Лондон - работа, живот, авантура

Член од
6 февруари 2015
Мислења
23
Поени од реакции
24
Uk ne izleguva od eu do 2019 problemot e article 50 koj ke go aktiviraat na 29.03.2017 neznam dali ke moze da se vleguva so eu pasos i dali ke moze da se raboti. Mene na 5.04 ke go iam bugarskuot vo raka na 10.04 sakam da letam za london no problemot e sto i ja nezna dali ke ima opcija da se vleze i raboti togas ako ima nekoj sto e informiran 100% ako moze odgovor da ni dade blagodaram
 
L

ljupcio22

Гостин
Uk ne izleguva od eu do 2019 problemot e article 50 koj ke go aktiviraat na 29.03.2017 neznam dali ke moze da se vleguva so eu pasos i dali ke moze da se raboti. Mene na 5.04 ke go iam bugarskuot vo raka na 10.04 sakam da letam za london no problemot e sto i ja nezna dali ke ima opcija da se vleze i raboti togas ako ima nekoj sto e informiran 100% ako moze odgovor da ni dade blagodaram
jas go imam istiot problem, pasosot bi trebalo da izleze do krajot na godinata, moze esen, se nadevam deka ke bide se isto se do 2019, kako i da e Izvesti ne sto ke doznaes i kako ke pomines.[DOUBLEPOST=1491073570][/DOUBLEPOST]
Uk ne izleguva od eu do 2019 problemot e article 50 koj ke go aktiviraat na 29.03.2017 neznam dali ke moze da se vleguva so eu pasos i dali ke moze da se raboti. Mene na 5.04 ke go iam bugarskuot vo raka na 10.04 sakam da letam za london no problemot e sto i ja nezna dali ke ima opcija da se vleze i raboti togas ako ima nekoj sto e informiran 100% ako moze odgovor da ni dade blagodaram

Article 50 of the Treaty on European Union is a part of European Union law that sets out the process by which member states may withdraw from the European Union. Its use became extensively debated after the referendum held in the United Kingdom on 23 June 2016 in which 51.9% of those voting favoured the United Kingdom's withdrawal from the European Union.[1]

Once Article 50 is triggered, there is a two-year time limit to complete negotiations. If negotiations fail to reach agreement, the withdrawing state would then be required to follow World Trade Organisation rules on tariffs.[2] This process is generally accepted to leave a seceding member with less bargaining power in negotiations, because the costs of having no trade treaty would be proportionally far greater to the seceding individual state than the remaining EU bloc.[3]

This article was used for the first and so far only time by the United Kingdom on 29 March 2017.


ART 50>
  1. Any Member State may decide to withdraw from the Union in accordance with its own constitutional requirements.
  2. A Member State which decides to withdraw shall notify the European Council of its intention. In the light of the guidelines provided by the European Council, the Union shall negotiate and conclude an agreement with that State, setting out the arrangements for its withdrawal, taking account of the framework for its future relationship with the Union. That agreement shall be negotiated in accordance with Article 218(3) of the Treaty on the Functioning of the European Union. It shall be concluded on behalf of the Union by the Council [of the European Union], acting by a qualified majority, after obtaining the consent of the European Parliament.
  3. The Treaties shall cease to apply to the State in question from the date of entry into force of the withdrawal agreement or, failing that, two years after the notification referred to in paragraph 2, unless the European Council, in agreement with the Member State concerned, unanimously decides to extend this period.
  4. For the purposes of paragraphs 2 and 3, the member of the European Council or of the Council representing the withdrawing Member State shall not participate in the discussions of the European Council or Council or in decisions concerning it.
    A qualified majority shall be defined in accordance with Article 238(3)(b) of the Treaty on the Functioning of the European Union.

  5. If a State which has withdrawn from the Union asks to rejoin, its request shall be subject to the procedure referred to in Article 49.
[DOUBLEPOST=1491076045][/DOUBLEPOST]znaci mislam deka za sega UK ke ostane so istite pravila za vlez i rabota na EU gragjani, se do 2019 no mozno e i porano da pocnat so menuvanje na nekoj pravila za vlez na EU i se nadevam deka ke bide posle 2018
 
Последно уредено од модератор:
L

ljupcio22

Гостин
Здраво дечки.
Наскоро планирам да си ја пробам среќата во Англија со бугарски пасош. Тука прочитав многу важни информации ви благодарам !
Ме интересира дали некој однас освен што работи во меќу време успева да студира или да зема некакви курсеви и сертификати?
Ако некој може да ми каже нешто како одат курсевите пример за "security guard" "fitness instructor" колку кошта, дали е мегународно признат сертификатот, па работа и ткн.
Некој да ме советува за "bachelor degree" некој студии за повоздрасни личности "part time" ве молам...... некакви покорисни информации, несакам да бидам во лондон да работам за минимална плата и да живеам полошо од Индиците и Пакистанците. Ви благодарам поздрав
Drugar, zdravo stigna li vo uk, kazi mi iskustvo za seto ova sto si go prasal, I jas planiram da doagjam nakaj kraj godina, kako so informacii za security guard, SIS cursevi, studiranje, sto pravis, ucis li tamu se doskoluvas???
 

LondonAir

mocaccino
Член од
21 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
68
Лондон
1. Транспорт

1.1. Метро
Лондонското метро е наiстаро во светот (1863) и прво со возови на електричен погон (1890). Мрежата iа сочинуваат 200 километри тунели (од вкупната должина 400 км) и 11 линии со вкупно 287 метро станици, користени од без малку 5 милиони патници дневно.

Целата мрежа се простира низ 6 зони и цената на билетот зависи низ колку зони поминувате и кој период од денот е. Така на пример, за време на rush hour 7-9 am и 4-7pm, билетот за прва и втора зона чини £2.7, додека во останатиот дел од денот и во недела е £2.2.

Oyster картичката функционира од 2003 година (£5 refundable картичка и £5 кредит, може да се надополни преку вебсаiт, кеш и банкарска картичка). Ја купувате од машина, можат да iа користат неограничен број на патници (не во исто време) и не содржи фотографиiа во било каков формат или некаков личен податок (за разлика од кражбата на столетието наречена "Скопска" со коiа имав краiно негативно искуство пред месец дена кога бев во Македониiа).

Сontactless плаќањето со банкарска картичка и телефон е воведено од 2014. Купувањето хартиен билет е поскапо за 10-20 пени.


Интернет проваiдерот Virgin media обезбедува бесплатен брз и стабилен интернет за сите корисници на метрото низ скоро сите станици, така што останувате конектирани со надземниот свет (вклучително и GPS) во текот на целото патување.

Од другите интересни работи за лондонското метро: Oxford Circus е раi за туристи и ноќна мора за оние кои се враќаат од работа.
Hampsted е најдлабока станица (60м), бидејќи се наоѓа под рид на шумата Hampsted Heath.

Возовите на Метрополитен линиiата се наiбрзи (90 до 100 км на час), за разлика од просечната брзина на сите линии што е околу 60 (33 ако се земе и времето на запирање). Наiблиското растојание меѓу две станици е 260 метри меѓу Лестер Скуер и Ковн Гарден - 15-20 секунди, а најдолгото трае околу 3 мин и 20 секунди меѓу Каледониан Роуд и Кингс Крос (6.3), и двете на Пикадили линиiа.Инаку од искуство, лондонското метро е преполно со прегласни туристи и е краiно непријатно за патување за време на шпицот. Камери за препознавање на лица снимаат од секој агол, платформите се небезбедни (за разлика од оние кај Канари Ворф), а навечер врие од глувци :LOL: Од друга страна, честото присуство на вооружените единици на Метрополитенската полициiа со кучиња за детекција на експлозив делува по малку смирувачки во целиот тоi хаос. Инаку Лондон има посебна полициска единица за транспорт, која носи само палка и лисици :/ а iавна таiна е дека влезните и излезни врати имаат рентгенски систем за детекциiа на ладно и огнено оружiе и експлозив (по настаните од 2005).


Кога ќе имам повеќе време, ќе постирам мои слики од метрото.

И да, добро ве наiдов!
 
Последно уредено:
Член од
11 септември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Zdravo. Sakam da zaminam vo London pa me interesira dali so toa sto imam firma vo MK i sum vraboten samo jas vo nea ke mi prave problem da se vrabotam i vo London?
 

LondonAir

mocaccino
Член од
21 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
68
1.2. Автобуси
Црвените даблдекери се симбол на Лондон. Од скоро 10.000 Автобуси кои циркулираат низ Лондон, над 2.300 се хибриди, 70ина на електричен погон и 8 на хидроген.

Цената на билет за едно возење чини £1.5. Од пред некој месец е воведена т.н. скакулец тарифа, па така ако треба да смените автобус или да се вратите назад во период од еден час не плаќате втор билет.

Плаќањето може да го направите со Oyster, contactless банкарска картичка или телефон. Постои неделна карта која изнесува £21 за неограничено возење, која се користи преку Oyster. Повеќе за тарифите, тука.

Патувањето со автобус трае двојно повеќе од колку со метро, но навечер и особено по 22 часот трае скоро исто (улиците се скоро празни). Особено е непријатно петок и сабота навечер, кога автобусите се преплавени со пијани млади луѓе.


Корисна Google play апликација за транспорт: Citymapper


1.3. Overground
За надземното метро важат истите тарифи како и за подземното. Дел од возовите оперираат без возачи со ограничена брзина (dlr).

1.4. Трамвај
Трамваите оперираат по периферијата на Лондон и за нив важат автобуските тарифи, вклучително и hopper тарифата.

Zdravo. Sakam da zaminam vo London pa me interesira dali so toa sto imam firma vo MK i sum vraboten samo jas vo nea ke mi prave problem da se vrabotam i vo London?
Единствен услов да се вработиш во Англија е да имаш пасош на земја членка на ЕУ и барем базично познавање на англискиот. Ништо повеќе.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.789
Поени од реакции
4.980
Единствен услов да се вработиш во Англија е да имаш пасош на земја членка на ЕУ и барем базично познавање на англискиот. Ништо повеќе.
Ti treba i NI brojce i smetka vo banka.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.342
Поени од реакции
687
Ti treba i NI brojce i smetka vo banka.
Ne sum bas siguren za UK, no eve ke go spodelam moeto iskusto za druga zemja Spanija, se nadevam ke mu pomogne nekomu. Pred se ti treba da si zitel na EU, ili po naski grazdanin na Evropejskiot Sjuz, dokolku go osponivas ovoj uslov, ponatamu e mnogu lesno. Eve kako odi procedurata, odis vo opstinskata zgrada, oddel za policija (Ayuntamiento vo mojot slucaj), i si baras DNI (licna karta nesto, kako maticen broj), vo vasiot slucaj ke bide NIE (numero de identidad de extrañero) i se caka odredeno vreme za da go dobiete toj broj porano bese za mnogu brzo vreme, kako i odredeni proceduri so soodvetna dokumentacija. Ponatamu e med i mleko (za kogo kako). Sekako zavisi i od vas nekoi odat samo privremeno do 3 meseca i ne se trudat da gi dobijat ovie prava, tuku onaka samo gastejbajterski. I jas sakav vo UK ili Irska prvo, poradi bliskosta so jazikot, no sepak se otkazav i se odluciv za Spanija, poradi toa sto imam prestojuvano porano, i lesniot jazik (po moe mislenje polesen i od Angliskiot). Sekako vo plati nemoze nikako da se sporeduva, no za zivot gi ima site mozni uslovi sto bi gi pobarale od nekoja zemja, imate pristap do site servisi, imate ES verzija na site pogolemi stranici, kako Amazon, Ebay, MediaMarkt, znaci na se i sesto, imate pristap do Paypal i mozete da izvadite bankarska smetka, onie sto rabotat freelence na strana znaat za sto zboruvam. Edino sto mozam da se pozalam e na golemiot broj na Rumunci, koi ja zarazija zemjata. I toa ne rumunci kako Simona Halep hahaha tuku gupci. Navistina ubava zemja e za ziveacka, a i dobar narod so juznacki karakter.
 

LondonAir

mocaccino
Член од
21 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
68
Ti treba i NI brojce i smetka vo banka.
Не, тоа не се услови за да се вработиш.
Откако ќе почнеш со работа треба да закажеш интервју за NINo (national insurance number), процес кој трае 2-4 недели. https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number
Отворање банкарска сметка трае од прилика една недела (во Barclay's и Lloyds, hsbc е комплицирано во последно време, дури невозможно). Документ потребен за ова е договорот за изнајмување стан/ потврда за адреса. Сеедно, на некои места платата може да ја земаш во чекови или со посебни привремени картички додека да отвориш банкарска сметка и земеш картичка.
 
Последно уредено:

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.789
Поени од реакции
4.980
Не, тоа не се услови за да се вработиш.
Откако ќе почнеш со работа треба да закажеш интервју за NINo (national insurance number), процес кој трае 2-4 недели. https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number
Отворање банкарска сметка трае од прилика една недела (во Barclay's и Lloyds, hsbc е комплицирано во последно време, дури невозможно). Документ потребен за ова е договорот за изнајмување стан/ потврда за адреса. Сеедно, на некои места платата може да ја земаш во чекови или со посебни привремени картички додека да отвориш банкарска сметка и земеш картичка.
Jas prvo izvadiv NI i smetka vo banka pa posle pocnav so rabota.

Sega e mozno nesto da promenile, ne sum siguren.
Smetka vo banka se vadi za 30min, najproblematicni mene mi bea Barclays, so Halifax i HSBC otvoriv smetki za 20-30min.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
839
Поени од реакции
539
Не, тоа не се услови за да се вработиш.
Откако ќе почнеш со работа треба да закажеш интервју за NINo (national insurance number), процес кој трае 2-4 недели. https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number
Отворање банкарска сметка трае од прилика една недела (во Barclay's и Lloyds, hsbc е комплицирано во последно време, дури невозможно). Документ потребен за ова е договорот за изнајмување стан/ потврда за адреса. Сеедно, на некои места платата може да ја земаш во чекови или со посебни привремени картички додека да отвориш банкарска сметка и земеш картичка.
Malku si se zbunil, otvaranjeto smetka u banka e brzo,ali obicno treba da cekas edna nedela za appointment,mada sega nekoi banki(barclays i lloyds) imaat smetki za ziteli na evropa,pa se sho treba da pokazat e samo evropski pasos. Potvrda za adresa kolku shto znam moze da go koristis pismoto za NI appointment,druga opcija e provisional license, poso nikoj ne bi ti iznajmil stan koa nemas NI,smetka u banka,potvrda za adresa,credit score i references :D
 
Член од
3 јули 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
Здраво на сите, имам желба да живеам и работам во Англија би сакал да прашам дали знаете некоја агенција или некој друг што посредува(озбилен човек не преварант), бидејќи неможе туку така да идеш на слепо. Благодарам поздрав.
Sto napravi ? Stasa li vo Anglija ?[DOUBLEPOST=1499098867][/DOUBLEPOST]
Update: Визата на сопругата е одобрена, денес и стигна пасошот преку DHL (10 дена после поднесување на документи). Важи 6 месеци, со можност додека е во УК да си ја продолжува.

Се надевам дека некому ќе му помогне нашево искуство, доколку имате прашања пишете на темава, колку можам ќе пробам да ви одговорам. Со среќа на сите.
Mozes li uste ednas ako sakas da ja objasnis cela procedura,so site neplanirani i planirani dokumenti,trosoci,vreme na cekanje od pocnuvanje do konecen odgovor,sakam da ja brkam istava rabota i jas,so toa sto jas sum vo UK rabotam ama plan mi e da si odam Septemvri da se vencame so devojkata i da pocnam da sreduvam dokumenti da si ja donesam tuka.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Kje moze li da se zamine za anglija so bg pasos i kolku vreme kje moze da se ostane i da se raboti tamu? kakvi novosti ima, aj nekoj neka pise
 
Член од
3 јули 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
Kje moze li da se zamine za anglija so bg pasos i kolku vreme kje moze da se ostane i da se raboti tamu? kakvi novosti ima, aj nekoj neka pise
Moze da zamines i sega,moj bratuced doagja na ovoj mesec na 15,mu najdov rabota i ke zapocne vednas,smestuvanjeto e mal problem za naogjanje rabota ne e problem,so dobro CV (malku i lazenje vo nego ) ke najdes rabota brzo,jas sum vo UK eve 3 meseci,imav trckanja so NI number,smetka vo banka i tie raboti ama gi zavrsiv brzo,sprotivno na mislenjava tuka za Barcleys jas tamu otvoriv account za eden den,bez zakazuvanja nisto,ako nekoj e so misla za rabota i idenje navamu znam mesto kade sto se baraat lugje u smisla saatninata pocetna e 8 £ rabotis po 9 h na den ama za pocetok moze da zavrsi rabota,ne sum posrednik da ne bidam svaten pogresno,ne mu sakam na nikoj pari nisto,ako moze da si pomognime,gi gledam Romancite i Bugarite si pomagaat se izvlekuvaat eden po eden a kaj nas se u pusta prevara se gleda da te zaebe nekoj. Ako ima nekoj nekoe prasanje slobodno,ke pisam stom ke mozam. Pozdrav
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Moze da zamines i sega,moj bratuced doagja na ovoj mesec na 15,mu najdov rabota i ke zapocne vednas,smestuvanjeto e mal problem za naogjanje rabota ne e problem,so dobro CV (malku i lazenje vo nego ) ke najdes rabota brzo,jas sum vo UK eve 3 meseci,imav trckanja so NI number,smetka vo banka i tie raboti ama gi zavrsiv brzo,sprotivno na mislenjava tuka za Barcleys jas tamu otvoriv account za eden den,bez zakazuvanja nisto,ako nekoj e so misla za rabota i idenje navamu znam mesto kade sto se baraat lugje u smisla saatninata pocetna e 8 £ rabotis po 9 h na den ama za pocetok moze da zavrsi rabota,ne sum posrednik da ne bidam svaten pogresno,ne mu sakam na nikoj pari nisto,ako moze da si pomognime,gi gledam Romancite i Bugarite si pomagaat se izvlekuvaat eden po eden a kaj nas se u pusta prevara se gleda da te zaebe nekoj. Ako ima nekoj nekoe prasanje slobodno,ke pisam stom ke mozam. Pozdrav
Alal da ti e za pisanovo, bas mi vlea nekoja nadez, zosto malce izgubiv verba vo Uk posle Bregzitov, mnogu ti blagodaram, pa zasega seuste go cekam pasosot, drzavjanstvoto kje go podignam za 1 nedela a ponatamu moze i po brza postapka da go izvadam, vazno kje se zavrsi za mesec dva, a me interesirase, dali i po 2019 kje moze da se ostane, zosto nekade procitav deka 2019 kje go aktivirale clen 50, sto znaci mozno e vo taa godina tie sto seuste nemaat angliski dokumenti a se so rab. dogovor da ne im bide prodolzen? ili mozebi kje moze i ponatamu da se ostane, racunajki deka ako vlezam sega, kje imam pravo na angliski dokumenti po 5 god sto znaci tek 2022, taka mi rekoa 5 god neprekinat prestoj trebalo za da imas pravo na angliski dokumenti? Dali ovie informacii se vistina.
Uste ednas ti blagodaram i ako mozes da mi odgovoris na sevo ova da znam dali na dolgorocen plan moze da se nadevam na emigracija bas vo Uk, a skroz se slagam so toa deka nie kako narod voopsto ne si pomagame, za razlika od ostanatite, jas bi pomognala na sekogo sto bi pobaral pomos od mene, ne sum ednostavno takva licnost da zaviduvam site luge si imaat svoi problemi i nikoj ne e za zavid, posebno ne tie sto sakaat da gi pretstavat svoite zivoti vo sovrseno svetlo, no ete nekoj luge se takvi i ne pomagaat, tie se stie sto se najnesrekjni vsusnost i povekje gi zalam, negoli sto gi smetam za zlobni, zosto nepomaganjeto e cisto znak za dlaboka nesrekjnost i nezadovolstvo od sopstveniot zivot.
 
На врв Bottom