Лондон - работа, живот, авантура

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Јас сум на истата дилема дали УК или Германија со тоа што предност и давам на УК затоа што што имам член на фамилија таму а и ми се чини долгорочно шансите за работа и кариера ми се поголеми.

Германија ми е втора опција иако и таму ми е сосема ок плус го знам и јазикот.

Информациите што ги имам се дека за Англија треба да се замине оваа година за да се имаат некакви шанси дека ќе може да се остане и се разбира треба да се има редовна работа со платени сите давачки. Социјалните случаи од (по)бедните ЕУ земји немаат намера да ги задржат (што е сосема разбирливо).

Штета вака што испадна со емиграцијата ама што е тоа е па ќе се бара најдобро чаре.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.746
фала на одговорот, не го знам стандардот и сигурно не е ист секаде, али јас прва споредба си направив онака меѓу Лондон и Сиднеј како едни од најскапите градови во светот, и си направив слика, со такви пари во Сиднеј не можеш кирија да платиш. Многу пати сум размислувал за преселба на островот, чисто ради географската близина со МКД, ама тешко ми е да се решам да се кревам со фамилија во нови почетоци.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ako vekje go razbiras jazikot i go vladees zosto bi odela u Germanija,ne ja gledam celta sto te vlece na kaj Germanija,dali opstoto vladeenje na mislata kaj Makedonskiot Narod deka Germanija e taa vetenata zemja ili pak parite koi ke kazam pak deka ne se razlicni mn od UK,so toa sto i u Germanija ke pocnes so mininalecot nisto povekje,ama ako ne go znaes ubavo jazikot ke zaglavis dolgo na toj minimalec od 9€ so e ekvivalent na 8£ vo UK so toa sto ne pisuvam na prazno sum bil sum rabotel tamu sum videl.
Iskreno ne sakav vo Germanija, no neizvesno mi bese celava situacija so pasosot,a posto procedurata ja pocnav uste 2014, a sakav uste i 2013 da ja pocnam no se mislev, zosto togas gi zakocija rabotite so pasosive, pa zatoa se odluciv paralelno i da go izucuvam Germanskiot jazik, zatoa sto so mojata struka mozev i bez bg pasos da najdam rabota vo germanija, samo so mkd pasos-sina karta, vo megjuvreme normalno citav i na angliski, no odkako izleze Uk so Bregzitov, malce mi splasna entuzijazmot za UK posto mislev deka gotovo vekje nema da moze da se vleguva tamu, i od proslata godina samo na germanski sum, t.e na internet samo germanski slusav, no ete pak mi se ragja nova nadez sega odkako prasav edni prijateli tamu i mi rekoa deka mozelo da se vleguva i deka zakonot kje ne stitel od otkaz tie sto kje vlezeme godinava, isto kako i tie sto vlegle demek porano vo uk, pa sega kje vidime kako e Gospod nikoj ne e, od pisanoto ne se bega, jas kje gledam da vlezam godinava, pa za ponatamu, kako bilo pisano.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Dali tie sto ste EEA citizens, so bg pasosi a imate pokratok prestoj od 5 god, vo uk planirate do 2019 da aplicirate za residence card,(ne zboram za permanent residence card, posto ne mozete so pokratok prestoj od 5 god da se aplicira za PRC) zboram za residence card, i dali mora da se aplicira do 2019?
Davaat li info vo Home office
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Dali tie sto ste EEA citizens, so bg pasosi a imate pokratok prestoj od 5 god, vo uk planirate do 2019 da aplicirate za residence card,(ne zboram za permanent residence card, posto ne mozete so pokratok prestoj od 5 god da se aplicira za PRC) zboram za residence card, i dali mora da se aplicira do 2019?
Davaat li info vo Home office
Mislis na registration certificate(za onie so prestoj pomalku od 5 godini). Dokolku nekjes ne mora za nisho da apliciras,obicno apliciraat za permanent residence permit za da moze da apliciraat za anglisko drzavjanstvo.
Usput zaso tolku stres?:D Tebe ako ti se idi navamu slobodno dojdi,pa sho ke bide neka bide.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Mislis na registration certificate(za onie so prestoj pomalku od 5 godini). Dokolku nekjes ne mora za nisho da apliciras,obicno apliciraat za permanent residence permit za da moze da apliciraat za anglisko drzavjanstvo.
Usput zaso tolku stres?:D Tebe ako ti se idi navamu slobodno dojdi,pa sho ke bide neka bide.
Pa ne deka stres nego prasuvam unapred zasto planiram da apliciram za whatever certificate sto bi mi go osigural emigrantskiot status posle 2019 se razbira dur ne pominat 5 god, i se steknam so pravo da mozam da apliciram za british pass[DOUBLEPOST=1500070481][/DOUBLEPOST]Zarem nikoj ne znae ova pogore sto prasav, dajte luge da si kazuvame barem info edni na drugi, bre ne krijte info.glupo e da plakjame posrednici da ni zavrsuvaat rabota za dok. Ako mozeme sami. Jas bar vaka mislam.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Pa ne deka stres nego prasuvam unapred zasto planiram da apliciram za whatever certificate sto bi mi go osigural emigrantskiot status posle 2019 se razbira dur ne pominat 5 god, i se steknam so pravo da mozam da apliciram za british pass[DOUBLEPOST=1500070481][/DOUBLEPOST]Zarem nikoj ne znae ova pogore sto prasav, dajte luge da si kazuvame barem info edni na drugi, bre ne krijte info.glupo e da plakjame posrednici da ni zavrsuvaat rabota za dok. Ako mozeme sami. Jas bar vaka mislam.
Usput nikoj ne krie informacii,problemot e sho nikoj nisto ne znae shto i kako ke bide i za toa ne mozime da ti dadime konkretna informacija.
Ja ne sum apliciral za nisto,ali najverojatno ke apliciram za permanent residence radi drzavjanstvo mada me mrze da popolnam formular od 85 strani plus dodatni dokumenti za da dokazis deka si tuka 5 godini :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Купија аха. Ретки се тие што купија, најчесто таму се цели фамилии и сите членови работат.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Pa ne deka stres nego prasuvam unapred zasto planiram da apliciram za whatever certificate sto bi mi go osigural emigrantskiot status posle 2019 se razbira dur ne pominat 5 god, i se steknam so pravo da mozam da apliciram za british pass[DOUBLEPOST=1500070481][/DOUBLEPOST]Zarem nikoj ne znae ova pogore sto prasav, dajte luge da si kazuvame barem info edni na drugi, bre ne krijte info.glupo e da plakjame posrednici da ni zavrsuvaat rabota za dok. Ako mozeme sami. Jas bar vaka mislam.
Никој не може да знае затоа што преговорите ЕУ-УК сеуште траат и ова прашање сеуште не е договорено. Од тоа што се насетува досега најверојатно ќе биде договорено тие што во моментот на Брегзит 2019 имаат 5 години престој во УК ќе добијат дозвола за престој а сите други ќе треба повторно да аплицираат со тоа што тие што имаат редовна работа ќе ги остават а другите што се на социјална помош или работа на црно ќе можат да ги избркаат.

Сепак и ова не е 100% сигурно иако е доста веројатно.
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Znae li nekoj za kolku vreme davaat studentska viza? Pisuva na stranata na ambasada za 3 nedeli, ima li nekoj iskustvo? Jas cekam potvrda od fakultet pa mi e strav malce dali ke stignam da ja izvadam na vreme.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
DOkolku nekoj saka rabota ko obezbeduvanje eve oglas:

J-J SECURITY Има потреба од работници со и без работно искуство.

Работна позиција: SECURITY OFFICER
Локација: Bicester Village Outlet Shopping Centre и Лондон нај познатите улици Oxford Street и Bond Street и во најпознатиот трговски центар и втор по големина во Европа Westfield Shopping Centre во нај познатите свецки брендови: GUCCI,HUGO BOSS, DOLCE &GABBANA,DIESEL,ARMANI,BURBERRY,BARBOUR,ALEXANDRE McQUEEN и уште 100 други бремдови.

Плата: £ 8.50 - 9 -9.50 на час
Тип на работа: Полно работно време и со скратено работно време можности за да започнете веднаш.
Работно часови: движи од 20 до 60 + часа на располагање.
Во замена за вашата напорна работа и посветеност, успешното безбедносни офицери ќе добиете:

- конкурентна плата во зависност од искуство
- различни смени од 6, 8, 10 или 12 часа дневно
- поголеми плати, ако треба да се работи на празници
- целосна и постојана обука, со цел за развој на кариера, вклучувајќи возбудливи можности за напредокот на растечка компанија
- поддршка на безбедноста искусни менаџерскиот тим кој ќе се грижи за вас од првиот ден на приклучување.

Ние исто така држиме и курсеви за потребната лиценца SIA DOOR SUPERVISOR.За сите оние кој моментално престојуваат во Велика Британија слободно можат да не контактираат и ке ни се објасни целата процедура на одржување на курсот.

За сите заинтересирани кандидати кој живеат во Македонија а имаат Бугарски пасош ние ке ви обезбедиме привремена работа до дека да ги средите потребните документи кој ви се потребни за Курсот за лиценца SIA DOOR SUPERVISOR.

Лица за контакт:
JOVAN ILIOSKI
Tel:+44(0)7474740104
Jovan@j-jsecurity.co.uk

Со Почит Ј-Ј SECURITY
 
Член од
7 август 2017
Мислења
7
Поени од реакции
2
Ne se znae sto ke dogovorat...no Republika Irska ne e losa zamena. Gledam po minimalecot, 9.25 Evra. Osobeno so depresijacijata na funtata, vo momentot vo UK e £7.50 ili malku nad 8 evra.

Ako funtata prodolzi taka so vrtoglav pad, sekoj prestoj i rabota vo UK stanuva bespredmeten. Bez razlika na rezultatita od BREXIT.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.863
Поени од реакции
34.907
Некој што е во Лондон да ми го објасни системот за даноците. Точно ли е дека на годишна плата до 32.000 фунти се плаќа само 20%? И дали има дополнителни трошоци пензиско ово оно? Или кратко кажено на бруто месечна плата од 2500 фунти , колку би останувале after tax и сите други давачки на државата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom