.
Ако делиш стан со цимери, од 500 до 900 фунти на месец за стан. Ако сакаш курназ сам да живееш, 1200 со сметки на 15км од центар, плус 200 месечно за превоз. Во центар, еднособен стан со сметки е 1600+
Ако сакаш со кола во центар, спремај уште 1000ка месечно за влез во 1ва зона плус паркинг, дали и тие ќе ти стигнат.
Сметките ти се плус минус 300 на месец, за вода, струја, кансел такс, интернет и плин за греење.
Платата, кој колку што го бива.
Се на се, центар е само за милионери
 
Член од
8 октомври 2021
Мислења
27
Поени од реакции
53
Зависи во која населба живееш.
Ако делиш стан со цимери, од 500 до 900 фунти на месец за стан. Ако сакаш курназ сам да живееш, 1200 со сметки на 15км од центар, плус 200 месечно за превоз. Во центар, еднособен стан со сметки е 1600+
Ако сакаш со кола во центар, спремај уште 1000ка месечно за влез во 1ва зона плус паркинг, дали и тие ќе ти стигнат.
Сметките ти се плус минус 300 на месец, за вода, струја, кансел такс, интернет и плин за греење.
Платата, кој колку што го бива.
Се на се, центар е само за милионери
Pa moze ja sum milioner be. :D

Znaci 1800 funti za stan vo centar. 1000 za kola. Eve 3000 funti da zaokruizme se na se.

I koi se profesiite so nosat 3000 funti plata mesecno? Profesiite vo London koi nosat 3K funti mesecno. Znam deka fudbaleri zarabotuvaat po 300.000 funti nedelno, ama mene me zanima 3k mesecno.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Pa moze ja sum milioner be. :D

Znaci 1800 funti za stan vo centar. 1000 za kola. Eve 3000 funti da zaokruizme se na se.

I koi se profesiite so nosat 3000 funti plata mesecno? Profesiite vo London koi nosat 3K funti mesecno. Znam deka fudbaleri zarabotuvaat po 300.000 funti nedelno, ama mene me zanima 3k mesecno.
Чекај, чекај.
100ка за најновото ајфонче, 500 за кафе и јадење дома и на работа, 300 на месец за облека, 200 за хигиена и чистачка, 1000ката беше само за влез во прва зона и паркинг, имаш и осигурување да платиш плус бензин, плус дали ќе ја земеш колата во кеш или ќе си плаќаш месечно рата.

Секоја работа плаќа 3000, ама пред даноци.
За после даноци, си има на интернет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom