Лондон - работа, живот, авантура

Член од
15 септември 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво Народе,секој со својата мака па еве и јас со мојава,секоја информација би ми била добредојдена. Јас сум Д-р со Бг државјанство која има сериозни намери своите понатамошни студии и работа да ја продолжи во Англија. Од тие причини ви ве замолила доколку има некој кој е упатен во таа област да ми даде било каква информација која би ми била од корист. Или да ми посочи установи или лица кај кои можам да се обратам. Однапред ви благодарам за секоја информација. Поздрав и убава вечер на сите
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Zdravo decki, sto se smeni posle brexit?
Dali kje mozeme da vleguvame so bg pasosi, vo UK i kolku kje moze da rabotime tamu so bg pasosi, pred da ne izbrkaat?
Dali se potrebni 5 godini neprekinat prestoj vo uk za dobivanje na Angliski dokumenti.
Citam deka kje go ubrzaat procesot na izleguvanje od EU do mart 2019 oficijalno UK kje bide vekje nadvor od EU.
Jas sakam da vlezam vo maj 2017 negde od prilika so bg pasos? dali kje mozam i ako mozam do koga kje treba da mi go prodolzuvaat dogovorot za rabota, za da mozam da dobijam nekakvi anlgiski dokumenti i dali e mozno da mi go prodolzuvaat so bg dokumenti?
 
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Zdravo decki, sto se smeni posle brexit?
Dali kje mozeme da vleguvame so bg pasosi, vo UK i kolku kje moze da rabotime tamu so bg pasosi, pred da ne izbrkaat?
Dali se potrebni 5 godini neprekinat prestoj vo uk za dobivanje na Angliski dokumenti.
Citam deka kje go ubrzaat procesot na izleguvanje od EU do mart 2019 oficijalno UK kje bide vekje nadvor od EU.
Jas sakam da vlezam vo maj 2017 negde od prilika so bg pasos? dali kje mozam i ako mozam do koga kje treba da mi go prodolzuvaat dogovorot za rabota, za da mozam da dobijam nekakvi anlgiski dokumenti i dali e mozno da mi go prodolzuvaat so bg dokumenti?
Според мене ништо сеуште се нема сменето и не верувам дека додека не излезат од ЕУ нешто ќе се промени.

Ти требаат 5 години непрекинат престој во УК, но во меѓувреме можеш да престојуваш на основ на виза или пермит. Зависи на кој начин ќе предтојуваш. Мислам дека доколу работиш легално и не си на товар на државата нема да имаш проблеми.
 
Член од
27 декември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
17
luge se otseluvaat emigriraat od site drzavi nema vrska dali e drzavat bogata ili ne, germancite enormno baraat rabota vo USA, emigriraat, kako i site luge, site so razlicna zelba, nekoi ekonomski, nekoi za podobro utre nekoi da postignat nesto poveke, nekoi samo na pecalba, nekoi da izbegaat od nekogo,...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
I jas naiskreno planirav da odam vo UK da najdam nekoja rabota ama se premisliv za UK ovie ne se zezaat deka po izleguvanjeto od EU 2017 najverojatno ... ce gi proterat site nisko obrazuvani rabotnici toa go kazuvaat oficijalni lica vo UK a i ce se desi toa pa UK najvece od emigracija se plasi a plus i videte sto se desi so Merkel vo Germanija kolku izgubi partijata na Merkel od rejtingot
 
Член од
26 август 2009
Мислења
1.875
Поени од реакции
2.257
Повеќето фабрики во Англија функционираат со плаќање минималка на работниците, така да ретко да начекаш Англичанец да работи тамо, барем на оние основни позиции како обичен оператор на линија. Тие позиции се пополнети од багра Полјаци, Литванци, Унгарци, Бугари, Романци и што уште не. Доколку според тебе ги протераат сите овие ниско образувани работници тие фабрики ќе се затворат бидејќи нема шанса менаџерите да плаќаат повеќе пари за да привлечат Англичани, па ќе треба да ги преместат овие фабрики во некоја друга земја, дека најчесто овие фабрики се поседувани од поголема компанија. Со тоа Англија губи големи плаќачи на данок во фабриките што нема шанса да си дозволат, особено не во оваа ситуација.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.107
Поени од реакции
18
Повеќето фабрики во Англија функционираат со плаќање минималка на работниците, така да ретко да начекаш Англичанец да работи тамо, барем на оние основни позиции како обичен оператор на линија. Тие позиции се пополнети од багра Полјаци, Литванци, Унгарци, Бугари, Романци и што уште не. Доколку според тебе ги протераат сите овие ниско образувани работници тие фабрики ќе се затворат бидејќи нема шанса менаџерите да плаќаат повеќе пари за да привлечат Англичани, па ќе треба да ги преместат овие фабрики во некоја друга земја, дека најчесто овие фабрики се поседувани од поголема компанија. Со тоа Англија губи големи плаќачи на данок во фабриките што нема шанса да си дозволат, особено не во оваа ситуација.
tocno taka. ne samo vo fabrikite tku niz cela anglija e taka posebno po hotelite...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Повеќето фабрики во Англија функционираат со плаќање минималка на работниците, така да ретко да начекаш Англичанец да работи тамо, барем на оние основни позиции како обичен оператор на линија. Тие позиции се пополнети од багра Полјаци, Литванци, Унгарци, Бугари, Романци и што уште не. Доколку според тебе ги протераат сите овие ниско образувани работници тие фабрики ќе се затворат бидејќи нема шанса менаџерите да плаќаат повеќе пари за да привлечат Англичани, па ќе треба да ги преместат овие фабрики во некоја друга земја, дека најчесто овие фабрики се поседувани од поголема компанија. Со тоа Англија губи големи плаќачи на данок во фабриките што нема шанса да си дозволат, особено не во оваа ситуација.
Ima logika pa i nema toa drzi sto go napisa koj ce gi raboti no nema logika site tie rabotnici da gi zadrzat i da dobijat postojan prestoj sto ce bide togas ce se napolni Britanija so emigrant koi oni i ne gi sakaat toa se mnogu ludje koi prestojuvaat i koi ce dojdat vo Britanija da se naselat i da probat da steknat drzavjanstvo ...Za nas ova e prifatlivo ama za niv ne veruvam ...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.249
Доколку не сте биле во ресторан Вардар во Лондон(се наоѓа во Acton,за паркирање има Morrisons у близина,околу 5-7 минути пешачење), ви препорачувам да одите. Денес јадев тавче гравче таму и успут бурек со месо и сирење купив за дома. И гравчето и бурекот беа погодени.
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Здраво на сите, имам желба да живеам и работам во Англија би сакал да прашам дали знаете некоја агенција или некој друг што посредува(озбилен човек не преварант), бидејќи неможе туку така да идеш на слепо. Благодарам поздрав.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.249
Здраво на сите, имам желба да живеам и работам во Англија би сакал да прашам дали знаете некоја агенција или некој друг што посредува(озбилен човек не преварант), бидејќи неможе туку така да идеш на слепо. Благодарам поздрав.
Поарно на слепо отколку преку некој што посредува :)
 

Pelister 2008

Ветеран
Член од
28 ноември 2010
Мислења
1.034
Поени од реакции
502
Здраво , дали некој ќе можи да ми дај одговор како можи да земам туристичка виза за Англија со мк пасош или некоја агенција која посредува . Планот ни е значи да одиме на неколку дена Ливерпул и да гледаме натпревар на Ливерпул , но не знајме точно како е процедурата и дали лесно можиме да земиме виза со таа причина ?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.825
Поени од реакции
5.090
Здраво , дали некој ќе можи да ми дај одговор како можи да земам туристичка виза за Англија со мк пасош или некоја агенција која посредува . Планот ни е значи да одиме на неколку дена Ливерпул и да гледаме натпревар на Ливерпул , но не знајме точно како е процедурата и дали лесно можиме да земиме виза со таа причина ?

https://www.gov.uk/apply-uk-visa
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
16
Поени од реакции
12
Здраво момци и девојки, во мај или јуни сакам да пробам да мигрирам во Англија ако се сеуште во ЕУ. Па ме интересира дали некој од вас има во Peterborough или Cambridge за почеток да ми помогне и да ми даде насоки кај да барам работа, како да извадам NIN и bank account... Иако за тоа е пишувано во темава сега дознав дека последнава година направени се некој промени и многу потешко се доаѓа до bank account а со тоа и до стан. Се некако се врти во круг. Англискиот ми е low-intermediate се надевам дека до тогаш ќе ми биде некој левел подобрен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom