Лондон - работа, живот, авантура

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Некој што е во Лондон да ми го објасни системот за даноците. Точно ли е дека на годишна плата до 32.000 фунти се плаќа само 20%? И дали има дополнителни трошоци пензиско ово оно? Или кратко кажено на бруто месечна плата од 2500 фунти , колку би останувале after tax и сите други давачки на државата?
Ne e do £32000, go krenaa limitot do £40000, sve do taa suma se danoci so 20% + 7% penzisko i zdravstveno.

Od platata sto e na oglasot, odzemi £12000 i od preostanatiot del odzemi 27% pa dodadi gi tie £12000.
Podeli so 12 i toa e toa sto ke go zemas doma.
Znaci £32000-£12000=20000-27% + £12000= £26600 /12 = £2216 ke zemas sekoj mesec cisti.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
@gade а има ли ограничено колку максимално саати можеш неделно да работиш?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ne e do £32000, go krenaa limitot do £40000, sve do taa suma se danoci so 20% + 7% penzisko i zdravstveno.

Od platata sto e na oglasot, odzemi £12000 i od preostanatiot del odzemi 27% pa dodadi gi tie £12000.
Podeli so 12 i toa e toa sto ke go zemas doma.
Znaci £32000-£12000=20000-27% + £12000= £26600 /12 = £2216 ke zemas sekoj mesec cisti.
Do 45k e 20%. I tax free se 11500 a ne 12000.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
@gade а има ли ограничено колку максимално саати можеш неделно да работиш?
Според ова, максимум лимит е 48саати, ама може да направиш опт-оут од тоа и мора да е написмено:

https://www.gov.uk/maximum-weekly-working-hours/overview

Do 45k e 20%. I tax free se 11500 a ne 12000.
Не ми текнуваше точната бројка во моментот, знам дека беше околу £12к.
 
Член од
7 август 2017
Мислења
7
Поени од реакции
2
Некој што е во Лондон да ми го објасни системот за даноците. Точно ли е дека на годишна плата до 32.000 фунти се плаќа само 20%? И дали има дополнителни трошоци пензиско ово оно? Или кратко кажено на бруто месечна плата од 2500 фунти , колку би останувале after tax и сите други давачки на државата?
VIDI TUKA:

https://listentotaxman.com/

samo vnesi ja godisnata plata.
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Здраво дечки ние сме семејство и пред неколку дена дознавме дека еден од сопружниците доби БГ државјанство по повеќе од 10 години чекање. Всушност никогаш не мислевме дека то ќе ни значи но како што се одвиваа работите во оваа мала скапана ни држава ова излезе нешто кое ни даде трошка надеж. Имам неколку прашања па ако сака некој да одговори би ви биле благодарни.

1. Дали ако еден од сопружниците има пасош може и другиот да добие работна дозвола во ЕУ членка?
2. Дали децата имаат право на градинка, детски додаток итн?
3. Дали како семејство имаме право на социјална помош за почеток?
4. Дали имате некој предлог која членка на ЕУ има најдобар социјален систем за млади брачни парови со деца.
Ако имате некоја препорака би ви биле благодарни да слушнеме, ние двајцата сме високо образовани и повисок, тука живееме со 200 евра месечно со две деца, се надеваме дека оваа мизерија ќе заврши што е можно поскоро. .
Ви благорадиме однапред.
 

beto10

Теле со визија
Член од
5 јануари 2009
Мислења
234
Поени од реакции
78
Здраво дечки ние сме семејство и пред неколку дена дознавме дека еден од сопружниците доби БГ државјанство по повеќе од 10 години чекање. Всушност никогаш не мислевме дека то ќе ни значи но како што се одвиваа работите во оваа мала скапана ни држава ова излезе нешто кое ни даде трошка надеж. Имам неколку прашања па ако сака некој да одговори би ви биле благодарни.

1. Дали ако еден од сопружниците има пасош може и другиот да добие работна дозвола во ЕУ членка?
2. Дали децата имаат право на градинка, детски додаток итн?
3. Дали како семејство имаме право на социјална помош за почеток?
4. Дали имате некој предлог која членка на ЕУ има најдобар социјален систем за млади брачни парови со деца.
Ако имате некоја препорака би ви биле благодарни да слушнеме, ние двајцата сме високо образовани и повисок, тука живееме со 200 евра месечно со две деца, се надеваме дека оваа мизерија ќе заврши што е можно поскоро. .
Ви благорадиме однапред.
Здраво bojan81,

Ќе пробам да ги одговорам твојте прашања -

1. Да, дефинитивно да, има неколку критериуми што треба да се исполнат за да може да се апплицира и добие соодведната работна дозвола од кои тие што ми текнуваат моментално се сопружникот со ЕУ пасош треба да има постојана работа - full time employed, годишна заработка од xyz фунти и на некој начин осигуран статус - да се биде спремен да го издржува друиот сопружник, деца.
2. До факултет децата имаат право на бесплатна едукација, детски додаток, има посебни форми кои се пополнуват и се аплицира а дали ќе се добие и врз основа на што се добива или одбива, не знам.
3. Како и предходните две точки така и оваа, имаш опција да аплицираш но скоро сум сигурен дека нема да ги исполнувате критериумите.
4. Не сум компетентен да предложам нешто тука.

Поздрав и со среќа!
 
Член од
18 декември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Bash bi sakal da se informiram dali e mozno so mk pasosh da se raboti vo Anglija. Bi vi bil blagodaren ako nekoj mi odgovori. Pozdrav
 
Член од
18 декември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Можно е, ама ти треба работна виза.
Fala ti, taka i si mislev inaku dobiv dve ponudi za rabota od london preku linked in koi sto me vikaat na proba vo skoro vreme pa ne znam sto sega ponatamu vadenje viza e malku povekje vreme a i ne e sigurno dali ke mi dadat ili odbijat milsam deka najdobra opcija e tie preku svoja kompanija da mi izvadat.Imas li nekakov sovet ako si dobro informiran. Ti blagodaram uste ednas.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Fala ti, taka i si mislev inaku dobiv dve ponudi za rabota od london preku linked in koi sto me vikaat na proba vo skoro vreme pa ne znam sto sega ponatamu vadenje viza e malku povekje vreme a i ne e sigurno dali ke mi dadat ili odbijat milsam deka najdobra opcija e tie preku svoja kompanija da mi izvadat.Imas li nekakov sovet ako si dobro informiran. Ti blagodaram uste ednas.
Работна виза ти вади компанијата што те вработува.
Сам неможеш да извадиш работна виза.
Распрашај се убаво со тие што ти нудат работа и рагледај по нет дали се сигурни и каква репутација имаат.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Закажуваат за НИН сеуште или полека почнаа да стопираат....?
Се знае нешто таму до кога,што како во врска со брекзитот?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
А со македонски пасош дали можит, која е процедурата и колкава е веројатноста да се заминит во Лондон?
40 страни прочитав од темава не најдов вакво прашање и одговор :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom