Лондон - работа, живот, авантура

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од DRaGaN mebel, 5 јануари 2014.

 1. пунтер

  пунтер

  Член од:
  21 март 2011
  Мислења:
  2.327
  Допаѓања:
  1.347
  изгледа ништо не си прочитал, само неколку мислења погоре има одговор, ама пуста мрза...
   
  На na4o_7 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zhan

  Zhan

  Член од:
  22 јануари 2012
  Мислења:
  551
  Допаѓања:
  303
  Здраво на сите :)
  Moментално сум во Лондон и додека чекам НИН најдов работа. Моето прашање е дали е подобро преку indeed за работа или преку агенции? Затоа што бев на проба во 2-3 ресторанти но за почеток не даваат многу саатови (за почеток даваат 20-25 часа неделно)
   
 3. galaxys

  galaxys

  Член од:
  25 ноември 2013
  Мислења:
  672
  Допаѓања:
  383
  Bas i nema nekoja razlika, na indeed povekjeto se agencii.
   
 4. CrazyCounter

  CrazyCounter Гостин

  Имам прашања до оние кои се веке во Англија ( Лондон ).
  Која е процедурата, може ли сеуште да се работи со бг пасош( прашувам бидејќи нели Англија го започна излегувањето од ЕУ ,па можеби има некои измени).
  Дали има шанси да се најде работа за почеток немора да е платена, барем да се вадат месечните трошкови и минимално зашпарување :)
  Поздрав
   
 5. Zhan

  Zhan

  Член од:
  22 јануари 2012
  Мислења:
  551
  Допаѓања:
  303
  Здраво, јас сум овде скоро 2 месеци и да се работи со бугарски пасош, и лесно се наоѓа работа ако се трудиш да најдеш и ако зборуваш добро англиски, има многу сајтови кои преку нив се наоѓа работа (indeed/gumtree/jobtoday) а исто така има и преку агенции работа
   
 6. CrazyCounter

  CrazyCounter Гостин

  Ти благодарам, многу успех.
  Поздрав
   
 7. noken zivot

  noken zivot

  Член од:
  6 октомври 2016
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  0
  Dali nekoj znaj kolku pari e satot za.sofer na kamion vo agencija
   
 8. galaxys

  galaxys

  Член од:
  25 ноември 2013
  Мислења:
  672
  Допаѓања:
  383
  Zavisi kakov kamion ali za so C kategorija mislam e okolu 12-13 funti
   
 9. noken zivot

  noken zivot

  Член од:
  6 октомври 2016
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  0
  zravo,dali posle bregzit ke mozi da se odi i raboti vo anglija so bugarski pasos ,so izvaeni nino number
   
 10. Zhan

  Zhan

  Член од:
  22 јануари 2012
  Мислења:
  551
  Допаѓања:
  303
  Мислам дека да но ќе има некој дополнителни документации за пополнување
   
 11. djgoram

  djgoram Гостин

  Koi uslovi Treba da se ispolnat I sto dokumenti Treba Za da se Zeme semejstoto vo anglija?
   
 12. gade

  gade Augustus

  Член од:
  12 април 2008
  Мислења:
  4.783
  Допаѓања:
  4.971
  Овде може најдобро да видиш:

  https://www.gov.uk/uk-family-visa

  Колку што можам да видам, треба да земаш минимално £18,600 годишна плата.
   
  На djgoram му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Teodora123

  Teodora123

  Член од:
  19 ноември 2018
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  1
  Здраво,

  Би сакала да прашам дали некој е запознаен за работа во Англија без бугарски пасош? Поточно, дали некој има аплицирано за работа во Ace Hotel во Лондон ? Огласот беше пред недела дена и незнам колку е реално возможен. Фала !
   
  На ukmk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ukmk

  ukmk

  Член од:
  23 јануари 2019
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  5
  Има некој искуство да земал фамилија од мкд да ми каже како поминал што услови трба коку време треба и колку пари?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 15. Филозофка

  Филозофка Amelie Poulain

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  1.676
  Допаѓања:
  513
  До 29 март ќе може да се влегува со бг пасош? Така? Мислам тие што ќе влезат до 29 март ќе имаат право да останат да работат? Ќе ве молам, некој поупатен да пише, како стојат работите...
   

Сподели преку: