Лондон - работа, живот, авантура

Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Statusot e bezplaten, no neznam dali ke ti e vazacki insurance numberot na bg pasos. Koga ke stignes javi se na HMRC pa objasni im kako sto. Za settled status mislam deka treba 5godini aktivno da si vo UK. Ako nemas pominato tolku vreme, spremaj se za pre-settled status

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
Дали знаеш дали има разлика во данокот помеѓу ,settled и pre settled, и доколку да колкава е?
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Dali moze da vlezam vo UK do 2020 i da rabotam? i dali ima sansi da me izbrkaat, gledam pogore nekoj zboruva za settled i unsettled status, koja e razlikata pomegu settled i unsettled status?
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Dali moze da vlezam vo UK do 2020 i da rabotam? i dali ima sansi da me izbrkaat, gledam pogore nekoj zboruva za settled i unsettled status, koja e razlikata pomegu settled i unsettled status?
Settled status ti e koga imas 5+ godini pominato vo uk, vo eden vid na pasos ti e. Unsettled status e za tie sto nemaat 5 godini pominato vo UK i ti dava dozvola da ostanes 5 godini od denot na aplikacijata.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дали некој живее во Бристол? Што мислите за таква преселба од Лондон во Бристол?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
со бугарски може ли да се работи во УК ?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Seuste ne e odlozen.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ne citaj samo naslovi. Uste ne e nisto oficijalno.
 
Член од
20 февруари 2019
Мислења
36
Поени од реакции
17
Zdravo, Doibiv bugarski pasos i sakam da emigriram vo London.
Moze li da mi kazete za familijaren covek so dve deca kako e, se naogja rabota?> smeni ensto brexitov?
Jas sum ekonomist, soprugata e medicinska sestra po profesija no ne rabotela po struka?
ali se priznavaat nasive fakulteti?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom