Лондон - работа, живот, авантура

Член од
20 февруари 2019
Мислења
35
Поени од реакции
15
Se izvinuvam sto sum von. Temava .... Dali nekoj znae kade se naoga restoranot Vardar vo london i koj go drzi i drzese mislam deka e zatvoren sega
Vardar ne e vo London, Littlehampton e mestoto stotina km od London, go drzat makedonci i raboti seuste, organizira zivi svirki, zabavi, druzbi itn.
Ti zede bg pasos i zmaina London?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.344
Поени од реакции
1.210
Vardar ne e vo London, Littlehampton e mestoto stotina km od London, go drzat makedonci i raboti seuste, organizira zivi svirki, zabavi, druzbi itn.
Ti zede bg pasos i zmaina London?
Imase drug restoran Vardar vo Acton, London ali ne raboti vekje nekolku godini. Razlicni gazdi od toj vo Littlehampton bea. Imav prilika 2 pati da jadam tamu i super bese hranata ali go zatvorija.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.515
Поени од реакции
112
како е со рестрикциите сега ?
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
77
Поени од реакции
218
На 1 јануари 2021 стапи на сила новиот визен режим за влез во О. Кралство на граѓани од ЕУ.

Граѓаните на ЕУ сега ќе можат да престојуваат во ОК не подолго од 6 месеци и само за туризам, конференции или курсеви, но не и да живеат постојано, да работат или да имаат пристап до јавни фондови. За ова, потребно е аплицирање за виза https://www.gov.uk/browse/visas-immigration

Од 1 октомври 2021, влезот во ОК ќе биде само со валиден пасош. Влез со валидна лична карта е можен само за лица со регулиран settled или pre-settled статус, до 31 декември 2025.
 
Последно уредено:
Член од
24 декември 2017
Мислења
77
Поени од реакции
107
На 1 јануари 2021 стапи на сила новиот визен режим за влез во О. Кралство на граѓани од ЕУ.

Граѓаните на ЕУ сега ќе можат да престојуваат во ОК не подолго од 6 месеци и само за туризам, конференции или курсеви, но не и да живеат постојано, да работат или да имаат пристап до јавни фондови. За ова, потребно е аплицирање за виза https://www.gov.uk/browse/visas-immigration

Од 1 октомври 2021, влезот во ОК ќе биде само со валиден пасош. Влез со валидна лична карта е можен само за лица со регулиран settled или pre-settled статус, до 31 декември 2025.
Ако имаш понуда за работа и збориш англиски плус плата на 21.000 фунти годишно ќе може да живееш и работиш со еу пасош
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.344
Поени од реакции
1.210
Ако имаш понуда за работа и збориш англиски плус плата на 21.000 фунти годишно ќе може да живееш и работиш со еу пасош
Nema vrska. Na site ke im treba rabotna viza, za viza treba firmata da mu e sponzor i da e odobrena od home office. Treba da imas ponuda od plata od 25600 ili zavisno od strukata i momentalna ponuda za taa struka. Primer ako tebe firmata ti ponude 27000 a na taa rabotna pozicija site zimaat 35000 ondak ne ti davaat viza.
Imas opcija za viza so pomala plata ali toa e obicno za jagotki da beris na farma.
Druga rabota e sho pogolem broj od firmire nema da apliciraat za sponzori da vidat budejki gi kosta pari i vreme, i ke apliciraat samo dokolku epten ne najdat kadar tuka.
So drugi zborovi za site so eu pasos ke bide isto ko tie so mk pasos.
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
77
Поени од реакции
107
Nema vrska. Na site ke im treba rabotna viza, za viza treba firmata da mu e sponzor i da e odobrena od home office. Treba da imas ponuda od plata od 25600 ili zavisno od strukata i momentalna ponuda za taa struka. Primer ako tebe firmata ti ponude 27000 a na taa rabotna pozicija site zimaat 35000 ondak ne ti davaat viza.
Imas opcija za viza so pomala plata ali toa e obicno za jagotki da beris na farma.
Druga rabota e sho pogolem broj od firmire nema da apliciraat za sponzori da vidat budejki gi kosta pari i vreme, i ke apliciraat samo dokolku epten ne najdat kadar tuka.
So drugi zborovi za site so eu pasos ke bide isto ko tie so mk pasos.
нормално дека нема да биде исто како порано ама нема да биде толку тешко а со лимитот за платите мислам дека го намалија затоашто и самите знаат дека ќе им фали работна сила.
"Taking an overview of the brexit deal, otherwise known as the UK EU trade and co-operation agreement, and it is clear that Boris Johnson has given the EU everything that they wanted, as was inevitable if he wanted a deal. It means that many UK based employers would prefer to hire EU workers, over UK workers, because they have more rights and freedoms to travel around Europe now. It is also a deal that gives the EU what it wants on the important trade in goods, and does nothing for the trade in services, which is what's important to the UK."
Ќе видиме како ќе биде нека пројде ова коронава :ајнапиво:
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.344
Поени од реакции
1.210
нормално дека нема да биде исто како порано ама нема да биде толку тешко а со лимитот за платите мислам дека го намалија затоашто и самите знаат дека ќе им фали работна сила.
"Taking an overview of the brexit deal, otherwise known as the UK EU trade and co-operation agreement, and it is clear that Boris Johnson has given the EU everything that they wanted, as was inevitable if he wanted a deal. It means that many UK based employers would prefer to hire EU workers, over UK workers, because they have more rights and freedoms to travel around Europe now. It is also a deal that gives the EU what it wants on the important trade in goods, and does nothing for the trade in services, which is what's important to the UK."
Ќе видиме како ќе биде нека пројде ова коронава :ајнапиво:
Limitot e namalen samo za onie struki kaj sto fali kadar i za nisko plateni rabotni mesta ko na farma, bidejki za tamu stalno treba sezonski rabotnici.

 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.517
Поени од реакции
2.311
@galaxys што е со барањето за познавање на јазик? Што треба Сертификат за Б левел, ИЕЛТС, тест на лице место ?
Нели ако добијам понуда за стручна работа за некоја дефицитарна позција веќе ќе имам поминато неколку рунди на интервјуа меѓу кои и технички интервјуа, нели е тоа доказ за доволно ниво на англиски?
Пред 2 години одбив понуда за во Саутемптон и ја избрав Холандија ама еве сеа се предомислувам. Во Холандија си работам на англиски ама неам некој сертификат за знаење на јазик..
Дали има некое инфо за тоа ако јас добијам некоја од визите за работа дали женами ќе може да дојде на некој начин како со partnership виза за неа?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.344
Поени од реакции
1.210
@galaxys што е со барањето за познавање на јазик? Што треба Сертификат за Б левел, ИЕЛТС, тест на лице место ?
Нели ако добијам понуда за стручна работа за некоја дефицитарна позција веќе ќе имам поминато неколку рунди на интервјуа меѓу кои и технички интервјуа, нели е тоа доказ за доволно ниво на англиски?
Пред 2 години одбив понуда за во Саутемптон и ја избрав Холандија ама еве сеа се предомислувам. Во Холандија си работам на англиски ама неам некој сертификат за знаење на јазик..
Дали има некое инфо за тоа ако јас добијам некоја од визите за работа дали женами ќе може да дојде на некој начин како со partnership виза за неа?
Treba B1 sertifikat za citanje, pisuvanje,zboruvanje,razbiranje angliski od ovlasten test centar od home office. Isklucok na ova e ako doagjas od zemja kade se zboruva angliski(primer amerika, avstralija..) , ili ako imas zavrseno fakultet u Anglija i imas diploma.
Duri i da zboruvas perfektno angliski, bez oficijalen dokument koj e priznat od Home office ne mozes da apliciras.
Ja sum 10 godini vo Anglija, imam zavrseno level 6 Diploma u Anglija koja ja ucev na angliski ali ne e od koledz ili univerzitet, i pak morav da si platam £150 za 5 minuti da zboram so nekoj za da mi dadat sertifikat bidejki mi trebase za da moze da podnesam dokumenti za drzavjanstvo.

Eve za povekje info za vizi, jazik, familija vidi na linkov.


Zosto se predomisluvas? Mozebi i podobro si napravil sto si ja izbral Holandija. I ja bi Holandija, Avstrija ili Germanija, ali me mrzi da ucam jazik na stari godini haha.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.243
Поени од реакции
4.783
Treba B1 sertifikat za citanje, pisuvanje,zboruvanje,razbiranje angliski od ovlasten test centar od home office. Isklucok na ova e ako doagjas od zemja kade se zboruva angliski(primer amerika, avstralija..) , ili ako imas zavrseno fakultet u Anglija i imas diploma.
Duri i da zboruvas perfektno angliski, bez oficijalen dokument koj e priznat od Home office ne mozes da apliciras.
Ja sum 10 godini vo Anglija, imam zavrseno level 6 Diploma u Anglija koja ja ucev na angliski ali ne e od koledz ili univerzitet, i pak morav da si platam £150 za 5 minuti da zboram so nekoj za da mi dadat sertifikat bidejki mi trebase za da moze da podnesam dokumenti za drzavjanstvo.

Eve za povekje info za vizi, jazik, familija vidi na linkov.


Zosto se predomisluvas? Mozebi i podobro si napravil sto si ja izbral Holandija. I ja bi Holandija, Avstrija ili Germanija, ali me mrzi da ucam jazik na stari godini haha.
Зошто би се преместил во Европа наместо на островото? Што е тоа во тој систем што функционира полошо отколку во другите во Европа?

Лично прашање, извини, но ме интересира пошто поделени се мислењата... Многу што се по европата сакаат во држава каде се зборува англиски (англија, ирска, америка) и обратно многу од островото на пик ја имаат германија првенствено па другите земји околу централна европа.

Твоите размислувања за/против живот во англија? Штом си таму 10 години сигурно системот го знаеш до танчина.

Поздрав :)))))
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
158
Поени од реакции
319
Limitot e namalen samo za onie struki kaj sto fali kadar i za nisko plateni rabotni mesta ko na farma, bidejki za tamu stalno treba sezonski rabotnici.

Те гледам имаш познавања, зар е можно кога ќе се смири ситуацијата да не примаат ЕУ државјани или индијци или пакистанци за да им ги работат тие ниските работи како во Бургеркинг,Мкдоналдс,магацини, чистење и слично. Знам дека и пред тоа се бараа работници за тие позиции исто како во Германија. Зарем ќе почнат Англичаните да работат во кујна во Мкдоналдс ? :)
Германците плус се во ЕУ имаат еден тон европски работници и пак имаат потреба од работна сила па даваат визи на Македонци и слични како нас. Мислам дека и Англичаните ќе измислат нешто за да даваат лесно визи на некој начин како Германците пошо ќе нема кој да работи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.769
Поени од реакции
8.198
Те гледам имаш познавања, зар е можно кога ќе се смири ситуацијата да не примаат ЕУ државјани или индијци или пакистанци за да им ги работат тие ниските работи како во Бургеркинг,Мкдоналдс,магацини, чистење и слично. Знам дека и пред тоа се бараа работници за тие позиции исто како во Германија. Зарем ќе почнат Англичаните да работат во кујна во Мкдоналдс ? :)
Германците плус се во ЕУ имаат еден тон европски работници и пак имаат потреба од работна сила па даваат визи на Македонци и слични како нас. Мислам дека и Англичаните ќе измислат нешто за да даваат лесно визи на некој начин како Германците пошо ќе нема кој да работи.

Sigurno ke davaat lesno lol... druze tie raboti ke idat na DECA sto se uste u sredno ili zavrsile samo sredno. Vo aus retko nekoj nad 20 god da raboti nesto takvo, a rabota vo mcdo na primer im nosi i eksta poeni pri upis na faks pa dosta srednoskolci rabotat part time bas takvi raboti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom